Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Växjö 2012-02-13 | Uppdaterad 2012-02-13
Växjö kommun delade ut hundratals biljetter till Melodifestivalen. Men glömde helt bort skatteeffekten.
Biljetterna ingick som en del av det avtal kommunen slöt med evenemangsbolaget Live nation. Ungefär hälften delades ut under förespegling att de var gratis. Alltså att det inte ska betalas skatt och arbetsgivaravgifter för biljetterna.
– Om alla kommunanställda får vara med i utlottningen tror jag inte det är skattepliktigt, säger personalchef Mikael Färdigh.
Hur har ni tänkt?
– Nej vi har nog inte tänkt på det i detta sammanhang. Nej. Det är inte så vanligt att personer får inbjudan på det sättet. Jag kan närmast tänka mig Linnéjubileet var så också.
Det finns fler exempel på att kommunen delar ut biljetter de har till olika evenemang. Är det stora evenemang säger Mikael Färdigh att kommunalråden och kommunchefen blir bjudna på biljetterna.
Vid olika festivaler och hockey- och fotbollsmatcher har kommunen också en handfull biljetter som brukar fördelas till personal. Ofta via någon form av utlottning.
Mikael Färdigh räknar med att det finns någon sorts övre gräns för värdet på biljetterna för att det inte ska vara skattepliktigt.
Men så är inte fallet.
På Skatteverket är Ann-Kristin Mansfeldt skatteinformatör. Och för henne är reglerna tydliga:
– Allt man får av arbetsgivare är i princip skattepliktig inkomst.
Det som är skattefritt är friskvård, personalvård till hela personalen, gåvor vid jul med mera. Men de är då kopplade till ett maximalt belopp.
– Annars är det skattepliktigt. Arbetsgivaren ska då ta upp det som en lön eller förmån som är skattepliktig och betala arbetsgivaravgift och dra skatt på lönen.
Om man lottar ut biljetter?
– Det är också i princip skattepliktigt för mottagaren. Men det är bara om lotterna går till anställda det är skattepliktigt.
– Går biljetterna till speciellt utvalda personer är det ganska tydligt att det är skattepliktigt. Och det är likadant om biljetterna är utlottade.
Värdet på belopp som kommun och företag ska ta upp går inte att värdera exakt. Det handlar om vilka platser det var, men en genomsnittsbiljett för såväl genrep på fredagen som delfinalen på lördagen ger en total skattepliktig summa på 158 950 kronor för de biljetter Växjö kommun fick i samband med avtalet med Live nation.
För den enskilde ska summan tas med i nästa års deklaration. Då handlar det om cirka 407 kronor per generalrepetitionsbiljett och 825 kronor för de tjugo personer som fick biljett till finalen.
Om andra privata företag har delat ut biljetter till sina anställda gäller alltså samma regelverk för dem.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA