Nyheter 2007-10-15 | Uppdaterad 2007-11-06
Växjö kommun krävs på pengar som en personlig assistent olovligt ska ha tagit från en vårdtagare. Om kommunen inte betalar blir det en rättssak.
Hösten 2006 polisanmäldes den personliga assistenten av en privatperson, misstänkt för att olovligt ha använt vårdtagarens kontokort för inköp till sig själv.
En förundersökning inleddes, men åtal väcktes aldrig. Vårdtagaren, som blivit av med pengar, vill dock inte ge upp utan driver ärendet vidare gentemot arbetsgivaren. Via en juristbyrå begär mannen att Växjö kommun betalar tillbaka pengarna, drygt 7000 kronor.
Summan är blygsam men det handlar om principfråga förklarar Aron Langnas på Langnas Juridik i Stockholm, som tagit sig an ärendet. Grunden för det krav man nu ställer på kommunen är arbetsgivarens ansvar för skador som en anställd har vållat i tjänsten.
Enligt juristbyrån i Stockholm måste kommunen senast 1 november ha betalat tillbaka pengarna till vårdtagaren. Annars kommer man att stämma kommunen och ärendet blir ett civilmål i tingsrätten.
Assistenten stängdes omedelbart av från sitt arbete och är i dag inte längre anställd av Växjö kommun.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (55 ST.)
ANNONSERA