Växjö 2009-07-09 | Uppdaterad 2009-07-09
Antalet ungdomar som får hjälp enligt LVU med hedersrelaterade orsaker ökar. Men är de asylsökande kan de fortfarande avvisas tillsammans med sin familj.
I veckan blev en 16-årig tjej i länet omhändertagen enligt lagen om vård av unga, LVU. Bakgrunden till domen är att tjejen har träffat en pojkvän som inte har samma religion som henne och hennes familj.
Det unga paret väntar nu barn och detta tycker flickans pappa har dragit skam över familjen.
Flickan känner sig hotad till livet av sin pappa och håller sig nu gömd från sin familj. Med tanke på omständigheterna har länsrätten tagit beslutet att hon ska få vård enligt LVU.
– Jag har ingen statistik att luta mig tillbaka mot, men jag får intrycket av att denna typ av orsaker bakom ett LVU-beslut ökar. De hedersrelaterade orsakerna, säger rådmannen Bengt Lindblad.
Flickan och hennes familj är asylsökande och har sedan tidigare fåt avslag på sin ansökan och ska avvisas från Sverige. Trots att hon nu är omhändertagen på grund av att hon inte kan vara säker med sin familj, kan hon nu bli avvisad tillsammans med dem.
– LVU täcker alla unga som befinner sig i Sverige. Det kan vara turister eller asylsökande, det spelar ingen roll. Men lagen skyddar inte mot en avvisning, säger Bengt Lindblad.
Louise Utter på Migrationsverket säger att problemet i dessa fall är att utlänningslagen står mot socialtjänstlagen. Och vanligtvis så är det utlänningslagen som är den starkaste.
– Men vad man kan göra om man hamnar i en situation som denna tjejen är att hon berättar för Migrationsverket om de nya skälen hon har för att inte avvisas tillsammans med familjen, säger hon.
Kan en minderårig få asyl ensam när hennes familj avvisas?
– Det är väldigt ovanligt. Helst vill vi inte sära på familjer. Men det finns andra sätt.
Louise Utter berättar att i ett annat liknande fall som hon varit med om så ordnade Migrationsverket hjälp åt den flickan i hennes hemland. De såg, via svenska ambassaden i det landet, till att flickan blev mottagen och placerad i ett familjehem i hemlandet.
– Det är sådant vi kollar upp när det gäller ungdomar under LVU som ska avvisas. Om de kan få liknande hjälp i sitt hemland.
här har vi ytterligare ett bevis på vem som ska få stanna i detta rike... flickan försöker smälta in i vårat samhälle. en som vill leva i "våran tid" ska inte behöva dras med dom andra.
Tragiskt!
Men flickan är uppvuxen i denna kultur och visste vad som gällde!
Tråkigt bara att vi nu skall behöva skydda och ta hand om henne.
Och dessutom även försörjningen av henne och barnet.
Det finns P-piller!
Det finns ju en pappa till det väntade barnet = pojkvännen. Och denne yngling har kanske en bra familj som kan hjälpa det unga paret. Tyvärr förtäljer inte artikeln något om pojkvännens situation eller önskemål.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA