Växjö 2010-04-25 | Uppdaterad 2010-04-25
När Växjö stod som värd för skolschack-SM gick det inte lika bra för hemmalaget Gustavslundskolan som förra året. Men som helhet var tävlingshelgen lyckad.
När Växjö schackklubb arrangerade schack-SM för två år sedan blev arrangemanget så bra att man fick uppdraget att ordna skolschack-SM i år, berättar Bengt Wihlborn, ordförande för klubben.
– Och det har gått bra här i helgen, vi har fått mycket beröm för att lokalerna fungerat så bra.
Till skolschack-SM får skolorna kvalificera sig och 200 elever från lågstadiet till gymnasiet deltog i helgens tävling. Vinnare i de fyra olika klasserna blev Norra Real, Örsundsbroskolan, Engelska skolan och Kärralundsskolan. För Växjös två lag slutade det med en mittplacering (elfte plats) i mellanstadieklassen för Gustavslundskolan, medan Teknikum kom fjärde och sist i gymnasieklassen.
Vinnarna tävlar sedan vidare i nordiska mästerskapen. Förra året var det Gustavslundskolan som fick åka till Island och representera Sverige. Så bra gick det alltså inte den här gången.
– Lite besviken är man, säger Tom Rydström, efter en av de åtta matcherna.
Kompisen Dennis Lennartsson håller med, ganska tagen efter en match som höll på att avgöras på tid men slutade med remi.
Hur håller man sig lugn när tiden håller på att rinna ut?
– Det gör man inte, säger han.
Såg att det bara var två poäng till bronsmedaljen! Vilken jämn och tuff klass.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (47 ST.)
ANNONSERA