Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
TT utrikes 2008-12-29 | Uppdaterad 2008-12-29
Israeliskt stridsflyg har i natt fortsatt angreppen på Gaza. Sammanlagt har nu 310 människor dödats och 1 400 skadats. Samtidigt har krigsmakten laddat upp med ett stort antal pansarvagnar vid Gazagränsen. (TT)
Israeliskt stridsflyg har inlett den tredje dagens angrepp på Gazaremsan där dödstalet passerat 300. Samtidigt tycks krigsmakten ha förberett för invasion. Den har laddat upp med stora mängder pansarvagnar vid Gazagränsen i helgen.
Sju barn ska ha dödats i natten bombningar av Gaza. Sammanlagt har nu 310 människor dödats och 1 400 skadats sedan Israel inledde anfallet mot det palestinska territoriet vid lunchtid i lördags.
I morse dödades också en israel i staden Ashkelon i södra Israel, av en raket avfyrad från Gaza, uppgav stadens borgmästare enligt Reuters.
Det var det andra israeliska dödsoffret sedan i lördags.
Israeliska stridsplan har även bombat inrikesdepartementet i Gaza, uppger palestinierna på morgonen. Angreppet är det första mot en regeringsbyggnad under den israeliska flygoffensiven, skriver Reuters.
Sent i går kväll angreps Islamiska universitetet i staden Gaza. Israeliska plan avlossade minst fem raketer och anfallet föreföll främst riktat mot universitets laboratorium i stadens centrum. Ingen människa tycks ha kommit till skada i det anfallet men vittnen uppgav att där brann och att tjock rök bolmade upp.
Universitet är både en betydelsefull kultursymbol för Gazas befolkning och ett fäste för områdets styrande islamiska organisation Hamas.
Israel inledde flyganfall som vedergällning för att Hamas skjutit mängder av raketer mot landet den senaste tiden och sedan organisationen sagt upp vapenvilan den gånga veckan. Den israeliska regeringen förvarnade i flera dagar om angreppen som inleddes i lördags morse. "Det finns en tid för frid och en tid för strid. Nu är det en tid för strid", förklarade försvarsminister Ehud Barak.
Medan de israeliska anfallen pågått så gott som oavbrutet och jämnat hela kvarter med marken i staden Gaza har protesterna och kraven på ett slut på våldsamheterna ökat jorden runt. FN:s säkerhetsråd har i ett icke-bindande uttalande uppmanat båda parter att avbryta våldet.
Demonstrationer har pågått i huvudstäder runt om i världen med protester mot de israeliska anfallen - även i Tel Aviv i Israel där 300 medlemmar i en vänsterorganisation marscherat till försvarsdepartementet.
USA:s tillträdande president Barack Obama har hittills varit tystlåten i konflikten - USA har en president i sänder, är hans förklaring. I går klargjorde han via sin talesman att han är angelägen om fredsprocessen.
Indonesien uppgav i dag att landet planerar att sända medicinskt bistånd för motsvarande 1,5 miljon kronor till Gazaremsans angripna folk, säger en regeringstjänsteman i Jakarta.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA