Landstinget slopar generellt mobilförbud

Växjö 2010-03-18 | Uppdaterad 2010-03-18

Nu öppnar Landstinget Kronoberg upp för användande av mobiltelefoner inom landstingets lokaler. I fortsättningen blir det i stället förbud på känsliga platser.

Just nu håller Landstinget Kronoberg på att skylta om på lasaretten och andra lokaler där det tidigare rått generellt mobiltelefonsförbud. Om ett par veckor gäller nya regler och istället kommer känsliga områden där mobiltelefoner eller andra radiosändare kan riskera patientsäkerheten markeras med förbudsskyltar. Ändringen kommer efter en genomgripande riskanalys som pågått en längre tid.
Successivt kommer det också göras möjligt för patienter att koppla upp sig på sitt egna mobila bredband med bärbara datorer på de vårdavdelningar som tillåter mobiltelefoni.
Genom förändringen vill landstinget förbättra servicen för både patienter och besökande.
– I och med de nya reglerna vill vi underlätta för patienter och besökare att använda sin mobiltelefoner. Med den nya skyltningen hoppas vi att det blir tydligt var man inte får använda mobiler, säger Mathina Mölstad informatör.



Kommentarer

  • Får använda mobiler på CLV

    Tidigare rått generellt mobiltelefons förbud, hur många respekterade förbudet?

    Tror ni verkligen att nya regler skall ändra på altituden för mobiltelefons förbud på känsliga platser?


  • Bra beslut

    Det här var verkligen på tiden! Det här kunde de ha infört redan när lanstinget införde trödlösa telefoner på sjukhuset.

    Eftersom de flesta - utom landstingspolitiker - vetat att det inte är något problem med mobilerna på de flesta ställen på sjukhuset, kan man hoppas på att folk kanske följer skyltningen framöver. Hittills har de flesta struntat i det då de vetat bättre.

    Undrar bara hur det kommer att bli med trådlösa telefoner inom de känsliga områdena? Är de inte förbjudna där kommer det att bli bevis för att det inte ens skulle vara farligt där heller. Tydligen lär det bara vara inom några centimeters radie från apparaturen det är farligt, men är det några som är nära den är det personalen.


  • Re: Cina

    Hej Cina, tänkte bara berätta för dig och alla andra att det inte är samma uteffekt på en mobiltelefon som på de bärbara som används inom sjukhuset. Det är bland annat därför som det sitter flera "antenner" i korridorer och i andra lokaler på sjukhusen och på vårdcentralerna. Om det hade varit samma styrka på "radiosändarna" så hade ju dessa små antenner inte behövts som du säkert förstår.


  • Tumme upp

    Äntligen! Landstinget hänger plötsligt med i tiden. Jättetack!


  • till B j

    Mycket intresant att läsa det du skriver. Tack.


  • Hänsyn

    Men fortfarande råder hänsyn patienter och medarbetare emellan. Låt inte telefonen ta överhand. Vården går i första hand!


  • Sms

    Bra! då kan man smsá under sin operation : )


  • Äntligen

    Det var på tiden, Kalmar har haft tillåtet för mobiltelefoner i flera år likaså Östra Sjukhuset i Göteborg. Konstigt att det ska ta så lång tid för Landstinget Kronoberg att få ändan ur vagnen.


  • Tragiskt!

    Nu skall man inte slippa telefonmarodörerna någonstans. Nu måste vi sitta och höra på vad alla har att berätta om barn och sjukdomar och personliga problem å vad han å hon sa osvosvosv.. Det kan ju inte vara samma personer som talar sig varma för att skydda den personliga integriteten i allafall!
    Sen tycker jag det är bra att dom som ligger inne på en avdelning skall kunna använda den och mobilt bredband, men alla kortbesökare och personal........ja är skeptisk.


  • För höga signaler

    Jag måste säga att jag tycker att det har varit skönt att det varit mobilfritt, att åka tåg är numera hemskt om man inte väljer mobilfri avdelning, då signaler ljuder högt hela tiden!

    Jag hoppas att det kommer fler skyltar med någon form av uppmaning att ha LÅG RINGVOLYM i offentliga miljöer!


  • Men grattis!!!

    Äntligen har ni hajjat! det är ju änndå ingen som bryr sig om förbudet. Dessutom har andra sjukhus har anammat detta för fantasiljoner år sedan. What took you so long??!! har vi känsligare utrustning än andra sjukhus eller?
    Detta kommer underlätta ENORMT för vårdpersonal, som slipper tjata om mobilförbudet, och springa med onödiga telefonlappar flera mil om dagen!! (villket de högre uppsatta gubbarna änndå inte bryr sig ett skit om)


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




huvudnyheter just nu

SMP-live med Oscar Alsenfelt

Sport [Uppdaterad i dag 14:28]

Slutspel, nytt kontrakt eller kvalserie. Elitserien ska avgöras för Växjö Lakers under ett par intensiva veckor. Skellefteå kommer till Vida Arena på tisdag, men redan måndag eftermiddag gästar målvakten Oscar Alsenfelt SMP-live. Missa inte direktsändningen klockan 15.

 


Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA