16-åring våldtog skolkamrat

Växjö 2009-05-13 | Uppdaterad 2009-05-13

En 16-årig pojke har av Växjö tingsrätt dömts för våldtäkt.

Pojken förgrep sig på en klasskamrat, som även var en av hans bästa kompisar, medan hon sov.
Straffet blev ungdomsvård kombinerat med 50 timmar ungdomstjänst.Brottet som rubriceras som våldtäkt inträffade tidigare i år i Växjötrakten. Den aktuella dagen låg pojken och flickan i hennes säng och tittade på en film. Flickan åt vid tillfället värktabletter och berättade att hon kände sig trött.
Flickan somnade och vaknade av att klasskamraten förde in ett finger i hennes underliv. När flickan vaknade försvann pojken därifrån.

Senare samma dag hade de kontakt via sms och 16-åringen bad om förlåtelse och frågade om hon tänkte polisanmäla händelsen. Efter sexövergreppet mår flickan dåligt.
Under rättegången som hölls bakom stängda dörrar erkände 16-åringen, men tillade att han slutade när han förstod att flickan sov.
Tingsrätten skriver i domen att pojkens agerande, även om förloppet varit kortvarigt, är så kränkande att det är att likställa med ett påtvingat samlag. Det anses uppenbart att pojken visste att flickan sov och att han utnyttjade tillfället.
Om gärningsmannen varit vuxen hade straffvärdet varit över ett års fängelse. Men med hänsyn till att pojken enbart är 16 år blir domen ungdomsvård. För att straffet skall bli tillräckligt kännbart skall pojken dessutom utföra 50 timmar oavlönat arbete i form av ungdomstjänst.
16-åringen skall betala 56 000 kronor i skadestånd till den drabbade flickan.



Kommentarer

  • Löjligt

    ...Kanske dags att se över definitionen "våldtäkt" en gång till?


  • Dom

    Jag skall med spänning läsa denna dom, för att själv bilda mig en sanningsenlig bild över vad som hänt. Tyvärr går det inte längre att läsa sanningsenliga artiklar i den etablerade pressen.


  • Re: Uffe

    Va skulle du kalla de för då om någon gjorde så mot din dotter?
    Idiot!!!


  • UFFE

    Vad är våldtäkt enligt dig? http://www.vardguiden.se/Tema/Sex-och-samlevnad/Vald-och-overgrepp/Valdtakt/


  • hmmm

    Nu har man ju inte alla fakta i målet men om jag relaterar till mig själv och de gånger jag legat i en säng tillsammans med en tjej så har jag blivit "våldtagen" hur många gånger som helst! Jag har förmodligen våldtagit massor av tjejer också! Vem har inte vaknat av att man blivit taffsad på? Ibland har man gillat det och ibland har men bett vederbörande sluta - behöver det vara konstigare än så?

    Men som sagt: det kanske finns andra omständigheter som inte framkommer här?


  • våldtäkt?

    Tycker också det låter lustigt att något sånt klassas som våldtäkt. Jag trodde en våldtäkt innefattade ett fullbordat samlag, eller åtminstone försök till samlag?

    Men någon sort av kränkning handlar det ju definitivt om...


  • Idiot kan du vara själv.

    Tja, sexuellt övergrepp skulle vara en betydligt mer passande rubricering om man får tro omständigheterna. Visst är det förkastligt, jag finner det ändå oroväckande att tingsrätten liknar brottet för något det inte är (vilket de är medvetna om).


  • Våldtäkt?

    Att definiera detta som ren våldtäkt är att sätta ribban farligt lågt. Enligt mig ska en våldtäkt ge minst 6 år. Grov våldtäkt ska ge livstid. Ordet riskerar att urvattnas. Sexuellt övergrepp är mer lämpligt, vilket skulle spegla straffen mer rättvist.


  • Urvattnat

    Detta urvattnar ju hela begreppet våldtäckt, det är max en alvarlig ungdomssynd.

    Hemskt att döma grabben för detta, skandal.


  • Jisses!

    Då har nog 90% av svenska folket var inblandade i en våldtäkt.


  • Juridiska kullerbyttor!

    Hörni Danne, Uffe och övriga!

    Såklart att det inte är okej att göra såhär, och skulle det drabba någons dotter är det klart att vem som helst skulle bli mer än lovligt arg!

    "Problemet" är den nya sexualbrottslagen som kom härom året, där har man valt att bedöma alltfler händelser som våldtäkt som enligt gamla lagen inte var det. Folk i gemene man ser en våldtäkt som något man utsätter någon för under skrik och våldsamheter, ofta överfall utomhus! Det är olyckligt att man urholkar det starka begreppet våldtäkt med saker som egentligen borde bedömas som ett sexuellt utnyttjande.

    På samma sätt urholkas betydelsen av våldtäkt genom att då en flicka och pojke som tycker om varandra men där han råkar vara 15 och hon 14 har sexuellt umgänge i allt samförstånd men där det råkar komma ut och någon anmäler, ja då är det plötsligt våldtäkt!


  • tänk att det är....

    ..... enbart killar som yttrar sig och att åsikterna om vad som är rätt eller fel är så svåra? PETA FÖR F-N INTE PÅ EN TJEJ SOM INTE UTTRYCKLIGEN ÖNSKAR DET!!! Tänk någon gång med rätt huvud.


  • oj

    Kanske kan tycka att det va lite hårt straff men man vet ju inte vad som hänt igentligen.
    Som förälder skall man ju veta att det drabbar båda två.. både killen och tjejen. Både i skolan o på fritiden.
    Jag får nog hålla med leffe.
    Han blir stämplad för livet och hon med för den delen.. för ett fingers skull..Tråkigt för bägge parter helt enkelt.


  • Fy fan!!!

    Korkade jävla karlar som tror att de kan göra precis vad som helst med en tjej även om hon sover. När ska männen ta ansvar för sina handlingar?? Om en tjej/kvinna inte uttryckligen är med på det sexuella, oavsett samlag eller annat så ge fan i henne. Ska det vara så svårt???? Ta ansvar för fan!!


  • sotis

    Kalla inte 16åringar för karlar


  • Tråkigt men

    Att likställa med påtvingat samlag håller jag inte med om. Jag kan förstå att tjejen känner sig kränkt, det hade vilken kille som helst också gjort om någon pillat utan att man ville. Våldtäkt - nej.


  • edvin

    Det är inte 16-åringarna jag syftar på utan de som komenterar och tycker att man kan pilla på tjejer i underlivet och tro att det bara är lite kel, även om hon inte är med på det!!


  • Jämlikhet? I helvete heller?

    Jaha, så det här var våldtäkt då alltså?
    Vad konstigt, för tydligen räknas det ju inte om rollerna varit omvända:
    http://www.smp.se/nyheter/tt_inrikes/nya-granser-for-valdtakt(635660).gm


  • +

    Så ni tycker att det är ok att göra nånting när någon sover???? Vad det än handlar om...Allt kanske inte framkommer i artikeln heller.Det är ju inte flickan som bestämmer rubriceringen det är ju faktiskt rätten som gör det. Tänk efter lite för ni säger nått.


  • Problematiskt

    Det är oerhört problematiskt att kunskapen kring denna typ av brott är så dålig. Det är en ganska vanlig föreställning att våldtäkt endast är våldtäkt när den fula gubben överfaller mitt i natten i ett skitigt skogsparti där den intet ont anande kvinnan råkar befinna sig. Det är tvärt om, mot vad man kan tro, faktiskt så att de flesta övergrepp och våldtäkter sker i situationer där offer och förövare är bekanta med varandra. Men ?bekanta? menas då även personer som har en nära relation sambo, gift, pojkvän/flickvän, klasskamrat, någon på skolan, en bekants kompis. Det är denna typ av våldtäkt som diskuteras här i kommentarerna. Omständligheterna gör det svårare för offret att hantera och definiera sina rättigheter eftersom det inte är en okänd förövare, han kanske rent av bad om ursäkt. Är brottet då sonat? Nej, men möjligen insåg förövaren allvaret. I dessa fall kommer också våra heteronormativa föreställningar om manligt och kvinnligt in i bilden. Vi uppfostras med olika förutsättningar, kvinnlig och manlig sexualitet värderas olika och förväntningarna på vad som är ett ?normalt? beteende får tjäna som norm. En vanlig föreställning är att pojkar skall ha ett mer utåtagerande sexuellt beteende, flickor skall det inte.

    Fram till och med slutet av 1960-talet definierades övergreppet inte som våldtäkt om offer och förövare råkade vara gifta med varandra. Detta kan tolkas som att maken hade laglig sexuell rätt till sin hustru även om hon inte själv ville. För kvinnors skull tror jag att det är klokt att rätten förändras och vi med den. Är detta en sorglig historia för båda parter? Helt klart. Vad kan vi lära oss av detta? Kanske kan vi lära våra barn att lyssna på varandra. Pojkar som flickor, ge dem rätten till sin egen kropp och sin egen sexualitet. På lika villkor och med respekt.


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i dag 10:02]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Sådan är 80-talisten – självsäker och kreativ • Inblick - Inget darr på armen vid robotkirurgi • Personligt - Anneli Bengtsson 30 år – kock som värnar husmanskost • Älmhult - Lars Meding släpper egen platta Krönika: Lisa Syrén - Låt alla vara med i ett nytt Komhall


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Honda Accord 2,0 Elegance Sedan -06
Ljusblå 12.500 mil 84.000 kr

Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Miljöinspektör
Nybro kommun söker miljöinspektör.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Säljare
Alwex Transport AB söker Säljare till Växjö
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA