Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Uppvidinge 2012-01-13 | Uppdaterad 2012-01-13
Skolan är skyldig att se till att elever får skolgång. Föräldrar till en elev på en skola i Uppvidinge har ansökt om att deras barn ska bli befriat från skolplikt. Kommunen har sagt nej och får stöd av Skolväsendets överklagandenämnd.
Eleven, som är i lågstadieålder och går på en skola i Uppvidinge, lider av elöverkänslighet. Föräldrarna anser därför att det inte kan begäras att barnet ska gå i skolan och har ansökt hos barn- och utbildningsförvaltningen att deras barn inte ska omfattas av skolplikten.
Förvaltningschef Anders Käll har i sitt beslut till föräldrarna informerat om att det enligt skollagen inte finns någon indragen skolplikt, utan den upphör först efter vårterminen i nian.
Skolplikten kan dock upphöra tidigare om eleven har uppnått kunskapskraven tidigare. Barn- och utbildningsförvaltningen har i detta fall rådgjort med jurister på Skolverket och kommit fram till att en elev inte kan slippa skolgång på grund av elöverkänslighet.
Enligt Anders Käll finns det ett läkarintyg som styrker diagnosen även om det inte är vetenskapligt bevisat att elöverkänslighet finns. Skolan är hur som helst skyldig att se till att eleven får sin utbildning.
Föräldrarna har överklagat beslutet till Skolväsendets överklagandenämnd, som är högsta instans, men överklagandenämnden avslår överklagandet.
Ett rum på skolan har elsanerats för att tillgodose elevens behov, men trots det kom inte eleven till skolan när terminen började i måndags och gick inte heller under höstterminen.
– Nästa steg blir att vitesförelägga föräldrarna, och ett sådant beslut kommer barn- och utbildningsnämnden att vara delaktig i, förklarar Anders Käll.
Storgatan 2
360 70 Åseda
Kontaktinformation Uppvidingeredaktionen
uppvidinge.red@smp.se
Telefon: 0474-717 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA