Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2011-05-21 | Uppdaterad 2011-05-21
En ledare inom Svenska Kyrkans barnverksamhet i Kronobergs län misstänks för barnpornografibrott. Polisen hittade 18 barnporrbilder på hennes dator, varav åtta anses "särskilt hänsynslösa".
– Kvinnan säger sig inte ha haft något intresse av de här bilderna. Men det motbevisas av hennes chattkonversationer med huvudmannen, konstaterar åklagare Niclas Eltenius.
– Där talas om barnporrbilderna i positiva ordalag och därför håller inte hennes invändningar.
Barnledaren är en av 23 kvinnor som tillsammans med huvudmannen, en 43-åring från Borlänge, åtalas vid Falu tingsrätt i ett omfattande nätverk.
Enligt polisutredningen tog den misstänkta barnledaren emot barnporrbilder som huvudmannen skickade under närmare fyra månaders tid. Kvinnan har medgivit de faktiska omständigheterna men förnekar brott.
Under det första polisförhöret hävdade kvinnan att hon "blev äcklad" när hon såg bilderna.
– Jag skulle aldrig få för mig att gå in på en sådan hemsida och titta. Eftersom jag jobbar med barn så skulle jag aldrig få för mig att göra något sådant, var kvinnans svar på polisens inledande frågor.
Kvinnan berättade att hon aldrig träffat mannen i verkligheten utan mest via nätet. En gång har de dock pratats vid per telefon.
– Han lät jättetrevlig. Vi pratade inget om barnporr utan hade telesex, sa kvinnan och bedyrade att det inte fanns någon barnporr på hennes dator.
Polisens granskning av datorn visar dock något helt annat. Där hittades bilder och chattkonversationer, flera av bilderna visade barn som utsattes för en särskild hänsynslös behandling. Fynd som polisen delgav kvinnan för någon månad sedan.
– Jag medger att det ser konstigt ut i konversationen men trodde bara att det var en ren fantasi från NN:s (huvudmannens) sida.
– Att jag skriver att barnen var söta så menade jag bara att jag tyckte de var det rent allmänt som barn. Det var ingen anspelning på sex eller liknande.
Polisens förhörsledare presenterade en lång rad chattkonversationer för barnledaren som nu är viktiga i åklagarens bevisning.
– Straffet för barnpornografibrott är fängelse i upp till två år. För den här kvinnan handlar det kanske om ett kortare fängelsestraff eller villkorlig dom och dagsböter, säger åklagare Niclas Eltenius.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA