Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
TT inrikes 2012-02-15 | Uppdaterad 2012-02-15
I flera år har Kriminalvården sett kapacitetsproblem med häktena i södra Sverige. Nu har nytillträdde generaldirektören Nils Öberg tagit initiativ till en utredning om vilka alternativ som finns för upprustning av anläggningarna i Skåne - varav flera är landets äldsta.
- Det är viktigt att vår myndighet har beredskap och kan svara upp för de behov som polismyndigheterna har, och kommer att ha, allteftersom utredningsarbetet utvecklas, säger han.
I höstas invigdes ett nytt häkte i Helsingborg. Med sina 120 platser blev det Skånes största.
- Sedan dess har vi fått mer luft i systemet. Kapaciteten är mycket bättre nu, säger regionchef Monica Klingström.
Just nu kraftsamlar Skånepolisen med anledning av den senaste tidens våldsamheter i Malmö. Även riksåklagaren har lovat uppbackning om ärendena på åklagarnas skrivbord blir fler.
- Oavsett vad som händer i Malmöområdet så gör vi bedömningen att vi står väl rustade att kunna lösa vår del av uppgiften på häktningssidan, säger Nils Öberg.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA