Sverige 2009-04-28 | Uppdaterad 2009-04-28
Mer än 600 bekräftelser på beställda sms-tjänster rasslade plötsligt in i Börje Olssons mobiltelefon.
Nu har han fått räkningar från Telia på över 41 000 kronor, trots att telefonen ska spärras vid 5 000 kronor.?
– Orimligt, säger Jane Ullman på konsumentrådgivningen i Karlstad, till Värmlands Folkblad.
Börje Olsson, som bor i Östmark i Värmland, fick i april ett sms med en webbsida. Eftersom han inte alls visste vad det handlade om skickade han ”stopp” som svar tillbaka.
Men det fungerade inte och sedan smattrade en massa sms in med bekräftelser på beställda tjänster.
– Telefonen bara blinkade och på 10 till 15 minuter hade jag fått 124 sms, säger Börje Olsson, som ringde Telias kundtjänst och till numret som stod i sms:en, utan att få svar.
Han fick sedan hjälp med att spärra telefonen, som han tills vidare tänker hålla avstängd.
Enligt Telias kundtjänst har det blivit räkningar på drygt 41 000 kronor.
– Kreditkontrollen skulle ha slagit ut vid 5 000 kronor. Självklart ska vi utreda vad som hänt, säger Hans G Larsson,
informationsansvarig på Telia, till VF.
Tills vidare flyttas räkningarnas förfallodatum framåt.
låt telia och operatörerna stå för
alla dessa oseriösa företag....
då ska ni se att det blir fart på att spärra!!!
Finns det något bättre bevis för att kontantkort är bäst? Men en massa försäljare ringer dagligen, de försöker få mej att skaffa ett abbonemang, blir tokig! snart ger jag upp..
Hade Telia förr. Jag hade min mobil i hemmet i Växjö och den låg på laddning. Under den tiden en hel helg då jag var på besök i Värmland så skickade min telefon ut samma medelande till min kompis 48 sms under ett dygn. Det var ingen som vidrörde min telefon. Fick rättt i detta å de betalade tillbaka allt till mig. Men min kompis trodde jag blivit galen så som jag skickade.... Jag bytte sen operatör och det har aldrig hänt sen.
1 jag har kontant kort
2 ringer eller messar dom mer en 1 gång hotar jag med att polis anmäla dom
fan vad tyst det blir :))



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (24 ST.)
ANNONSERA