IMF skriver upp prognoser

TT ekonomi 2009-10-01 | Uppdaterad 2009-10-01

Internationella valutafonden skriver upp sina prognoser för tillväxten i världsekonomin. Nästa år tror IMF att den växer med 3,1 procent. Så sent som i juli trodde organisationen på en tillväxt på 2,5 procent. (TT)

Internationella valutafonden (IMF) skriver upp sina prognoser för tillväxten i världsekonomin. I år tror IMF att tillväxten faller med 1,1 procent. Tidigare prognos förutspåddes ett fall på 1,4 procent.
Nästa år tror IMF att världsekonomin växer med 3,1 procent. Så sent som i juli trodde organisationen på en tillväxt på 2,5 procent. Enligt IMF kommer uppgången att ledas av tillväxtmarknader, främst Kina och Indien.
Även om tillväxten ökar igen tror IMF på en långsam återhämtning, och frågan är hur stark och uthållig den är och om den bara är stimulansdriven eller om den kan stå på egna ben.
Han tror inte att IMF:s prognoshöjning påverkar marknaden omedelbart. Men den saknar inte betydelse.
Nordeas prognos för global tillväxt 2010 ligger på 3,4 procent, alltså marginellt högre än IMF:s prognos.
Omvärldens ekonomiska utveckling är avgörande för små och exportberoende länder som Sverige.
Han tillägger att den globala ekonomins återhämtning redan börjat synas i exportstatistiken.
I Östeuropa tror IMF att återhämtningen släpar efter övriga världen. Särskilt i länder som drabbats extra hårt i krisen, som Estland, Lettland och Litauen.
Under fyraårsperioden som inleds vid utgången av 2010 räknar IMF med en genomsnittlig global tillväxt på 4 procent, vilket är något under snittet på 5 procent per år som gällde före den globala finanskrisen och recessionen.
Både USA och euro-området väntas få tillväxt nästa år. Fast det blir bara en måttlig och trög återhämtning, enligt IMF:s nya prognos.
Kinas ekonomi beräknas växa med 9 procent 2010, vilket kan jämföras med en tidigare IMF-prognos för Kinas tillväxt på 8,5 procent.



huvudnyheter just nu

 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

reklam
logga
Logga
Bilen
Mazda 6 2,5 Sport KombiSedan Läder -09
Velocity red 236.900 kr

Automationsingenjör samt maskiningenjör
Getinge Disinfection AB söker automationsingenjör samt maskiningenjör. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare
Movement Sales Partner söker säljare i Växjö med omnejd.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Marknadssupport
Electrolux Laundry Systems Sweden AB söker marknadssupport, boknings- och betalsystem. Placering Ljungby.
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Serviceelektriker/Elektriker samt teletekniker
Elajo Elteknik AB söker serviceelektriker/elektriker samt teletekniker. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Larmtekniker
Triator Brand & Säkerhetsteknik AB söker larmtekniker. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (25 ST.)
Arrow ANNONSERA