Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2011-01-19 | Uppdaterad 2011-01-19
En av Sveriges hetaste it-regioner med Växjö som nav ska stärkas ytterligare – genom en satsning på samarbete.
Etablerade kluster som Glasriket, Möbelriket, Aluminiumriket och Tunga Fordon bör kompletteras med ett nätverk för it-företagen.
Det var så tankarna gick när representanter för Växjö kommun och Almi Företagspartner Kronoberg började diskutera vad en bransch som står för en stor del av nyföretagandet i regionen, och som dessutom är viktig för flera andra verksamheter, skulle behöva för att utvecklas ytterligare.
– Det har hänt mycket inom it-branschen, den är intressant och har stor potential. Av de många företag som tillkommit kanske en del förblir små medan andra växer rätt snabbt och flera har blivit riktigt stora. Vi kände att företagen skulle kunna stärkas om det bildades någon form av nätverk, säger Catharina Värendh Boson, vd för Almi företagspartner Kronoberg.
Därför kontaktades ett antal företag som fick berätta vilka frågor de tycker är viktigast. Kompetensutveckling och möjligheten att tillgodose behoven av arbetskraft med bra utbildning hamnade högt upp på agendan. Slutsatsen var att ett kluster skulle ge många fördelar.
Även Welf Löwe, professor på Linnéuniversitets it-utbildning, kontaktades.
Då visade sig att universitet redan börjat skissa på en liknande vision om ett centrum för informationsteknik med medlemmar från näringsliv, akademi och offentlig sektor. Olika intressegrupper i nätverken som nu bildats leds av nio olika professorer.
– Det är bra om Linnéuniversitet blir motor i nätverket, men det behövs en engagerad projektledare, en samordningsresurs som garanterar att det blir något bra. Universitet har möjlighet att ibland göra sådana specialsatsningar och detta är ett lämpligt område, säger Catharina Värendh Boson.
– Vi ska lobba för att universitetsledningen stöder finansieringen av en projektledare, säger hon.
En inledande del i projektet är bland annat att få fram ett bra register över it-företagen och vad de jobbar med, något som kommunen och Almi ska ordna i vår.
Dessutom ska det göras en behovsanalys över vilka utbildningar som är viktigast och redan i höst ska mötesplatser skapas där företag och universitet kan korsbefruktas med målet att skapa nya affärsmöjligheter.
– Det är viktigt att visa alla möjligheter vid rekryteringar när det handlar om att konkurrera med storstäderna om arbetskraften. Då är det bra att visa att här finns olika jobbalternativ om man skulle vilja byta, säger Catharina Värendh Boson.
Bara i Växjö kommun finns det i dag uppemot 600 it-företag. Lägg därtill att Kalmar och Blekinge också har många och det står klart att ett mycket intressant kluster av it-företag med uppemot 8 000 anställda kan skapas i sydöstra Sverige.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA