Kapprustning oroar i vapenrapport

TT utrikes 2010-03-14 | Uppdaterad 2010-03-14

Vapenhandeln i världen har ökat kraftigt de senaste fem åren. Särskilt rustar länder i Sydostasien och Mellanöstern. I en ny rapport har Stockholmsbaserade tankesmedjan Sipri farhågor om en ny kapprustning. (TT)

Vapenhandeln i världen har ökat kraftigt de senaste fem åren.
Särskilt rustar länder i Sydostasien och Mellanöstern.
I en ny rapport har Stockholmsbaserade tankesmedjan Sipri farhågor om en ny kapprustning.
Eftersom enstaka år kan ha stora och statistiskt missvisande variationer jämför Sipri femårsperioder. I sin nya årsrapport visar Sipri nu att volymen i handeln med konventionella vapen till stater, grupper och organisationer ökade med 22 procent 2005-2009 jämfört med 2000-2004.
USA och Ryssland är överlägset största exportörer med 30 respektive 23 procent av volymerna. Därefter följer Tyskland, Frankrike och Storbritannien. De fem stora har tillsammans 76 procent av exporten. Sverige har fallit från sjunde till tionde plats under perioderna.
De största köparna är Kina och Indien med nio respektive sju procent av volymerna. Därefter följer Sydkorea och Förenade Arabemiraten (UAE). Det svårt ekonomiskt krisdrabbade Grekland ligger femma, uppbundet av köp av stridsflygplan från USA och Frankrike.
Sipri luftar nu farhågor om pågående kapprustning "i ett antal regioner runt om i världen". Främst har handeln med stridsflygplan drivit på. Den handeln stod för 27 procent av all vapenhandel 2005-2009, och för 39 respektive 40 procent av USA:s och Rysslands vapenexport.
På fem år har vapenleveranserna till Sydostasien nästan fördubblats. Till Malaysia har de ökat 722 procent, till Singapore nära 146 och till Indonesien 84 procent. Malaysia köper stridsflygplan och robotar av Ryssland, ubåtar av Frankrike och Spanien, fregatter av Tyskland och stridsvagnar av Polen. Singapore handlar stridsflygplan och robotar från USA, fregatter från Frankrike och stridsvagnar av Tyskland.
Indien och Pakistan blänger misstänksamt på varandra, och upprustningen ökar kraftigt. Indien köper stridsflygplan och stridsvagnar av Ryssland samt övervakningsflygplan av Israel. Pakistan handlar fregatter och stridsflygplan från Kina - och övervakningsflygplan av Sverige.
Även UAE och Saudiarabien rustar, mycket med ögonen mot Iran. UAE köper stridsflygplan av Frankrike och USA - och inväntar luftvärnssystem, transportflygplan, helikoptrar och raketartilleri från USA, korvetter och transportflygplan från Frankrike samt luftvärn från Ryssland.
Saudiarabien köper stridsflygplan från Storbritannien, pansarfordon av Kanada, transportflygplan av Airbus samt stridsvagnar och helikoptrar av USA.
Också vapenförsäljningarna till länder i Sydamerika ökar kraftigt, med 150 procent.



huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 13:05]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästar målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Missa inte direktsändningen klockan 15. Se en repris på intervjun med Johan Andersson tills dess.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat





Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA