Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
TT utrikes 2010-05-07 | Uppdaterad 2010-05-07
En man dömdes i dag i Ryssland till fängelse i fem år för kapningen av fartyget Arctic Sea i Östersjön i somras. Domen är den första i det märkliga piratfallet. (TT)
En man dömdes på fredagen i Ryssland till fängelse i fem år för kapningen av fartyget Arctic Sea i Östersjön i somras. Domen är den första i det märkliga piratfallet.
Mannen döms för sjöröveri, uppger domstolen i Moskva i ett uttalande på sin hemsida.
Ytterligare sju män anklagas för att ha deltagit i kapningen. De inblandade uppgavs ha rysk, estländsk och lettisk bakgrund.
Det Maltaflaggade fartyget kapades mellan Gotland och Öland i juli förra året, och försvann sedan. Småningom spårades det av ryska flottan som tog kontroll över det utanför Afrikas västkust. Kapningen gav upphov till spekulationer om illegal last av vapen på väg till Iran. Men enligt ryssarna hittades inget annat än den officiellt deklarerade timmerlasten på fartyget. De åtta männen fördes till Moskva.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (37 ST.)
ANNONSERA