Lyckad kampanj mot dopning på Idrottskliniken

Växjö 2010-06-03 | Uppdaterad 2010-06-03

Positivt, mycket positivt, det är omdömet från Idrottskliniken om tiden med dopningsavtal med dem som tränar.
Nästan alla har accepterat kraven enligt de ansvariga.


Smålandsposten den 19 januari 2010.

- Det har fallit mycket väl ut, det har bara inneburit positiva effekter, säger Nils Ahlstedt på Idrottskliniken.
I dag har omkring sju av tio som tränar på Idrottsklinken skrivit på avtalet. Den största delen av dem som inte skrivit på kommer att göra det när de uppdaterar sina årskort.
- Ja, man får skriva på avtalet vid nyköp och förnyelse, så de som tecknat avtal under förra hösten blir det ju aktuellt för först efter sommaren, säger Nils Ahlstedt.
Kravet på avtal för att få träna startade i januari. Vägrar man skriva på får man gå någon annanstans och hittills har inte någon som krävts på avtal vägrat skriva på. Däremot har man märkt att ett par av dem som tidigare tränat försvunnit från lokalerna.
– Det rör sig om ett tiotal medlemmar som vi hade våra misstankar om, men att de slutat kan ju bero på andra orsaker också. Men vi har inte gjort några andra ändringar, så någon annan anledning till att flytta på sig finns det egentligen inte, säger Nils Ahlstedt.
Hittills har man inte behövt avvisa någon från lokalerna eller tagit till rätten att göra test på de tränande. Nils Ahlstedt tror att en bidragande orsak kan vara att man genom samarbetet med polisen frekvent haft civilklädda besök av poliser och väl synliga gymvärdar i lokalerna, något som också tagits emot positivt av medlemmarna.
– Vi känner att projektet gett oss väldigt bra feedback och stärker kanske bilden av ett seriöst gym. Vi har märkt av en ökning av nyinskrivningar som är större än normalt vid den här tiden.



Kommentarer

  • Tränna fritt

    Att vissa har slutat va det pga Hantlar , största hantlar ni har där upp e 30 kg om jag minns rätt.
    Annars e gym har hög status, trevligt personal .
    Högt till taket och kanske förvarmt på sommaren.
    Sen den doponing avtal finns ju på andra gym sen 2 år tillbaka oxå, så det e inget nytt iaf .


Vita Villan hyrs ut
på rivningskontrakt

Växjö [Uppdaterad i går 22:25]

Vita Villan kommer att hyras ut på ett rivningskontrakt. På bottenvåningen ska det arrangeras utställningar med Mats Petersson som konstnärlig ledare. Han kan tänka sig flytta villan 40 meter västerut.
– Det går inte, säger Nils Fransson (fp) byggnadsnämndens ordförande.
Läs mer

 

Fråga

Vad tycker du ska hända med Vita Villan vid museet i Växjö?

RESULTAT

Den måste rivas 20,07%

Den borde flyttas till en annan plats 12,54%

Gör om planerna och låt villan stå kvar 67,39%

Totalt antal röster: 917 st



Vedtjuvar stoppades

Växjö [Uppdaterad 2010-09-07]

Två privatpersoner uppmärksammade i går kväll en bil med ett fullastad flak ved som kom körandes från en liten skogsväg utanför Lammhult. Två män är nu gripna, misstänkta för att ha stulit veden.


huvudnyheter just nu

Inbrott på Stena Aluminium

Älmhult [Uppdaterad i dag 06:40]

Natten till torsdagen, klockan 1, gick inbrottslarmet på Stena Aluminium på Gotthards Gata i Älmhult. En fönsterruta krossades och en inbrottstjuv tog sig in. Vad som tillgripits är ännu okänt.

Man misstänkt för grov kvinnofridskränkning

Alvesta [Uppdaterad i går 06:44]

En man i 35-årsåldern är gripen misstänkt för grov kvinnofridskränkning. Det var under onsdagsnatten vid klockan 2 som Kronobergspolisen gjorde sitt ingripande hemma hos paret boende i Alvesta kommun.


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Focus Minst 15.000:- för inbytesbil! -07
79.000 kr

Svarvare/Fräsare
Willo Maskin AB söker Svarvare/Fräsare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Teknisk projektledare
Primepower söker teknisk projektledare.
Arrow LÄS MER
Försäkringsombud
Länsförsäkring Kronoberg söker försäkringsombud. Placering Växjö, Alvesta, Lessebo och Markaryd.
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör
Ljuders Nickelsilfverfabrik AB söker ekonomiansvarig, verkstadsarbetare samt CNC-operatör. Placering Hovmantorp.
Arrow LÄS MER
Bilmekaniker samt billackerare
Atracco Auto AB söker bilmekaniker samt billackerare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Atlas Copco Construction Tools i Kalmar söker Konstruktör.
Arrow LÄS MER
Administrativ chef
Linnéuniversitetet söker Administrativ chef till Ekonomihögskolan.
Arrow LÄS MER
Chefredaktör/redaktionschef
Sydöstran söker chefredaktör/redaktionschef.
Arrow LÄS MER
Servispersonal och sommelier
Kosta Boda Art Hotel söker servispersonal och sommelier.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef
Spaljisten AB söker kvalitetschef.
Arrow LÄS MER
Ansvarig för produktion och virkesflöden
Bergs Skog AB söker ansvarig för produktion och virkesflöden. Placering Mörlunda.
Arrow LÄS MER
Ekonomiassistent
Nelson Garden AB söker finskspråkig ekonomiassistent. Placering Tingsryd.
Arrow LÄS MER
Företagssköterska
Hälsoforum AB söker företagssköterska. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
12 traineer
Södra söker 12 traineer.
Arrow LÄS MER
Försäljningsingenjör
Fogmaker International AB söker försäljningsingenjör.
Arrow LÄS MER
Förvaltningschef för Kultur och Fritid
Oskarshamns kommun söker förvaltningschef för Kultur och Fritid.
Arrow LÄS MER
Reporter
BLT söker reporter. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Kock
Restaurang Artic Braås söker kock.
Arrow LÄS MER
Testledare
Visma Spcs AB söker testledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Leveransadministratör samt personbilsmekaniker
Jeppssons söker leveransadministratör samt personbilsmekaniker.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (41 ST.)
Arrow ANNONSERA