Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Tingsryd 2012-01-18 | Uppdaterad 2012-01-18
Beslutet om att privatisera städningen i kommunens verksamheter upprörde heta känslor i Parken i Mårslycke i går. Kommunanställda mötte politikerna och frågade sig varför ett privat bolag skulle sköta städningen bättre än dem.
Sedan beslutet om att lägga ut städningen i Tingsryds kommun på entreprenad togs 2010 har fackförbundet Kommunal upplevt oro bland de anställda. I går bjöd de in politikerna till ett möte, där personalen hade möjlighet att ställa sina frågor. Arne Karlsson (M), Mikael Jeansson (S), Annelise Hed (MP), Björn Elmqvist (C) och Håkan Klasson (SD) var på plats och fick svara på otaliga frågor under kvällen.
– För mig ska sådana här frågor inte tas av ideologiska skäl utan av kvalitetsskäl. Det viktiga är att det blir bättre för alla parter, sade Mikael Jeansson (S) när han liksom övriga politiker berättade om sin hållning i frågan.
Håkan Klasson (SD) är kritisk till förslaget, men i övrigt är samtliga politiker positiva och hoppas på att det i framtiden blir ett effektivare arbete med hög kvalitet och lägre kostnader.
Men de drygt 30 åhörarna som var på plats i går tror i stället att privatiseringen bara blir en vinst för entreprenören. De menar att politikerna inte har insyn i hur det fungerar ute i verksamheterna och att det finns mycket att vinna på att ha kvar städningen i kommunens regi. Roy Johnson är lärare på Trojaskolan i Ryd och är skarpt kritisk till beslutet.
– Är det bara pengar ni är ute efter? Vi behöver varje vuxen vi kan få i våra korridorer. De är inte bara städerskor, de är en del av personalen. Ni kan ju drömma om att ett privat städbolag finns till hands en hel skoldag och löser problem som dyker upp, sade han.
– Det är klart att tillgängligheten kan bli ett problem. Men vi måste också se till att ha en ordentlig kravlista, så att det löser sig på bästa sätt, förklarade Arne Karlsson (M).
Konsultföretaget Boragos kartläggning av kommunens städverksamhet visar att det finns möjlighet till effektivisering. Politikerna gör dock klart att de inte ska privatisera till vilket pris som helst och att de anställda som berörs ska erbjudas jobb i ny regi.
Storgatan 55 A
362 22 Tingsryd
Kontaktinformation Tingsrydsredaktionen
tingsryd.red@smp.se
Telefon: 0477-541 30



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA