"/> " />
Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
TT utrikes 2009-04-23 | Uppdaterad 2009-04-23
Genom att gå med på att införa islamistiska sharialagar i delar av landet, har Pakistan i praktiken "abdikerat" till talibanerna, enligt USA:s utrikesminister Hillary Clinton. (TT)
Genom att gå med på att införa islamistiska sharialagar i delar av landet, har Pakistan i praktiken "abdikerat" till talibanerna.
Det hävdade USA:s utrikesminister Hillary Clinton i samband med att hon utfrågades av kongressens utrikesutskott om den amerikanska utrikespolitiken under president Barack Obama.
Det natursköna området runt Swatdalen i nordvästra Pakistan var ett populärt turistmål innan hårdföra och militanta islamister tog över området 2007.
Hillary Clinton sade också till utskottet att utvecklingen i Pakistan nu utgör ett "dödligt hot" mot resten av världen.
Kärnvapenmakten Pakistan är en av USA:s viktigaste allierade, och är inte minst strategiskt när det gäller USA:s politik för att bekämpa talibangerillan i grannlandet Afghanistan.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA