Puts och studs i livet som musiksoldat

Växjö 2008-08-01 | Uppdaterad 2008-08-01

Skoputs, vapentjänst och stående ovationer från tusentals militärmusikdiggare. Så ser vardagen ut för Hillevi Hjalmarsson och Mattias Hall från Växjö som gör lumpen i Arméns musikkår. Just nu gästar de Eksjö tattoo, en av årets höjdpunkter inom militärmusiken.

Tattoo Grande finale på ett tattoo brukar vara en massorkester där alla orkestrar spelar tillsammans. Tattoot i Eksjö är inget undantag. Orkestrarna framför bland annat Smålandssången och Du gamla, du fria.

FAKTA

Tattoo är en musikalisk fest med inslag av exercis, dans och uppträdanden på en stor arena. Ett av de mest kända är skotska Edinburgh Military Tattoo som genomförts under 50 år.
Eksjö tattoo arrangeras i år för sjunde gången.
Ett annat tattoo i södra Sverige är Ystad International Military Tattoo. Tidigare har Swedish Military Tattoo anordnats varannat år i Globen i Stockholm, men i år blir det inget sådant på grund av besparingar inom Försvarsmakten.

BILDSPEL

LäS MER

Lumpen behöver inte bara betyda ålning medelst hasning, snuskburk och automatkarbin. Arméns musikkår är ett av Försvarsmaktens uppvisningsförband, en symfonisk blåsorkester med 15 anställda professionella musiker och 35 värnpliktiga. Två av årets rekryter är Hillevi Hjalmarsson och Mattias Hall från Växjö som berättar om en upplevelserik tid i en av landets främsta musikkårer.
– Det är mycket höjdarspelningar vi gör. Kungen ska ta farväl av ett statsbesök, då åker vi buss i tre timmar och sen spelar vi en kvart, säger Mattias Hall.

– Och konserterna vi gör är också jättekul, till exempel i Berwaldhallen i Stockholm. Särskilt när vi spelar med de professionella musikerna. Man bara sitter där och insuper professionaliteten och utvecklas så mycket, fortsätter Hillevi Hjalmarsson.
Hall som spelar kornett och Hjalmarsson på flöjt är just nu inne i den hektiska sommarperioden med många vaktparader i Stockholm, slottskonserter och militärmusikfestivaler. Just nu pågår en sådan festival - Eksjö tattoo - med föreställningar i dagarna tre och gästorkestrar från Lettland, Vitryssland och Norge. Där framför Arméns musikkår sitt figurativa program, en show med centimeterprecision där musikkåren rör sig i formationer samtidigt som de spelar. Den som ser framträdandet förstår att det ligger många, många timmars träning bakom.
– Det är kul att visa upp sig på tattoo. Vi har precis varit i Danmark och där var det totalt 30 000 åskådare på fyra föreställningar. Tattoo är lite speciellt, för mig är det mycket pirr i magen och jag känner mig laddad, säger Hillevi Hjalmarsson som dessutom har lite släkt och vänner på besök i Eksjö.
Mattias Hall känner sig också laddad inför föreställningarna, men förklarar att det egentligen inte finns någon nervositet.
– Jag känner mig säker när vi går ut. Vi är så pass drillade och när vi går ut gör vi det som en grupp, säger han.

När Smålandsposten möter de två musiksoldaterna före torsdagens föreställning på Eksjö garnison har de den gröna vardagsuniformen på sig och röd basker på huvudet. Baskern blev deras efter den första grundläggande soldatutbildningen med baskerprov som ett bevis på att de är musiksoldater. En annan sak som utmärker musiksoldater är skoputsen som blänker likt en spegel längst fram på tåhättan av de svarta kängorna.
– En stor del av vår tid går åt till skoputs. När vi ryckte in fick vi en grundlig förevisning och sedan får man testa sig fram. Det gäller att ha en bra grundputs och sedan får man sitta och bättra på lite varje kväll, säger Mattias Hall som använder både svart, oxblod och marinblå för att få det rätta djupet i putsen.
Under dagarna i Eksjö bor soldaterna på garnisonen i logement inte helt olika de hemma på I1 i Kungsängen i Stockholm. Där bor de åtta personer i våningssängar i varje sal. Det blir trångt. Men det är mysigt.
– På kvällarna sitter vi och putsar skor, det är faktiskt mysigt. Det funkar bra att bo på logement, men ibland får man gå en promenad så man får vara för sig själv en stund, säger Hillevi Hjalmarsson.

Hon började spela flöjt i Växjö musikskola och fortsatte efter gymnasiet med musiken på Kävesta folkhögskola. Där blev hon övertalad av en före detta musiksoldat att söka, och det är något hon inte ångrar idag. Efter muck ska hon fortsätta på Ingesund musikhögskola där hon just nu har studieuppehåll.
– Jag ska bli flöjtfröken och lära barn att spela. Samtidigt vore det kul att arbeta som musiker. Jag hoppas kunna göra både och, säger Hillevi Hjalmarsson.
Mattias Hall har också siktet inställt på en fortsatt karriär inom musiken. Han lämnade Växjös musikliv där han spelat mycket i brassband för Sollefteå där han gick musikgymnasium.
– Jag känner mig rätt seriös med att satsa på musiken. Efter Arméns musikkår ska jag söka till musikhögskola. Det är svårt att vara musiker idag men jag ska göra mitt allra yttersta, säger Mattias Hall och nämner trumpetare i operan som ett drömjobb.
När Arméns musikkår årgång 2008 gör entré på Eksjö tattoo, i spikraka led och med snärt i stegen, möts de av ett applådregn. Säkerheten som musiksoldat Hall pratade om märks i varje vridning och på främsta raderna sitter unga blåsmusiker och klappar i takt med stora ögon.



Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Transit -11
Moondust silver 1 mil 274.000 kr (219.200 ex moms)

Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Entreprenadchef
VEAB Växjö energi söker Entreprenadchef till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Arkitekt/Projektledare/Arkitekt
Projektbyggaren söker Arkitekt/Projektledare Bygg/Byggprojektör/Projektledare El
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA