Stöld på Urshultsbagarn

Tingsryd 2012-08-14 | Uppdaterad 2012-08-15

Under helgen tog sig tjuvar in på Urshultsbagarns område och lyckades få med sig tre lastbilar. En av de omärkta bilarna har hittats och teknisk undersökning pågår.



Under helgen tog sig tjuvar in på Urshultsbagarns område och lyckades få med sig tre lastbilar.


Tjuvarna slog sönder rutan in till kontoret och lyckades troligtvis på så sätt få tag på nycklarna till lastbilarna berättar Mikael Pettersson Engström, delägare av Urshultsbagarn.

– Gärningsmännen slog sönder rutan in till kontoret och lyckades troligtvis med hjälp av något få tag på nycklarna till lastbilarna, säger Mikael Pettersson Engström som är delägare av Urshultsbagarn.
Den fräcka stölden inträffade natten mellan lördagen och söndagen. Då fanns ingen anställd på plats och det har inte heller kommit in några vittnesuppgifter.
– Det finns inga vittnen för händelsen och vi har heller inga misstänkta i nuläget. En av de stulna lastbilarna hittades i förrgår eftermiddag på Blädingevägen i Alvesta, säger Roland Petersson som är förundersökningsledare på brottsamordningen.
Mikael Pettersson Engström tycker att det är jättetråkigt att sådant här händer. Däremot har de anställda kunnat jobba på som vanligt, eftersom de snabbt lyckades få tag på nya lastbilar.


– Vi lyckades i går fixa tre nya lastbilar som vi nu hyr. Arbetet har inte påverkats på något sätt, allting flyter på bra. Vi väntar nu bara på att de andra bilarna ska hittas och på hur den tekniska undersökningen går, säger Mikael Pettersson Engström.
Han berättar att bageriet kommer att behålla de hyrda lastbilarna tills de vet mer om stölden. Får de inte tillbaka lastbilarna kommer de tvingas köpa nya. De tre stulna lastbilarna var alla relativt nya och var inte märkta med logga eller annan text.
– Lastbilarna är helt vita utan någonting på. Den ena var bara någon månad gammal och den äldsta var cirka två och ett halvt år gammal, säger Mikael Pettersson Engström.
Enligt Roland Petersson pågår det en teknisk undersökning och både lokalerna och den återfunna lastbilen undersöks.



Läsarkommentarer - policy

På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.

Så här vill vi att det ska fungera:

* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.

* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.

* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.

* Debattspråket är svenska.

* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.

* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.

Det här vill vi slippa:

* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.

* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.

* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.

* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.

* Hot, trakasserier eller lögner.

* Utpekande av andra personer som brottslingar.

* Uppmaningar till brottslig verksamhet.

* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.

* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.

Disqus

huvudnyheter just nu

Webb-TV: Östers sportchef kritisk efter derbyförlusten

Sport [Uppdaterad 2013-05-23]

Kalmar FF vann Smålandsderbyt mot Öster med 3-1 inför 11.067 åskådare. Efteråt var Östers sportchef Peter Kuno Johansson kritisk mot de egna spelarna när han intervjuades av Smålandspostens Dan Magnusson.

 


Tingsrydsredaktionen

Storgatan 55 A
362 22 Tingsryd

Kontaktinformation Tingsrydsredaktionen
tingsryd.red@smp.se
Telefon: 0477-541 30



Mest läst på Tingsryd senaste veckan


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

Konsument: Solskyddskläder • Privatekonomi: Sommarstuga • Personligt: Anne-Marie firar dubbelt • Marknaden: Sätt färg på ditt eget slott • Lördag: Slit- och slängmodet som hotar miljön

Taggade.se

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Smålandsposten en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mitt_Lammhult

Mitt Lammhult din lokala mötesplats.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Mest läst på smp.se senaste dygnet


logga
Logga
Bilen
Harley-Davidson 350 cc -24
Grön 145.000 kr