Saab: Inga kommentarer

Sverige 2009-02-19

Saab Automobiles informationsavdelning vill inte ge någon kommentar alls om bolagsstyrelsens sammanträde på torsdagen.

Man vill inte heller svara på om bolaget kommer att begäras i rekonstruktion.
Näringsminister Maud Olofsson (C) ansattes av politiker från alla tre oppositionspartier med krav på ingripanden för att rädda Saab under en frågestund i riksdagen på torsdagen.
– Om det inte är läge att använda de 28 miljarderna nu, när en av våra helbilsproducerande enheter håller på att gå under, när är det då läge, undrade Sven-Erik Österberg (S).

Miljöpartiets Ulf Holm undrade var de ”aktiva åtgärderna” finns.
– Är det så att ni räknat på att det blir billigare att ha folk arbetslösa i fyra fem år. Det kan väl inte vara rimligt, sade han.
Rosanna Dinamarca (V) ville veta vad ministern hade att säga till hennes mamma, som jobbat på Saab i snart 35 år.
– Ni gör ingenting för att rädda hennes jobb, och dessutom har ni försämrat a-kassan, sade Dinamarca.
Men Olofssons budskap förblev detsamma.

– Jag har inte hört ett enda kritiskt ord mot GM från oppositionen. Jag tycker att det finns anledning att kritisera GM. De har inte tagit sitt ägaransvar. Det är inte så att de bara för att de gör förluster kan komma till skattebetalare i Sverige och säga: varsågod och betala notan.
– Vi ska hjälpa de företag som har sunda affärsmöjligheter att utvecklas. Volvo Personvagnar har redan lämnat in en ansökan till Europeiska investeringsbanken. Volvo och Scania sitter också i diskussioner med EIB. Men GM har inte lämnat in någon ansökan.

 Det är svårt för en regering att lämna in en ansökan till EIB som GM inte står bakom, sade Olofsson bland annat.
De som riskerar arbetslöshet ska mötas av arbetsmarknadsåtgärder, utbildning och rådgivning, sade ministern också.



huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat





Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA