Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Uppvidinge 2009-05-19 | Uppdaterad 2009-05-19
Nu laddar lärare och elever på Åsedaskolan upp för fullt inför det kommande stormötet. 30 lärare från Europas alla hörn kommer på besök om två veckor.
Besöket ingår i ett så kallat EU-stöttat Comenius-projekt, som syftar till att knyta kontakter och band mellan olika kulturer runtom i Europa. Målet är att det ska väcka elevernas intresse för att ta reda på mer om hur människor lever i andra länder och öka toleransen för olikheter. Under projekttiden ska material från de olika skolor som ingår i projektet samlas i en elektronisk portfolio och projektet ska också publicera en skrift som beskriver metoder för hur man kan nå målet och ge exempel på elevarbeten.
Projektet som Åsedaskolan ingår i, leds av Silvana Rampone, från Italien. Hon och ett 30-tal lärare gästar Åseda under fem dagar vid månadsskiftet. Gästerna kommer från Polen, Italien, Island, Turkiet, England, Spanien, Rumänien, Portugal, Estland och Lettland.
– Det har varit mycket arbete med praktiska förberedelser, konstaterar Caroline Wreinert, som är en av de fem lärare som tillsammans med rektorn Bodil Gustafsson administrerar besöket.
Övriga som ingår i gruppen är Jenny Porle, Sofie Mellborg, Sofia Evertsson och Kerstin Hultquist.
Man kan säga att det är Kerstin Hultquists intresse för att skapa internationella kontakter som banat väg för Åsedaskolans deltagande i Comenius-projektet.
– Jag började redan för tolv år sedan att samarbeta med skolor runtom i Europa, och eleverna fick via modemuppkoppling i klassrumet hålla kontakten med andra skolor, förklarar hon.
Förra våren fick Åsedaskolan besked om att man fått 11 300 euro, för att delta i ett tvåårigt projekt. Under de två åren hålls fyra stormöten, varav ett alltså i Åseda. Övriga stormöten, där planering och utvärdering görs, hålls i Lettland, Island, Portugal. Dessutom åker lärare iväg två och två på utbyten med andra skolor; lärare från Åseda har varit i Estland och Lettland och besök väntar i Italien och Spanien.
Den som vill veta mer om projektet hittar information på: http://share.dschola.it/dd4pinerolo/climate/default.aspx
Storgatan 2
360 70 Åseda
Kontaktinformation Uppvidingeredaktionen
uppvidinge.red@smp.se
Telefon: 0474-717 50



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA