Bedragare lurade tidningar

TT utrikes 2009-04-07 | Uppdaterad 2009-04-07

Den israeliska tidningen Jerusalem Post medger att man låtit sig luras luras i en artikel om norsk antisemitism. En person som kallade sig David Weiss berättade för tidningen att han kände sig förföljd som jude i Norge. (TT)

Den israeliska tidningen Jerusalem Post erkänner nu att man låtit sig luras i en artikel om norsk antisemitism.
En person som kallade sig David Weiss berättade för tidningens reporter att han kände sig förföljd som jude i Norge. Artikeln var en uppföljning av ett tidigare reportage där det hävdades att finansminister Kristin Halvorsen ropat "död åt judarna" under en demonstration för Gaza i januari.
Den artikeln drogs tillbaka sedan norska judar protesterat mot artikelinnehållet och om hur de hade blivit citerade. Men även den senare artikeln tycks ha brister i källmaterialet och det blir därmed andra gången på kort tid som Jerusalem Posts trovärdighet sätts i fråga.
I helgen kunde flera norska tidningar avslöja att "David Weiss" i själva verket heter något annat och att han aldrig arbetat som officer med hemliga uppdrag i norska försvaret som han har hävdat.
Mannen är enligt norska medier i stället en bedragare som avtjänat flera fängelsestraff. Han ska bland annat ha hämtat ut mobiltelefoner för över 40 000 kronor som han begärde få fakturerade till försvaret. Han tycks inte heller vara norsk medborgare och det är oklart om han är jude.
Tidningen Dagbladet, som avslöjade att "David Weiss" var en bluff, uppger att mannen presenterat sig för tidningens reporter med ett ID-kort som gjorde gällande att han ingick i den amerikanska elitstyrkan Navy Seals.
Mannen säger nu att han ångrar sig och att hans enda syfte varit att tala om hur judar behandlas i Norge. Enligt Aftenposten har mannen samlat uppgifter om hur han uppfattar att judar förföljs i Norge och skickat materialet vidare till den mäktiga, proisraeliska lobbygruppen American-Israeli Public Affairs Committee (Aipac).
På tisdagen hade "David Weiss" tilldelats en egen artikel i det internetbaserade uppslagsverket Wikipedia.



huvudnyheter just nu

 

Tyck till:

Har du fått vårkänslor ännu?

Visa resultat



TV-guide

Vad visas just nu?

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Mediaspelaren

Smp.se:s mediaspelare

Smp.se satsar på multimedia. Här kan du enkelt hitta våra bildspel och vårt samlade utbud av webbfilmer. Biblioteket uppdateras kontinuerligt.

Senaste nytt från TT Sverige/världen

reklam
logga
Logga
Bilen
Ford Focus 1,8 FFV Trend Hgv. -08
Vit 7.200 mil 109.000 kr

Serviceelektriker/Elektriker samt teletekniker
Elajo Elteknik AB söker serviceelektriker/elektriker samt teletekniker. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Legevisitten Hemtjänst AB söker semestervikarier.
Arrow LÄS MER
Automationsingenjör samt maskiningenjör
Getinge Disinfection AB söker automationsingenjör samt maskiningenjör. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Larmtekniker
Triator Brand & Säkerhetsteknik AB söker larmtekniker. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Läckeby Water Group söker konstruktör.
Arrow LÄS MER
Verksamhetsutvecklare
Strålfors AB söker verksamhetsutvecklare.
Arrow LÄS MER
Operatörer
Södra Cell Mönsterås söker operatörer.
Arrow LÄS MER
Kundlogistikansvarig
Södra Cell International AB söker kundlogistikansvarig (Europa).
Arrow LÄS MER
Säljare
Movement Sales Partner söker säljare i Växjö med omnejd.
Arrow LÄS MER
Säljare/Beredare
AB Maskinarbeten söker säljare/beredare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Säljare
Älvsbyhus AB söker säljare till Kronobergs län, Ronneby och Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Medarbetare till informationsavdelningen
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker medarbetare till informationsavdelningen. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare IS/IT
Södra Skogsägarna Ekonomisk förening söker projektledare IS/IT. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Marknadssupport
Electrolux Laundry Systems Sweden AB söker marknadssupport, boknings- och betalsystem. Placering Ljungby.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (26 ST.)
Arrow ANNONSERA