Växjö 2009-02-23 | Uppdaterad 2009-02-23
I hela landet betaldes det 2008 ut 1 140 000 kronor för skador som rovdjur orsakade på tamdjur. I Kronoberg var beloppen blygsamma. Här blev ersättningen totalt 6 000 kronor för tre får som dödades av lodjur i två slagningar vid Lessebo och Fröseke.
Granfjällsbjörnen härjade i Kronoberg 1999 och 2000 och dödade 60 får. Ett par år senare var ett par vargar på besök och rev en del får. Sedan dess har det varit ganska lugnt med angrepp av fredade rovdjur i länet.
– Något år ha det till och med varit noll angrepp på tamdjur. Tre dödade får i fjol är en ganska normal och acceptabel nivå. Vi känner inte att utvecklingen är på väg att gå över styr trots att observationerna av lodjuren blir allt fler, säger Roland Kroon på länsstyrelsen i Växjö.
Flest lodjur har noterats i länets gränstrakter mot Skåne och Blekinge men även i Uppvidinge har djur från Högsbystammen då och då visat sig.
– Lodjur är även på väg in från nordväst, säger Roland Kroon som är säker på att det förekommit föryngringar i Kronoberg trots att hittills genomförda inventeringar inte gett tydliga bevis.
– Men det är bara en tidsfråga, säger han.
Vid en större inventering i Ljungby och Älmhults kommuner i helgen hittades spår av tre olika lodjur i snön.
För att ersätta skador på tamdjur orsakade av rovdjuren björn, varg, lodjur eller kungsörn får länsstyrelserna en pott som ska täcka ersättning, besiktningar och utbildning för personerna som gör besiktningarna. I fjol behövde länsstyrelsen i Kronberg bara ersätta tre dödade får med 2 000 kronor per djur.
Betydligt större blev beloppet i Västra Götland som toppar Viltskadecenters färska statistik. Där fick 505 000 kronor betalas ut. På andra plats kom Gävleborgs län följt av Södermanland.
Dyrast för samhället var vargens angrepp. Av det totala ersättningsbeloppet stod den för 69 procent, björnen för 17 procent och lodjuret för åta procent.
Roland Kroon tror att skadenivåerna i landet ska kunna hållas nere trots att rovdjuren ökar i antal.
– Skyddsjakt på skadegörande individer har blivit effektivare. Naturvårdsverket är snabbare än tidigare på att bevilja tillstånd. Angreppen har inte ökat i samma takt som rovdjursstammarna, säger han.
När det gäller skador på jordbruksgrödor av fredat vilt eller förebyggande åtgärder betaldes i fjol ut drygt tre miljoner kronor i landet, en ökning med 25 procent jämfört med 2007.
I Kronoberg beviljades bidrag till skadeförebyggande åtgärder mot tranor i nio fall.
– Det handlade om ganska små summor till utrustning för att skrämma djuren så att de inte vågar landa på fälten. Det är länets västra delar i Lagandalen som problemet är störst, framför allt för potatisodlare, säger Roland Kroon.
Fint att en sällsynt förekommande ras som lodjuret kan komma att bli vanligare här! Hoppas inte att bönder och de primitiva varelserna som brukar kalla sig viltvårdare eller jägare får chansen att måla upp en hotbild för att få tillfredsställa sina primitiva bahov att härja fritt i skog och mark skjutandes på alla hotfulla djur som annars kan bli ett allvarligt problem. Det finns alltid en anledning, t.ex; att lodjuren dödar rådjuren??
Ja, som de själva vill ha att skjuta på!!! Fram för hård kontroll av dessa fulla sneskjutande dårarna i våran natur, detta genom alkotest, flera indragna licenser osv....
hej benny. du verkar ha en fin och trevlig syn på oss jägare som förvaltar den svenka naturen på bästa sätt . att man kan få en sådan snedvriden bild av oss gör mig mer ledsen än arg. om du har tid får du hemskt gärna följa med oss ut i naturen och känna gemenskapen oss jägare , frilufsmänniskor emellan.. mvh jocob jägare.
Men sen tycker även jag att det är trevligt med Lodjur här nere i trakterna. Det är ju inte direkt att vi är bortskämda med med detta, annars mycket fina kattdjur?
Därför känner ju jag att det just nu, är helt obefogat att jaga den. Samma sak med varg, okej att man kanske jagade varg här nere i trakterna för hundra år sedan, men nu när vi har ett så litet vargbestånd här nere så är det ju, enligt mig, helt obefogat att jaga den. Ni jägare kan hålla er till rådjur och älg.
Hoppas bara inte dom som blir av med sina tamdjur gnäller sen bara. Vargar o lo måste ju äta.
Är det dina tamdjur du är rädd om så är det de vilda svinen som borde skjutas. Det tar en hel del hundar om du nu hade missat det. Räkna med en om dagen i detta länet räknat över året.
Jo jag är jägare, viltvårdare och hundägare.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (55 ST.)
ANNONSERA