Trehövdad rödgrön koalition bildad

TT inrikes 2008-12-07 | Uppdaterad 2008-12-08

Socialdemokraterna, miljöpartiet och vänsterpartiet bildar gemensam regering om de vinner valet.
Det lovar Mona Sahlin och Tomas Eneroth i ett pressmeddelande på söndagseftermiddagen.


LäS MER

Trots det kommer partierna ändå att lägga fram egna valmanifest i valrörelsen. Men partierna är överens om att utarbeta en gemensam regeringsplattform.
Partierna kommer också att presentera en gemensam ekonomisk-politisk vårmotion 2010. Bland annat presenterade de tre partierna ett gemensamt ungdomspaket för kommande år.
Partierna är även överens om att gällande budgetregler accepteras, enligt pressmeddelandet. Det inkluderar överskottsmål, budgettak och hantering av investeringar liksom riksdagens penningpolitiska mål samt riksbankens självständiga ställning.

De tre oppositionspartierna kommer att bilda fem arbetsgrupper som ska vara i gång vid årsskiftet och presentera sina resultat våren 2010. En grupp för jobb och ekonomi, en miljögrupp, en välfärdsgrupp, en storstadsgrupp som ska motverka segregation och en grupp som ska hantera utrikes- och säkerhetspolitik.



Kommentarer

  • Skönt

    att den debatten nu är avslutad. Nu kör vi så det ryker, rättvisa, solidaritet, jämställhet och ett hållbart samhälle. 2010 är det dags att göra alliansen arbetslösa och de arbetslösa få ett arbete...


  • Hmm

    Socialdemokratisk politik i all ära men vill man verkligen ha Mona Sahlin, uppbackad av en kommunist som Sveriges mäktigaste person???


  • Vilket gäng

    Mona Sahlin och Lars Ohly - en myglare och en kommunist. Fast miljöpartisternas kandidater är ju stjärrnor i jämförelse. Peter Eriksson taktiker och framgångsrik kommunpolitiker, Maria Wetterstrand smart tjej.
    det minsta partiet har de främsta företrädarna...


  • Skönt?

    Det verkar som om Kjell totalt har glömt bort att alliansen tog över från denna röd/grönas totalt havererade och misslyckade politik.


  • Svar till Kjell

    Kjell, fler människor än alliansen kommer nog bli arbetslösa. Inser du inte att företagen kommer att fly vårt kära land om vi har hänsynslösa kommunister i regeringen?


  • Jag flyr landet.

    Förstår inte vad Mona tänker med. Hur kan hon vilja ha med kommunister i sin regering? Jag hoppas verkligen att svenska folket inser vad som kommer att hända och inte lägger sina röster på vänsterblocket. Jag skulle skämmas över att vara svensk om vi röstar fram en sådan regering. Jag överväger i så fall att fly landet. Om jag hinner innan Ohly får för sig att stänga gränserna det vill säga! Kom igen nu Sverige, stå upp mot kommunismen!


  • Verklighet

    Nu är det dax för dig att gå o lägga dig Kjell. Kom in i matchen nu...


  • Fasansfullt

    Sossarna + miljöstollarna (som vill förbjuda ränta) + kommunisterna som regeringsbildare. Vem vill bo i ett sådant land? Kan någon tänka sig hur det skulle vara med Mona som statsminister, med de gröna kmehrerna och DDR-anhängarna som medverkande?


  • "Jätteskönt"

    Det ser ut som det vore fyra idioter i denna
    röra.


  • Katastrof

    En fifflare som vill köpa upp Volvo för 50 miljarder med pensionspengar ska prata om budget där man i varje skuggbudget lagt till flera miljarder utan finansiering.
    Sedan blir det väl kohandlande ... V går med på att acceptera utgiftstaket i utbyte mot att S och Mp går med på att alla som sitter i fängelse släpps ut, bensinskatten höjs till 700 kr/litern att polisen läggs ner, att skatten höjs till 99 procent på löner över 15.000 per månad, och invandringen blir helt fri.
    Blir Mona landsmoder med stöd av V och Mp är det inte frågan OM Sverige blir ett U-land utan NÄR.
    Det enda som S lyckats med är deras nya logga dvs den krossade tomaten.


  • Re: Skönt

    "Nu kör vi så det ryker" ha ha ha. Med Mona vid rodret vore det till att köra i diket fullständigt. Det blir ingen mer Toblerone!


  • Kjell

    Mer bidrag menar du väll?


  • Inte bra

    Inte bra det här. Jag har alltid (snart i 40 år) röstat s, men nu, med så oansvariga politiker som Peter Eriksson och Maria Wetterstrand, som möjliga statsråd, kan jag omöjligt lägga min röst på s.


  • Jätteskönt!

    Nu är det väl då äntligen klart att sosse/kommunistblocket får fortsätta i opposition! För vem vill väl riskera att få en kommunist som minister (skolminister-flumskola utan betyg, finansminister-skyhöga skatter och socialiserat näringsliv) och dessutom muslimskan Sahlin som statsminister! Sverige skulle bli till ett globalt åtlöje. Troligen driver detta över fler sansade sossar till Sverigedemokraterna så att vi får se SD som vågmästare i riksdagen 2010. Så inget ont som inte för något gått med sej! Då blir det äntligen dags att ta tag i det multikulturella kaos som råder i landet.


  • ja nu kör vi

    dags att se till att dom arbetslösa förblir det och kan leva gott på bidragen istället för hitta nya jobb


  • Ointresant

    En f.d kontokortsmissbrukare och två vilsna töntar.Ska dessa personer leda Sverige? Hoppas inte.


  • knappast!

    Vi vill inte ha mer kommunism i sverige.
    Sittande regering kommer att komma i kapp under nästa mandatperiod och ekonomin stärkas.


  • toblerona-mona

    får min röst lätt i nästa val, så jag slipper jobba och kan fortsätta gå hemma på bidrag, tackar för den

    ;-)


  • jasså

    perfekt, 90% skatt för alla som jobbar och bidrag till alla som inte gör det, perfekt, det kommer ju skapa massor av nya arbeten!! man kan ju inte ha alla hästar hemma om man röstar på denna lekstuga


  • Inget skifte

    Att det skulle bli ett regeringsskifte 2010 ter sig mer och mer osannolikt. Maken på mer omdömmeslös ledare än den sossarna har kan man ju inte tänka sig. När Mona uttalar sig verkar hon tro att svenska folket är lika outbildade som hon själv är. Det ska löna sig att utbilda sig och att arbeta.


  • Tack för detta!!!!!

    Nu vet vi hur vänster blocket vill ha det.Nu vet vi att V och Mp kommer att dominera den röd-gröna röran. För rörigt ska det bli.Och nu vet vi varför vi inte få välja S,V eller Mp.
    "Nu kör vi så det ryker" skriver Kjell. Ja ja utförsåkning ska det bli bäste Kjell för dina partikamrater har absolout ingenting att komma med. Vänstern vill ha makten om varje pris och Sahlin vill bli statsminister om varje pris- men det ska vi förhindra för det är fortfarande väljarna som bestämmer.Och väljarnas majoritet vill inte ha den röd gröna röran.


  • Bidrag????

    Nu vill jag veta. Vilket av bidragen är det alla tjatar om jämt som sossarna byggt upp. Är det studiebidraget, bostadsbidraget eller barnbidraget. Eller kanske socialbidraget. Sen vet jag inga mer bidrag så där på rak arm. För det kan väl inte vara så att man blandar in våra försäkringar? Jag menar arbetslöshetsförsäkringen, sjukförsäkringen eller pensionsförsäkringen. Den har vi byggt upp, betalat in premier och använder när vi så måste. Likväl som vi använder villaförsäkring och bilförsäkring när det händer något. Premien betalar vi genom arbetsgivaravgiften som består av delar som vi avstått genom åren vid löneförhandlingar som dessutom innehåller en hel del extraförsäkringar som styrs genom kollektivavtalet. Ja det har vi byggt upp och med vi menar jag alla vi arbetstagare och det transfereras genom staten. Det är en av grunderna i välfärdssystemet och det är extrabeskattat av denna regering. Det verkar som om en lögn upprepas tillräckligt ofta så blir den till en sanning!


  • re: Kjell

    Den här koalitionen skulle göra allt för att ta bort drivkraften för Sveriges befolkning. Det var riktigt pinsamt att se dem på agenda igår kväll.


  • Till Kjell

    Tänk dig att Mona tar med en tolk för diskussion med Obama. Han är utbildad jurist och hon påstår sig ha drivit ett företag. Milde tid!


  • konstigt

    att Företagarna och många andra som inte är med SVMP håller med om kritiken när det gäller krispaketet. Och med samma argument....Kan det vara så att företagarna nu inser att hela Sverige måste leva för att få avsättning för sina produkter


  • Vem ska man litar på?

    Jag hade tänkt lägga min röst på S men inte efter att dom gör upp med mp och v!Varför ska dom minsat partierna utformar svensk politik?Jag hoppas S byter ut Mona efter valet och ta in Per Nuder eller Tomas Bodström.Min röst kommer hamnar hos Fp eller M tills vidare.


  • Be till högre makter

    Har inte svensken fått utstå tillräckligt,finns det verkligen någon i det här landet som tror att dessa reliker från en drömvärld skall skapa välfärd. Bidrag javisst men inte det som är en förutsättning för välfärd jobb.


  • Re till Kjell ang. bidrag

    Att du är betongsosse har jag fattat. Men det är inte fel att vara kritiskt även om man är sosse, och innan du ger dig i bidragsdiskussionen. Det är allmänt vedertagen att "till USA åker man för att jobba till Sverige för att få bidrag."Över 1 miljon svenskar lever idag på bidrag. Varje landsting har en bidragspolicy.
    Om vi bortser ifrån av dig nämnda bidragen
    kan du få följande bidrag:
    Studiebidrag, hugga ner trädbidrag,flyktingar kan få bidrag för att ta körkort,starta eget bidrag,ej inkomstprövat barnbidrag,stödbidrag för finansiella investeringar,div.projektbidrag(lokal förankrade bidrag)jornalistbidrag om dom vill t.ex jobba i Finland,musiker och kostnärsbidrag,presstöd,partistöd,div.organisationsbidrag efter antal medlemmar,elöverkänsliga kan få bidrag,glutenallergiker bidrag,bidrag för att finansiera affärsidée osv osv.Alla dessa bidrag kostar pengar.Jag undrar
    vem ska tjäna ihop alla dessa pengar för alla dessa bidrag. Sannolikt skattebetalarna. Och om du inte vet då är det dina partivänner som ordnade alla dessa bidrag. Varför? därför att med bidrag binder man folk till sig, för vem väljer bort ett parti som ger bidrag utan att kräva motprestation.Precis som avdragsrätten för div. banklån minimerades av dina partivänner(30% idag)bör man försöka få bort alla dessa bidrag.Arbete som gäller,lönsamt arbete med anständiga skatter utan konfiskation av lönen för alla. Därför kan man inte väla S,V MP.


  • Gott tecken

    Skönt nu blir vi av med den rasistiska politiken och kan vi öka flyktinginvandringen igen!


  • ENY

    Du glömde bidraget för hushållsnära tjänster och vårdnadsbidraget ;-)


  • Valtaktik

    Vilken uttänkt strategi - att vänta så länge som möjligt (tidigast våren 2010) med att presentera sin politik. Är redan trött på deras ständiga gnällpolitik. Alliansen har visat sig bättre på att föreslå och genomföra positiva åtgärder och jag hoppas att folk genomskådar den rödgröna röran. Även om det snart är jul vill man ju inte ha tre tomtar i regeringen året runt!


  • Stöd till bilindustrin

    Beskedet att ett förslag om ett stödpaket till USA:s bilindustri kan bli klart redan i dag fick börsen att rusa. Stockholmsbörsens 30 mest omsatta bolag handlades upp 9,53 procent.

    Ta skydd kommunisterna tar över även i USA


  • Gött

    Då kan man försöka bli förtidspensionär framöver. Borde inte vara några problem.


  • Sverige skämmer ut sig

    En kommunist i ett demokratiskt lands regering? Har världen blivit tokig? Vad blir nästa steg? En nazist som minister? Sverige skämmer ut sig i hela världen om Ohly blir minister.


  • Norge

    I Norge sitter vänsterpartiet med i regeringen. Utskämda eller...och det är folket som väljer.


huvudnyheter just nu

SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i dag 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv -10
Gråmetallic 3.111 mil 102.000 kr

Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Restaurangchef/Driftansvarig
Ramkvilla Wärdshus söker Restaurangchef/Driftansvarig.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (37 ST.)
Arrow ANNONSERA