Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2008-08-22 | Uppdaterad 2008-08-22
I en månad har de befunnit sig i Sverige. Åtta ungdomar i 16-17-årsåldern tillbringar nu sin tid på Bengtsgård i Rottne i väntan på permanent uppehållstillstånd.
De är samtliga pojkar och kommer från Somalia, Iran, Irak och Afghanistan. Det enda gemensamma de har med varandra är att de av olika anledningar har lämnat sina hemländer.
Kanske har de själva valt att lämna landet eller så har någon vuxen i familjen skickat iväg dem med önskan om ett bättre liv.
Bengtsgård är det nya boendet för ensamkommande flyktingbarn i Växjö kommun. Ett avtal med Migrationsverket innebär att kommunen har 26 platser. De första åtta ungdomarna har nu varit två veckor i Rottne.
De håller på att bli hemmastadda och försöker komma in i en vardagstillvaro. Nästa vecka är det dags för skolgång.
Att få ett uppehållstillstånd kan ta allt mellan två-tre månader till något år, förklarar föreståndare Annika Magnerot.
– Om de får avslag eller uppehållstillstånd vet ingen. Men under den tid de är här i Sverige gäller det att inte förlorar sin kultur eller sitt språk. Deras asylskäl är inget som vi tar upp med dem. Det är en fråga för Migrationsverket, säger Annika Magnerot.
Nästa steg är att flytta till ett så kallat PUT-boende i Växjö om de får permanent uppehållstillstånd. Ett sådant ska öppna i december på Kampenområdet.
Nio personer arbetar i skift på Bengtsgård och Annika Magnerot berättar att intresset för att arbeta med ensamkommande flyktingbarn är mycket stort. Det gäller att hitta en bra mix av personer för att få en god stämning.
När Smålandsposten är på besök sitter några ungdomar framför teven. OS-sändningarna rullar på och många av pojkarna håller på Sverige i spelen. Dessemellan spelas arabisk musik från stereon. Någon pratar i mobiltelefon.
– Huset fungerar väldigt bra. Det här känns som ett familjehem, vi har fått en god kontakt med ungdomarna, säger Yousef El-Hallah.
Rottneborna har kanske ännu inte fått någon närmare kontakt med de ensamkommande flyktingbarnen. Men Agneta Magnerot upplever att det informationsmöte som har hållits har varit positivt. Man hyr en sporthall och ett gym. En del kanske vill gå in i idrottsföreningar och på så sätt lära känna svenska ungdomar.
– Det gäller att de hittar sina egna aktiviteter och börjar skapa nätverk. De känner ju inga andra i Sverige, förklarar hon.
Någon enstaka talar lite engelska, annars får man göra sig förstådd med teckenspråk eller att rita. Språket är inte det stora problemet, menar Annika Magnerot. Det finns också möjlighet till att anlita telefontolk.
– Om man sedan vill integrera dessa ungdomar i samhället, så att de inte blir andra klassens medborgare, måste kommunen satsa rejält. Med bra introduktion, skola och mycket stöd. Då kan de ta sig ut arbetslivet, tjäna pengar och få ett bra liv. Och det är det de vill.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (49 ST.)
ANNONSERA