TT inrikes 2010-03-28 | Uppdaterad 2010-03-28
Vänsterledaren Lars Ohly vill upprätta "universitetssjukhus för äldreomsorg", där vård och forskning samsas under samma tak. Förslaget presenterades i dag på partiets kommunpolitiska valupptakt i Fagersta. (TT)
Vänsterpartiets ledare Lars Ohly vill upprätta "universitetssjukhus för äldreomsorg", där vård och forskning ska samsas under samma tak. Förslaget presenterades på partiets kommunpolitiska valupptakt i Fagersta på söndagen.
Lars Ohly kallar enheterna för äldreomsorgsutvecklingscentrum.
Det handlar om ett slags universitetssjukhus för äldreomsorgen - center för forskning kring exempelvis demenssjukdomar och rörlighet. Samtidigt ska sjukhusen bedriva äldrevård.
Till att börja med ska en handfull sådana centrum byggas runtom i landet. Men någon finansiering är inte klar - Ohly tycker dock att staten ska stå för forskningsdelen och kommunerna själva omsorgen.
Idén har däremot inte diskuterats med samarbetspartierna - Socialdemokraterna och Miljöpartiet - men Ohly tror att den kommer att mottas väl.
Ohly vill också bekämpa fattigdomen bland barn som han menar har ökat. Vänsterledaren därför höja underhållsstödet.
Dessutom vill han höja det särskilda bostadsbidraget för ensamstående med barn. Ohly anser också att receptbelagda mediciner ska vara kostnadsfria för barn. V-ledaren vill även införa en lagstiftning som tvingar kommunerna att tillhandahålla barnomsorg under obekväma arbetstider.
Satsningarna uppskattas kosta "någon miljard", enligt Ohly.
"Idén har däremot inte diskuterats med samarbetspartierna" Det verkar som om V inte har diskuterat idén med någon inom vården heller. I verkligheten så fungerar universitetssjukhusen redan så här. Det är bara det att det inte finns någon anledning att stänga ute patienter under 65 år från den kvalificerade vården vid våra universitetssjukhus. Man sorterar inte patienter efter deras ålder utan efter deras åkommor. Trenden är att vården blir allt mer avancerad och att man skapar "centers of excellence". T.ex kommer hjärttransplantationer bara ske i Lund och Göteborg framöver. På Karolinska kommer annan specialistvård att centraliseras. Ohlys fullföljer en god kommunistisk tradition, nämnligen att vilja styra och planera utan att vara insatt i verksamheten.
super bra!! tack och lov att det finns någon som tänker på vanligt folk. jag kommer att rösta rött!!
Hoppsan! Du hade rätt låg tröskel så att säga!
påminner mkt om sjukhemmen vi hade förr, de var bemannade med sjuksköterska och läkarkompetens dygnet runt. Sedan kom ädelreformen och förstörde en mkt bra vårdform.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (47 ST.)
ANNONSERA