Korpen vill skapa mötesplats för alla

Uppvidinge 2012-02-14 | Uppdaterad 2012-02-14

Korpen i Åseda går nu i täten för att skapa en mötesplats för alla ungdomar i Åseda.
– Vi har fått signaler om att det finns många som inte har något att göra i samhället, säger Stig Karlsson.



Stig Karlsson och Åsa Andersson lägger nu kraft på att få till ett projekt i Åseda, som ska skapa mötesplatser för alla ungdomar.


? Som vuxna har vi naturligtvis idéer men det är barnen och ungdomarna som ska bestämma. Vi ska inte styra dem, säger Åsa S Andersson.

Korpen har även tidigare gjort försök att engagera ungdomar i olika verksamheter, man har bland annat ordnat danskurser. Men den här gången är det ett större projekt som förbereds.
Spindeln i nätet är Åsa Andersson, som är en relativt nyinflyttad Åsedabo. Hon arbetar som rektor i Hultsfred och har tidigare arbetat som samordnare kring verksamheter för familjehemsplacerade barn och ungdomar.
– Jag har ett stort engagemang för de här frågorna, säger hon.
Hon och Korpen fann varandra under fjolåret och det ledde till att Korpen nu står bakom en ansökan till Allmänna Arvsfonden om resurser till ett mötesplatsprojekt. Förhoppningen är att man ska på sikt ska kunna ha två heltidsanställda som leder projektet.
Men både Åsa Andersson och Stig Karlsson poängterar att det i dagsläget är svårt att säga vad det blir av projektet, det beror på vilka resurser man får fram och det beror på hur stort intresset är från tänkta samarbetspartners.
Nästa vecka hålls en träff dit politiker och kommunala tjänstemän bjudits in och fler inbjudningar ska gå ut. Korpen vill ha samarbete med alla föreningar och kyrkor i Åseda.
– Vi är noga med att det inte ska bli en konkurrens till de verksamheter som andra har utan ett komplement, det är väldigt viktigt, säger Åsa Andersson.
Projektet riktar sig till alla barn och ungdomar och det finns en klar ambition att vara extra uppmärksamma på utsatta grupper av barn och unga; de med funktionshinder, de från andra kulturer och de som drabbas av könsstereotypa föreställningar.
Det är barnen och ungdomarna själva som ska få bestämma hur aktiviteterna ska se ut.
– Vi utgår från Barnkonventionens riktlinjer och ska ta vara på barnperspektivet i praktiken. Vi vill lyssna på barnen, säger Åsa Andersson.
Hon hoppas att många vuxna vill engagera sig i projektet och bidra med sin kunskap.
– Det behöver ju inte handla om att binda upp sig över långa tider. Ungdomarna kanske vill syssla med något en gång i veckan under en månad eller två och då kan det behövas en vuxen som kan bidra med sina kunskaper under den tiden, säger Åsa Andersson.
Korpen sysslar med friskvård och en hel del idrottsaktiviteter. Men man har sett att det är brist på aktiviteter i Åseda för dem som inte är idrottsintresserade. Därför ska det inte finnas några begränsningar vad gäller aktiviteterna.
– Det kan handla om vad som helst. Matlagning kanske, det är ju populärt, säger Stig Karlsson.
– Eller foto, inflikar Åsa Andersson, men påpekar omgående:
– Som vuxna har vi naturligtvis idéer men det är barnen och ungdomarna som ska bestämma. Vi ska inte styra dem.



Disqus

Man ofredade ex-hustru

Uppvidinge [Uppdaterad 2012-04-28]

En drygt 40-årig man, boende i Åseda, har dömts till 80 dagsböter för ofredande mot sin ex-hustru. Under en dryg månad skickade mannen hundratals sms till henne, en del med kränkande innehåll.
Mannen ska betala 5 000 kronor i skadestånd.


huvudnyheter just nu

SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i går 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Uppvidingeredaktionen

Storgatan 2
360 70 Åseda

Kontaktinformation Uppvidingeredaktionen
uppvidinge.red@smp.se
Telefon: 0474-717 50


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senste nytt Uppvidinge

VISA:


Mest läst på Uppvidinge senaste veckan


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford C-Max 1.6TD 115 TITANIUM -11
Silver 1 mil 220.000 kr

Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt projektledare
Rottne Industri AB söker konstruktör (med projektansvar) samt projektledare (produktutveckling).
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Försäljningschef bank privat
Länsförsäkring Kronoberg söker försäljningschef bank privat.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt verktygsmakare
Verktygsteknik Småland AB söker konstruktör samt verktygsmakare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Kundservice, lönekonsult, systemutvecklare
HRM Software AB söker nya medarbetare: kundservice, lönekonsult, systemutvecklare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA