Bländapassagen dröjer fram till jul

Växjö 2010-06-18 | Uppdaterad 2010-06-18

Redan 1988 startade diskussionerna att öppna upp Bländapassagen mellan Storgatan och Sandgärdsgatan i Växjö. Preliminärt skulle passagen med tiotalet butiker öppnas under hösten. Nu tyder mycket på att öppningen flyttas fram till julskyltningen.

Ett möte i slutet av nästa vecka mellan de berörda fastighetsägarna CA Bostäder i Växjö AB, Sandgården i Växjö AB och fastig­hetsförvaltningsbolaget Riab sätter tidtabellen.
Nu kan passagen och den unika gårdsmiljön inte förändras hur som helst. Här kan finnas spår av Växjö medeltida stad och dessutom ligger gårdsmiljön och fastigheterna inom riksintresset för Växjö tätort.
Därför är länsstyrelsen sedan i våras inkopplad på ärendet.
– Vi har kontaktats av fastighetsägarna som har visat en mycket positiv inställning till att bevara gårdsmiljön så långt det är möjligt. Troligtvis blir detta ett arkeologiärende som kommer att hanteras av länsstyrelsens arkeolog Lennart Swanström, säger länsantikvarien Heidi Wassi.
En viktig komponent i passagen är fastigheten Blända 3 som Riab förvaltar på uppdrag av sex fastig­hetsägare.
Med ett betydande underhållsbehov är alternativen att rusta upp den befintliga fastigheten eller att riva och bygga upp en mer funktionsenlig byggnad.
Redan i våras lämnade de tre fastighetsaktörerna in var sin bygglovsansökan till Växjös byggnadsnämnd. Men när ansökningarna kommer upp på nämndens dagordning är i nuläget oklart.
– Det är viktigt att man sparar gårdsmiljön och bevarar grundkaraktären på området, säger Jonas Yngström, tillförordnad stadsarkitekt i Växjö.



Ving ökar i Växjö

Växjö [Uppdaterad i dag 13:11]


Läs mer


Lugn natt i Kronoberg

Växjö [Uppdaterad 2012-05-17]

– Det har varit lugnt i Växjö, som en vardagsnatt, rapporterar Christer Karlsson på Kronobergspolisen. Dagen före en röd dag mitt i veckan kan annars skapa merarbete för länets poliser.
Det som finns rapporterat är att Astradskolan i Ljungby fick en dörr uppbruten. När en väktare kom till platsen hördes röster inifrån skolan. Kronobergspolisen fick vara behjälplig men inga personer hittades vid närmare kontroll. Oklart om något är stulet från skolan.


Metallstöld på Ahls Mekaniska

Växjö [Uppdaterad 2012-05-14]

Larmet på Ahls Mekaniska i Lammhult kom strax innan midnatt och när polisen kom till platsen sågs tre män köra från platsen. Bilen kunde lite senare stoppas och männen kunde gripas för stöld av metallföremål.


huvudnyheter just nu

SMP-live med Mario Vasilj

Sport [Uppdaterad 2012-05-16]

Östers Mario Vasilj har spelat med klubben i sju år och har aldrig upplevt en sådan positiv säsongsstart som nu. Fem segrar på sex matcher innebär serieledning i superettan. Mittbacken gästade SMP-live inför torsdagens match mot Brommapojkarna. Se sändningen, där ni även möter Österdamernas Marie Bengtsson och Sanna Svensson, i repris.

 


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö • Elever från Ingelstadgymnasiet går mot en ljus framtid • Personligt: Ingvar har skrivit Södras historia • Älmhult • Hästar och ryttare trotsade vädergudarna • Lessebo • 130 tappra cyklister trampade runt Rottnen • Uppvidinge • Både äldre och unga trivdes i Lenhovda • Tingsryd • Utegalleri fyllt av ömhet och kärlek • Inblick • Högre murar som affärsidé

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Focus ST 2,5T Biogas -10
Performance blå 2.250 mil 199.000 kr

Förarprövare
Växjö Fria Fordonsgymnasium söker förarprövare. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Enhetschef
Kulturparken Småland söker Enhetschef till reception/butik/konferens
Arrow LÄS MER
EU-coach
Regionförbundet i Kalmar län söker EU-coach.
Arrow LÄS MER
Skadetekniker - motor
Länsförsäkringar Kalmar Län söker skadetekniker - motor. Placering Kalmar.
Arrow LÄS MER
Produktionsledare/Produktionstekniker/Projektledare
Sibbhultsverken söker Produktionsledare/Produktionstekniker/Projektledare i Sibbhult
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Affärsdriven konsult
Högström & Co söker affärsdriven konsult. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Flera tjänster
Kockums Karlskrona söker Serviceingenjör Radio/Samband, Elektriker, Rörmontör, Verkstadsmekaniker, Kompositarbetare, Möbel- och inredningssnickare och Grovplåtslagare/Svetsare
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
VD
Allbohus söker VD
Arrow LÄS MER
Ledarskribent
Barometern - OT söker Ledarskribent till Kalmar
Arrow LÄS MER
Fordonstekniker
Flexbuss söker Fordonstekniker i Nybro
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Produkt och utvecklingschef
Ackurat Industriplast AB söker produkt och utvecklingschef.
Arrow LÄS MER
Account Manager
Wondermedia söker Account Manager till Växjö
Arrow LÄS MER
Servicemontör
Sydsprinkler AB söker servicemontör. Utgångsort Alvesta, arbetsområde södra Sverige.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (49 ST.)
Arrow ANNONSERA