Växjö 2010-09-09 | Uppdaterad 2010-09-09
Snowboardåkare i full aktion.
Det kommer man få se vid Växjö sjön på lördag om allt går enligt planerna.
Killarna bakom vinterns succe, Railjam, på storgatan kommer till helgen anordna en liknande händelse, vid Växjösjön. Det började egentligen inte alls som något större evenemang men har nu vuxit till att även inbegripa SM-vinnare.
– Det var Red Bull som hörde av sig och undrade om vi kunde dra i hop något och från början var det bara tänkt att vara en liten grej med lokala brädåkare men nu har det vuxit till att vara åkare från andra delar av Sverige med, Sälen till exempel, säger Frans Nilsson en av arrangörerna.
Det är ingen tävling utan bara uppvisning och åkning för att det är kul och trots att årstiden inte är direkt den rätta för ett skid- eller snowboardsevenemang i Växjö löser man det med snö från ishallen.
– Vi har gjort så förut och hoppas att det funkar nu också, Frans Nilsson.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA