Björnträff på Bergunda skjutbana

Växjö 2009-06-24 | Uppdaterad 2009-06-24

– Det var vackert att se. En upplevelse att få se björn. Sen tänkte jag: Vad fort det gick. Jag hade bössan kvar på axeln.


BILDSPEL

LäS MER

Så berättade Wåge Lundgren från Annerstad om sitt första möte med en björn i en paus i skjutningen när Svenska Jägareförbundet höll björnkurs i Växjö i går. Händelsen ägde rum under älgjakt i Jämtland och det inleddes med att Wåge Lundgrens hund gav ståndskall för björn. Sen kom björnen springande mot honom på 40 meters håll.
Visst var han den gången mentalt förberedd på att det kunde komma björn under älgjakten, för det fanns gott om björn i området, men det var ändå en stor överraskning.
– Lokalbefolkningen där uppe tyckte inte att passkyttar skall skjuta utan endast hundförare när det är möjligt.

Nu känner han sig bättre förberedd till höstens älgjakt om det skulle komma en björn för nu har han varit med på Jägareförbundets kurs och fått godkänt på björnskjutningen.
– Det var en väl använd dag absolut.
Kursen anordnade av Jägareförbundet och kursledare var Benny Nilson. Han är jaktvårdskonsulent i Västra Götaland och Halland men har tidigare jobbat i Dalarna där björn inte är lika sällsynt om här
– Jag har inte skjutit någon men varit med om mycket björnjakt.

Förmiddagen ägnade de 16 deltagarna åt teori. Där fick de lära sig mer om björnen som djurart med dess beteende och ekologi men också hur man tar tillvara en skjuten björn. Olika jaktformer gicks igenom men också jaktledarens roll och ansvar. Hundförarens och passkyttens insatser liksom grunderna i eftersök var också uppe. Deltagarna fick även lära sig mer om lagar och bestämmelser.
Under eftermiddagen ordnades jaktskytteprov på skjutbanan vid Bergunda. Där fick alla deltagarna provskjuta mot björn. 4 skott inom 40 sekunder skulle avlossas. Och skotten skulle träffa inom det idealiska cirka 20 x 30 centimeter stora området där skottet är direkt dödande. De flesta blev godkända men någon fick rådet att gå hem och öva lite mer.

– Det behövs inte så mycket att man darrar på hand för att man skall missa.
Benny Nilsson menade att risken att bli attackerad av björn inte är så stor.
– Det är nog jägarna som löper den största risken för de smyger sig fram medan bärplockare hörs och kommer björnen då nära är det ofta av nyfikenhet på hans egna villkor.



huvudnyheter just nu

SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i går 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Rugbymatch - Katedral mot Teknikum • Inblick: Din mat - hit går dina pengar • Världen: Anna Koblanck - Vilken tavla! • Personligt: Elin Lindströmmmm 30 år - en målande mamma • Krönika: Mary Lou Ward - Ett släp kommer lastat - med ett hus • Fredag: Med hela veckans tv

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford C-Max 1.6TD 115 TITANIUM -11
Silver 1 mil 220.000 kr

MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Kundservice, lönekonsult, systemutvecklare
HRM Software AB söker nya medarbetare: kundservice, lönekonsult, systemutvecklare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt verktygsmakare
Verktygsteknik Småland AB söker konstruktör samt verktygsmakare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA