Riksdagen: Ja till FRA-lagen

TT inrikes 2009-10-14 | Uppdaterad 2009-10-14

FRA-lagen antogs av riksdagen i dag. 158 ledamöter röstade ja och 153 nej. En ledamot lade ner sin röst. Innan dess hade försvarsminister Sten Tolgfors (M) gått till hårt angrepp mot Socialdemokraterna. (TT)

I omröstningen fick tilläggen i FRA-lagen stöd av 158 ledamöter. 153 röstade nej medan 1 lade ner sin röst.
Försvarsminister Sten Tolgfors (M) gick i dag till hårt angrepp mot S om FRA-lagen som väntas antas av riksdagen i eftermiddag. Han menar att partiet agerar på ett sätt i regeringsställning och tvärtom i opposition.
Han hävdade att den tiopunktslista på förändringar som socialdemokraterna presenterade 2007 nu är uppfylld. Tolgfors kritiserade också försvarsutskottets ordförande Anders Karlsson (S) för att bara upprepa kravet på en parlamentarisk utredning, men aldrig gå in på sakfrågor om hur FRA-lagen bör se ut.
Anders Karlsson kommenterade angreppet med att Tolgfors som vanligt går till våldsamt angrepp mot socialdemokraterna.
Han fick stöd från miljöpartiets Peter Rådberg, som tyckte att Tolgfors uppträdde på ett ovärdigt sätt i talarstolen.
Oppositionen kräver att lagen utreds på nytt och kritiserade under debatten den borgerliga majoriteten för att inte ta människors oro över intrång i den privata sfären på allvar.
Tolgfors försäkrade att FRA-lagen, med de nu föreslagna förändringarna har en väl avvägd balans mellan integritetsskydd och behovet av försvarsunderrättelse.
Enligt Tolgfors används försvarsunderrättelseinformation varje dag i regeringskansliet. Den behövs enligt honom bland annat för att bekämpa terrorism, förstå omvärlden och se igenom desinformation som oftast sprids kring internationella konflikter.
Tolgfors räknade upp en rad exempel som han menar är tillräckliga garantier för integriteten, bland andra: Bara regeringen, regeringskansliet och försvarsmakten får inrikta signalspaningen, signalspaningen måste ha tillstånd från domstol, kommunikation mellan avsändare och mottagare i Sverige får inte omfattas av spaning, att inget råmaterial får sparas i mer än ett år och att personuppgifter som inte är relevanta för spaningens syften måste förstöras.
Tolgfors gick också till angrepp mot hur miljöpartisten Peter Rådberg målat upp en bild av massövervakning.
Senare i eftermiddag väntas lagen antas av riksdagen.
Camilla Lindberg (FP) står fast vid sin kritik och kommer att avstå från att rösta, vilket hon troligen blir ensam om i alliansblocket.



Kommentarer

  • Hoo hoo ja jaa...

    Socialdemokraterna är ute på djupt vatten som vanligt, ännu en gång lyser det igenom hur dåligt pålästa dom är.. Pinsamt!


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i dag 10:02]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Sådan är 80-talisten – självsäker och kreativ • Inblick - Inget darr på armen vid robotkirurgi • Personligt - Anneli Bengtsson 30 år – kock som värnar husmanskost • Älmhult - Lars Meding släpper egen platta Krönika: Lisa Syrén - Låt alla vara med i ett nytt Komhall



Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Honda Accord 2,0 Elegance Sedan -06
Ljusblå 12.500 mil 84.000 kr

Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Miljöinspektör
Nybro kommun söker miljöinspektör.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Företagsläkare, allmänläkare, företagssköterska, distriktsköterska, samtalsterapeut samt chefscoach
Hälsoforum AB söker företagsläkare, allmänläkare, företagssköterska, distriktsköterska, samtalsterapeut samt chefscoach.
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Kommunchef
Lessebo Kommun söker Kommunchef till Lessebo
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Alwex Transport AB söker Säljare till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA