Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Tingsryd 2012-02-01 | Uppdaterad 2012-02-01
Tingsryd som ny huvudort för South Swedish Rally blir en stor utmaning för kommunen. Men enligt kommunalrådet Arne Karlsson (M) väger fördelarna tyngre.
- Jag behövde inte tänka så länge. Det här sätter Tingsryd på kartan.
Förra fredagen stod det klart att Tingsryd blir ny huvudort för rallytävlingen med tillhörande festligheter 17–20 maj. Några dagar tidigare fick Arne Karlsson (M) förfrågan och han behövde inte särskilt lång betänketid.
- Vi såg ganska snabbt att vi kommer att klara av det här, det är inget snack om saken. Det kommer att medföra mycket gott för kommunen, det är stort för Tingsryd, säger han.
Men tiden är knapp. Inte nog med att planeringsarbetet brukar påbörjas redan i september året innan tävlingen, att med kort varsel gå in som ny centralort för evenemanget kräver en hel del support från rallyorganisationen. Övernattningsmöjligheterna måste ses över, markägare ska ge sitt tillstånd för användning av grusvägarna och servicen måste vara på topp när det väl är dags. Om det oroar Arne Karlsson? Inte alls.
-Det är klart att det blir hektiskt, men jag är inte orolig. Det här är nog lite större än vad jag tänkte från början, men det sätter Tingsryd på kartan och då måste vi satsa, säger han.
Mellan 40 000 och 50 000 åskådare förväntas besöka Tingsryd under tävlingsdagarna. Arne Karlsson menar att travbanan som högkvarter är en riktig höjdare och att evenemanget blir en stor möjlighet för kommunens samtliga näringsidkare. Många av besökarna vill övernatta och de 850 sängplatserna som kommunen kan erbjuda i dag räcker inte till. Men det är ett litet problem om man frågar Richard Almqvist från Ryds Motorklubb.
-Men vi har tittat på campingplatserna i kommunen och de är 16 stycken. Efter snabb räkning har vi kommit fram till att de skulle kunna fördubbla Tingsryds invånarantal, så det är inga problem.
Storgatan 55 A
362 22 Tingsryd
Kontaktinformation Tingsrydsredaktionen
tingsryd.red@smp.se
Telefon: 0477-541 30



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA