Pengar in i bolag utanför landstingets kontroll

Växjö 2008-06-27 | Uppdaterad 2008-06-27

Pengar från läkemedelsstudier slussas in i ett aktiebolag på medicinkliniken vid Ljungby lasarett. Bolaget har 585 000 kronor i eget kapital.
På lasarettet i Växjö finns en stiftelse på ögonkliniken och kirurgkliniken har en fond där liknande pengar hamnar.


LäS MER

"Bolaget skall åta sig utbildningsuppdrag och andra uppdrag som har samband med verksamheten vid medicinkliniken på lasarettet Ljungby, främja forskning och fortbildning samt på annat sätt bidra med ekonomiskt stöd till utveckling för medicinkliniken och dess anställda".
Det är MedFoU Ljungby AB:s inriktning enligt bolagsregistret. Ordförande är klinikens förre verksamhetschef Karl-Axel Svensson och bland styrelseledamöterna finns exempelvis nuvarande verksamhetschefen Agneta Andersson och landstinget Kronobergs biträdande länssjukvårdsdirektör Lars Ekholm.
– När landstinget fått sin del av pengarna från läkemedelsstudier går resten till det här bolaget. Inga medel går till enskilda personer och detta följer landstingets policy, säger Lars Ekholm.
Enligt Lars Ekholm upprättas ett kontrakt inför varje enskild läkemedelsstudie. Lokalhyra, eventuella provtagningar och röntgenundersökningar inom varje studie är kostnader som skall betalas till landstinget innan resten av pengarna kan gå till det aktuella bolaget.
Lars Ekholm hävdar bestämt att de landstingsanställda gör dessa läkemedelsstudier, vars belöning hamnar i aktiebolaget, på sin fritid.
– Om det skulle ske under arbetstid vore det någonting helt annat.
Agneta Andersson, medicinklinikens verksamhetschef i Ljungby, säger att aktiebolagets pengar används till kurser och utbildningar för all personal vid medicinkliniken.
– Detta går helt rätt till enligt gällande regler, säger Agneta Andersson.
Enligt aktiebolagets senaste årsredovisning för räkenskapsåret 2007 blev rörelseresultatet minus 25 000 kronor på en nettoomsättning på 93 000 kronor. Totalt redovisas i princip ett nollresultat jämfört med 2006 då bolagets vinst blev 48 000 kronor.
Klinikens förre verksamhetschef Karl-Axel Svensson säger att aktiebolaget bildades 1995 och att det var en lösning för att pengarna skulle stanna på medicinkliniken i Ljungby även över årsskiftena.
– Annars hade dessa pengar gått in i ett svart hål i landstinget Kronobergs budget. På detta sätt delar vi solidariskt på intäkter inom vår egen klinik, säger Karl-Axel Svensson och tillägger att det enbart gäller pengar från vetenskapliga studier som anställda gjort på sin fritid.
Karl-Axel Svensson säger att det är en fond som äger aktierna och att tiderna har ändrats. Han tror att det snart blir möjligt att exempelvis medicinkliniken får ett eget konto i landstingets regi dit dessa pengar kan gå.
– Då fyller inte bolaget längre någon funktion. När aktiebolaget en gång skall likvideras, vilket kanske sker redan nästa år, tillfaller tillgångarna medicinkliniken.



Kommentarer

  • Landstinget - igen

    Ack dessa doktorer! Motiven för skandalen med bolagsbildning och verksamhet vid sidan av den officiella ekonomi är löjliga. Jobb på fritid, pyttsan. Svartjobb kallas detta normalt. Visst skulle det gå att ordna så att den som utför en extra prestation skulle fått behålla pengarna om bara viljan fanns.
    Vem tecknar de avtal som görs med läkemedelsföretagen? Vem tecknar de avtal som görs mellan bolaget och landstinget?
    Det finns en del att förklara, bra att tidningen tagit upp detta.


  • Ohållbart!

    Läkarna gör tydligen som de vill. Liken står som spön i backen efter den dekadens som varit med förra ledningen! Äntligen en ledning som tar i saker och ting! Och visst måste läkarna själva ha undgått skatt om de lagt pengarna i
    ett bolag? Det är ohållbart!


  • Politiker

    Som vanligt vet inte polikerna något. Dom som skall bestämma i landstinget bör ju veta mer.
    Är det så med allt - att dom inte vet något.
    Kanske dags att komma ut till verligheten.


  • Svar till hjalmis

    Det är nu efter regimskiftet i landstinget som en hel del börjat komma fram och det är knappast en slump. Istället för att stoppa huvudet i sanden så har man grävt i saker som inte verkat stå rätt till och det tycker jag faktiskt även den politiska ledningen bör få lite ära för.


  • money

    tja pengar kan man användas till mycket, allt kan nästan köpas för pengar idag..


  • Mysko

    Det var märkligt, Karl-Axel Svensson sitter ju också i läkemedelskommiten !
    Lars Ekholm sitter med, o landstinget vet inget ?
    Vad ska sleven vara om inte i grytan.
    Bör synas i sömmarna ordentligt.


  • Träsket

    Bra att Alliansen röjer upp och synar lite här och var, det är nog på tiden.


huvudnyheter just nu

Diesel stals från två företag

Alvesta [Uppdaterad i dag 09:40]

Klockan 01.30 natten mot lördag upptäcktes två inbrott på Åredavägen i Alvesta. Det är företagen DK Maskin och Hydromekano som drabbats, men polisen vet ännu inte tillvägagångssättet för inbrotten. Det som stulits är diesel från en traktor.


SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i går 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Sport

Följ Öster-Varberg

Tio raka segrar. Öster dominerar på Värendsvallen och i hela superettan. På lördag kommer nykomlingen Varberg på besök. Följ matchen direkt på smp.se. Avspark klockan 16.


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Högtidligt vid promovering • Inblick: Din mat - Grisbonden kämpar för överlevnad • Tingsryd: Förskolan Bullerbyns Vattenfest • Personligt: Maria friade till Fredrik • Marknad: Klassiska racerbilar från tiden det begav sig • Lördag: Mors dag!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt verktygsmakare
Verktygsteknik Småland AB söker konstruktör samt verktygsmakare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA