Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2009-02-13 | Uppdaterad 2009-02-13
Kommunhuset i Växjö ska få bättre service och ökad tillgänglighet. En ombyggnad av huvudentrén planeras just nu, men det är bara en av alla saker som måste ske – om Växjö ska bli en kommun för alla.
Allt som kommunen är med och bestämmer måste vara bra för dem med funktionshinder. Så står det i Växjö kommuns handlingspolitiska program för 2002–2010. Och det har gjorts en hel del tycker René Jaramillo (kd), kommunstyrelsepolitiker med särskilt ansvar för tillgänglighetsfrågor.
– Jag tror att jag bidragit lite till det. Jag kan känna att jag tjatar ibland, men?... Det har blivit en attitydförändring bland både politiker och tjänstemän.
Men attityder är en sak, pengar en annan. Det handlar om miljoner och åter miljoner.
– Man måste se det ur ett historiskt perspektiv. Vi har byggt upp samhället på fel sätt och allt går inte att fixa till i morgon. Men för mig handlar det om att alla måste ha möjlighet att bidra till samhällets utveckling. Vi kommer inte att ha råd att lämna vissa grupper utanför, säger René Jaramillo.
Han tror inte att Växjö når målet och har avhjälpt alla enkelt åtgärdade hinder före 2010 års utgång, men tycker att kommunen ligger bra till.
– Vi kommer att satsa miljoner under 2009 och 2010 på att förbättra våra lokaler.
Dit hör den planerade ombyggnaden av kommunhusets entré och reception, som både ska tillgänglighetsanpassas och bli en slags servicecentral med ny teknik och fler tjänster. Förslag finns på hur lokalen ska förändras, nu utreder en tjänsteman vilket innehåll den ska ha.
Om de centrala delarna av Växjö finns det mycket positivt att säga tycker tillgänglighetskonsulten Per Nilimaa, som fått uppdrag att inventera läget i centrum.
–??Kommunen ligger i täten vad gäller att arbeta bort retroaktiva hinder och de allmännyttiga bostadsbolagen har sedan ett antal år arbetat mycket aktivt. Däremot är delarna utanför centrala stan mycket eftersatta.
René Jaramillo håller med om att arbetet börjat i centrum, men säger att det inte ska stanna där.
– Sedan måste vi börja samma process ute i orterna.
”Vi kommer att satsa miljoner under 2009 och 2010 på att förbättra våra lokaler.”
Växjö kommun kommer aldrig att bli bra när t.o.m jag som vårdtagrens anhörig får smäll i ansiktet av Personal från Anna Trolles och ingen i omsorgförvaltningen gör något åt det. Alla håller varandra om ryggen.FY SKAM!
Kolla butiken till Nordlunds,knappast utrymningssäker.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA