Oro över att datorer kan ansikten

TT utrikes 2012-07-19 | Uppdaterad 2012-07-19


Att datorer och sociala nätverk känner igen ditt ansikte kan enligt kritiker medföra risker och övergrepp mot individers privatliv. Vid diskussioner i USA:s senat uttryckte senatorn Al Franken i onsdags oro för att "ansiktsavtryck" likt fingeravtryck kan bli ett sätt att digitalt identifiera personer, antingen av kommersiella, politiska eller brottsbekämpande skäl. Franken kritiserade rådande lagar för att inte vara anpassade till teknologin.
- Jag är oroad över att det kan användas för att identifiera folk som deltar i protestmarscher kring domstolar eller politiska möten, sade han.
Sociala nätverkssajten Facebook använder sig av denna typ av teknologi, men Facebooks representant avvisade kritiken och sade att informationen bara används inom den egna sajten.



Läsarkommentarer - policy

På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.

Så här vill vi att det ska fungera:

* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.

* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.

* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.

* Debattspråket är svenska.

* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.

* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.

Det här vill vi slippa:

* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.

* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.

* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.

* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.

* Hot, trakasserier eller lögner.

* Utpekande av andra personer som brottslingar.

* Uppmaningar till brottslig verksamhet.

* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.

* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.

Disqus

huvudnyheter just nu

Webb-TV: Östers sportchef kritisk efter derbyförlusten

Sport [Uppdaterad i går 21:36]

Kalmar FF vann Smålandsderbyt mot Öster med 3-1 inför 11.067 åskådare. Efteråt var Östers sportchef Peter Kuno Johansson kritisk mot de egna spelarna när han intervjuades av Smålandspostens Dan Magnusson.

 


Bollkoll inför "Slaget om Småland"

Sport [Uppdaterad 2013-05-22]

I morgon smäller det. Kalmar FF och Öster gör upp i säsongens första Slaget om Småland. SMP-lives fotbollsmagasin Bollkoll laddar upp. Ni hör tränaren Andreas Thomsson och lagkapten Denis Velic tankar inför matchen och vi pratar även om kommande matcher i lägre serier.

 


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

Växjö:Besked om egen regiion dröjer - kö hos regeringen • Återblick: 30 år sedan storbrand i Växjö centrum • Inblick: Miljöpartiet kan få makten över makten • Personligt: Tandläkare i tre länder och med 43 år i yrket • Krönika: Kent Axelsson - Sommaren på bettet


Taggade.se

Taggade.se

En späckad tävlingskalender, reportage och resultat från olika lopp. Nu lanserar Smålandsposten en helt ny sajt för tävling och träning med fullt fokus på det som händer i sydostregionen.

Mitt_Lammhult

Mitt Lammhult din lokala mötesplats.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Ford Focus RS 500 2,5 T -10
Mattsvart 1.930 mil 385.000 kr