Amnesty: USA kränker människorätt

TT utrikes 2009-03-25

USA bryter mot mänskliga rättigheter genom att hålla hundratusentals immigranter inspärrade. Många får inte ens prövat om interneringen är berättigad, hävdar Amnesty i en rapport. (TT)

USA bryter mot mänskliga rättigheter genom att hålla hundratusentals immigranter inspärrade. Många får inte ens prövat om interneringen är berättigad, hävdar Amnesty.
En genomsnittlig dag sitter över 30 000 immigranter internerade i USA. Det är tre gånger så många som för tio år sedan, enligt en rapport från Amnesty International.
Enligt rapporterna interneras varje år runt 300 000 invandrare. Bland dem finns asylsökande och offer för människosmuggling men också människor som bott länge i USA med uppehållstillstånd och föräldrar till barn med amerikanskt medborgarskap.
"Användandet av internering som ett verktyg för att bekämpa illegal invandring strider mot folkrätten", enligt rapporten.
Amnesty uppmanar den amerikanska regeringen att se till att alla invandrare och asylsökande i USA som internerats får sin sak prövad för att se om interneringen är nödvändig.
Personer som grips vid gränsen har inte rätt till att få sin sak prövad, men de som grips i USA har rätt att ställas inför en immigrationsdomare, men väntan kan bli lång. Både amerikanska medborgare och personer med uppehållstillstånd har fått tillbringa månader eller år bakom galler innan de kunnat bevisa att de inte kan skickas ut ur landet, heter det i rapporten.
Som exempel berättas hur en man som var född i Minnesota greps och sattes i förvar i Arizona. Han kunde inte få tag i sin födelseattest eftersom han var internerad, och det slutade med att han arbetade i fängelseköket för en dollar om dagen i lön för att få råd med de 30 dollar det kostade att beställa en kopia av födelseattesten.



huvudnyheter just nu

 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

Kultur & Nöje

Cecilia Kraitz


Läs mer

reklam
logga
Logga
Bilen
Mazda 3 2,0 Sport -07
True red 1.600 mil 149.000 kr

Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Serviceansvarig
NVS Installation AB söker serviceansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Kantpressare
BK Produkter AB söker kantpressare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Projektutvecklare
Kärnhem Sydost AB söker projektutvecklare.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Distriktsansvarig
Mockfjärds Fönstermästaren AB söker distriktsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Automationsingenjör samt maskiningenjör
Getinge Disinfection AB söker automationsingenjör samt maskiningenjör. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Serviceelektriker/Elektriker samt teletekniker
Elajo Elteknik AB söker serviceelektriker/elektriker samt teletekniker. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (30 ST.)
Arrow ANNONSERA