Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2010-01-07 | Uppdaterad 2010-01-07
Varje år får räddningstjänsten rycka ut och dra upp folk som gått igenom isen, i Växjösjön såväl som på andra ställen runt om i länet. I princip uteslutande handlar det om människor som inte har haft på sig isdubbar.
– Jag blir så upprörd när jag ser folk ute på isen utan isdubbar, och jag ifrågasätter starkt föräldrar som släpper ut sina barn på det sättet. Utan isdubbar kommer du inte upp om du går igenom isen, säger Ola Severinsson, närpolischef i Växjö.
Nu går polisen tillsammans med räddningstjänsten ut med en gemensam uppmaning till allmänheten att använda isdubbar.
– Det är skrämmande att se hur folk ger sig ut med både barn och barnvagnar helt utan att tänka sig för. De ser att andra är ute på sjön och utgår ifrån att det är säkert, säger Ola Severinsson.
Men även om isen hunnit bli tjock är den långt ifrån säker. Det kan vara en stor skillnad på isens tjocklek bara med någon meters avstånd. På vissa delar av Växjösjön är isen nu så tjock att det till och med antagligen går att köra bil på den, men på andra ställen kan den vara så tunn att den inte ens går att gå på.
– I Växjösjön är det på många ställen strömt och där är isen mycket sämre, men det är det inte många som känner till. Precis där borta där man kan se många som går och åker nu var det några som gick igenom vid den här tiden förra året, berättar Ola Severinsson och pekar bort mot simhallen.
Och snötäcket gör det ännu mer förrädiskt eftersom det blir svårare att se de ställen där isen är tunn eller där det inte finns någon is alls.
Det sker flera olyckor varje år. Hittills under denna vinter har räddningstjänsten dragit upp en person som gått igenom isen.
– Den personen hade legat i säkert 15 minuter i vattnet och det tror jag ingen vill göra. Har man isdubbar är det lätt att ta sig upp, säger Joakim Karlsson ställföreträdande räddningschef på Värends Räddningstjänst.
– Men ska man vara riktigt noga så ska man egentligen ha med sig full utrustning ut på isen, ispik, lina och någon form av flythjälpmedel, en ryggsäck med kläder packade i platspåsar ordentligt fastsatt på rygg och i midja, fortsätter han.
– Vi vet att det är många som bara är ute och promenerar och så ger de sig ut på isen. Men det är ju så lätt att bara ha iallafall ett par isdubbar på hatthyllan och ta med dem när man går ut, påpekar Ola Severinsson.
Ett par isdubbar är en billig livförsäkring, de kostar runt en hundralapp så det är ingen större investering det handlar om.
På svenska livräddningssällskapets sida om säkerhet på isen kan du läsa mer: www.issakerhet.se
Ja vi har med is dubbar på oss när vi är ute på isen. vill ju vara säker ju.
Bilden är tagen i år det vill säga 2010.
kan man inte is så stanna på land
Varför kommenterar ens Ola Severinsson från polisen det här? Det är väl inget brott att vara ute på Växjösjön utan isdobbar eller?
Nej, det är inget brott. Men det är polisens ansvar att leta upp försvunna personer, vilket man lätt kan bli på isen. Något man naturligtvis vill slippa.
Det är väl jättebra att vi har en omtänksam närpolischef som är rädd om oss invåndare.
Sen blir det ju en polissak om någon skulle dratta i och frys ihjäl till följd av "doppet"
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA