Tingsryd 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-03-11
Kjell ”Sheriffen” Johansson och ytterligare ett 30-tal Rydbor hjälpte polisen att leta efter de två rymlingarna från Ryds brunns skola i tisdags.
-?Det var blåljus i hela samhället, alla bilar som skulle in och ut i Ryd stoppades. Så mycket poliser har jag inte sett sedan bankrånet 1994, säger Kjell Johansson.
Det var polisen som ringde Kjell och bad honom ge sig ut i samhället.
– Det är en fördel för vår del att de iakttar saker och rapporterar till oss, säger närpolischef Per-Axel Tobiazon.
Kjell Johansson berättar att polisen upprättade en ledningscentral vid Sjöudden och Rydborna gick runt i kvarteren och letade efter rymlingarna.
– När det är minus sex grader kan de inte vara ute utan riktiga kläder. Om de är desperata kan de försöka tränga sig in hos folk eller ta sig härifrån i bil, säger Kjell Johansson.
Han tycker det har fungerat bra med Ryds brunn skola hittills.
-Men i år har det blivit värre. De får försöka hålla dem inomhus.
tack för att du finns kjell
vilket bankrån 94, var det inte 93? inte har det varit rån två år efter varandra?
Är sheriffen igång än? Det är myndigheternas sak att ägna sig åt sånt här. Jag kan förstå frustration när inte polisresurserna räcker till (eller i vart fall inte tilldelas Ryd), men det är detta problemet som måste åtgärdas. Vem avgör vem som skall göras ingripanden och på vilka grunder? Minns från TV-programmet när sheriffen fick syn på en polskregistrerad bil i samhället och genast drog slutsatsen att en polack är samma sak som en kriminell. Har inte rättsinstanserna något att fundera på här - t.ex. på hur man stödjer små samhällen som Ryd och hur man hanterar alla "Dirty Harrys" soom nog vill väl, men som få stöttar när de gör ett allvarligt fel.
det är klart Sheriffen ska återinsättas i aktiv yttre tjänst, även om det inte gör någon skillnad så räcer placebo:n för att resten av invånarna ska känna sig trygga + att vi får läsa en massa roliga artiklar och kommentarer ofta:)
Storgatan 55 A
362 22 Tingsryd
Kontaktinformation Tingsrydsredaktionen
tingsryd.red@smp.se
Telefon: 0477-541 30



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA