Annie Gustafsson undrar om det stämmer att Swedbank ska stänga kontoret i Braås. Therese Classon och landsbygdskontorens chef Margareta Lessmark intygar att så är fallet.

Swedbank lägger ned sina kontor i Braås och på Dalbo

Växjö 2010-03-11 | Uppdaterad 2010-05-19

Swedbank lägger ner ytterligare två kontor i Kronoberg. I Braås mottogs i går beskedet om nedläggning med upprörda känslor bland kunderna.

Flyttar med.Therese Classon (t.v.) och Marianne Karlsson har jobbat på kontoret i två och ett halvt respektive ett och ett halvt år. Framöver ska de ingå i personalstyrkan på Swedbank i Rottne.

Inger Gustafsson driver företag i Braås och besöker ofta banken. Snart är det slut med insättning av pengar på det lokala kontoret.
? Jag tycker att det är jättesynd. Det är tråkigt att servicen försvinner från bygden. Trots att man misstänkt det här länge, är det tråkigt. Jag tänker också på de äldre, de får det svårt, säger hon.

Vid lunchtid är det fortfarande lugnt inne på Swedbanks kontor i Braås. Ändå är stämningen spänd bland den lilla personalstyrkan.
Landsbygdskontorens chef Margareta Lessmark är på plats trots att hon egentligen bara är här på måndagar. Hon väntar sig betydligt fler folk lite senare, när brevet de skickade till sina kunder i går nått fram.
Annie Gustafsson öppnar ytterdörren och stegar fram till disken.
– Är ryktet sant?, frågar hon.
Det är det.
– Det är alltså helt spikat? Jag tänker främst på de äldre, det är verkligen tråkigt det här, för bygden.
Hon tackar för sig och lämnar lokalen.
Annie Gustafsson har inte läst något brev ännu men budskapet i ryktet är detsamma som i brevet. Swedbank i Braås läggs ned.
Den 28 maj låser kontoret dörrarna för sista gången och flyttar verksamheten till Rottne. De 1 500 aktiva kunderna från Braås får därmed i fortsättningen uträtta sina bankärenden närmare två mil söderut.
Annie Gustafsson, Braåsbo och egenföretagare, utvecklar sitt resonemang.
– Jag tycker verkligen att det här är en skandal. En annan kan ju nu för tiden gå via internetbanken, men för de äldre, de som är vana vid att gå till banken. Vad ska de göra nu? Nä, att vi inte längre kommer att ha en bank här är en skandal, säger hon.
Hur påverkar det här dig som egenföretagare tror du?
– Det vet jag inte än. Det kanske blir dyrare för mig på något sätt, vi får väl se. Tråkigt är det i varje fall.
Bakgrunden till att Swedbank nu lämnar Braås är enligt banken att man vill kraftsamla sina resurser för att behålla en hög kompetens på kontoren samt att på ett bättre sätt kunna tillfredsställa den ökade efterfrågan på personlig rådgivning.
– Kundens relation till banken har tydligt förändrats på senare tid i och med internet. Vi måste hitta resurser som passar det här nya mönstret. Vi märker att efterfrågan på personlig rådgivning ökar hela tiden. För det krävs en hög kompetens på personalen. Har man för små kontor med få anställda så är det svårt att upprätthålla den höga kompetensen på lång sikt, säger Ronny Lindén, bankchef på Swedbank i Växjö.
Hur tror du att kunderna i Braås reagerar?
– Varje förändring påverkar människors beteende. Det här blir en försämring för kunderna i Braås. Men vi anser att kontoret i Rottne ligger på ett vettigt avstånd. Vi måste ha respekt för varje enskild individ och se till att göra det så bra som möjligt för dem. Det finns nog många äldre som vill ta ut kontanter och det kan de fortsättningsvis göra på Ica-butiken, säger Ronny Lindén.
I den omorganisering som nu sker inom Swedbank stängs även kontoret på Dalbo i Växjö. Tillsammans med personalen flyttar verksamheten därifrån till kontoret på Storgatan i centrum. Kvar på Dalbo finns uttagsautomaten.

JOHAN ESLANDER



Kommentarer

  • Byt bank

    En tydlig signal om att man struntar i sina kunder. Swedbank har gjort usla affärer i Baltikum, nu ska de betalas genom "översyn" av de svenska kontoren. För den icke datorvane finns inte längre något alternativ. I Braås fanns tidigare tre banker. Från juni månad ingen. Det är en tydlig signal från Swedbank att kunderna lika gärna kan välja en annan bank.


  • de stängde väl för länge sen

    Jag som arbetar har inte kunna besöka en bank på säkert årtionden! de har stängt när man går till jobbet, de stängt när det är lunch, de har stängt när man kommer hem från jobbet, de har stängt på helgerna och ofta har de stängt under semestertider...

    Ungefär som butikerna i centrum! Jag förstår inte hur de ens kunde ha några kunder i alla dessa år!


  • finns inte kvar om två år

    jag personligen tror inte swedbank finns kvar i sin nuvarande form om två år
    banken kommer att samman gå med en annan bank.
    redan har i bägge bankerna styrelseledamöter köp
    aktier för betydande pengar,


  • Håla

    Fatta. Man kan inte ha bankkontor, affär med mera i varje liten håla på landsbygden.


  • Konstigt

    Är det inte konstigt att Braåskontoret försvinner till Rottne? Varför kunde det inte vara tvärtom? Rottne ligger närmre Växjö än Braås, därför vore det lämpligare att Rottnes personal kommer över och börjar jobba på banken i Braås.

    Inget apotek å nu ingen bank, man undrar hur vissa tänker. Vi har ju ändå Volvo i Braås, ett apotek och en bank är väl det minsta man kan önska sig.


  • Bankservice?

    Det är ju en jäkla tur att man inte är kund i den banken !! service haha ett stort skämt.


  • Dags att byta bank

    Avgifterna höjs, medans servicen sänks, bra affärside swedbank.
    och nej servicen blir inte bättre för oss kunder när kontor läggs ned.
    alla har inte möjlighet eller ens lust att anpassa sej efter era tider och kontor mitt i stan.
    Kan man likagärna ha en ren internetbank, med MYCKET lägre avgifter.


  • Nu lämnar jag swedbank!

    Inte nog med att de har sämst ränta, ofta ingen alls, de har höga avgifter och nu snart ingen personlig service på nära håll.
    Svergies sämsta bank?


  • Byt bank!

    Ni missnöjda Swedbank-kunder borde nog byta bank. Det är enda sättet för kunderna att protestera på.

    Enda fördelen, som jag ser det, är att servicegraden blir ungefär lika vilken bank man än anlitar. Om alla som är kunder på Swedbank på Dalbo och Braås börjar välja utifrån andra kriterier än att banken ligger nära, så kommer nog många vilja byta bank dessutom. Är det ungefär lika långt till alla i centrala Växjö kan man lika gärna gå på andra kriterier än hittills.


  • Klavre!

    Flytta till Klavre, här finns allt: pizza, thai och ica.


  • Tre banker

    Om det tidigare fanns tre banker i Braås borde väl Swedbank ha en eloge för att dom höll ut längst och la ner sitt kontor sist, eller?
    Som vanligt blir alla upprörda när nånting dom inte utnytjat på åratal till slut försvinner.


  • Naturlig av/ut-veckling

    Många mindre orter har ju inte ens en livsmedelsaffär idag, varför ska då en bank finnas där? Pengar är inte nåt man har i plånboken längre, pengar är en sifferrad i din dator. Tråkig utveckling, men denna trend har ju pågått i många år....


  • Var rädd om personalen

    Det är viktigt att måna om den trevliga personalen på Swedbank synd att det ska läggas ner kontor efter kontor. Ingbritt


  • byta bank

    jag har varit kund i swedbank Braås i 38år nu är det slut byter bank i dag.


  • vill kanske inte ha alla kunder

    Vad är det som säger att banken vill ha alla kunder, de som inte är lönsamma o bara drar resurser i form av dyra kontantuttag över disk, vägrar använda internet o kort i butik o med små eller inga andra affärer kommer få det tufft framöver. SEB har tagit bort kontanterna helt, Nordea på vissa kontor, ingen vill bli den som sitter kvar m kontantkunderna...kanske Mona kan starta en kontantbank...


  • Logiskt

    Swedbank är ingen social inrättning, lika lite som andra vinstdrivande företag. De har kontor där det finns kundunderlag. Det är väl klart att de fokuserar pa de orter där det finns fler invanare. Visst, det finns säkert en del - bl.a. en del äldre - som drabbas negativt men hur har folk klarat sig tidigare i ännu mindre orter som kanske aldrig ens haft en bank? Om man bor i smaorter pa landsbygden kan man inte förvänta sig att ha all service runt knuten. Och hur ofta gar genomsnittsmänniskan till banken numera? Det finns bankkort, telefonbank, internetbank, autogiro och möjlighet att ta ut kontanter i affärer. Har själv inte en varit inne pa ett bankkontor mer än kanske fem ganger de senaste fem aren, vid tre av de besöken handlade det om bostadslan...


  • ?

    Vad har privatpersoner för ärenden på en bank?
    lever dom på 60-talet fortfarande?


  • re pelle

    Vilken bank är du kund i och som har kontor i Braås?


  • Jag lämnar Swedbank...

    ...så snart som möjligt. Och jag uppmanar alla andra att göra detsamma. Sämre bank får man leta efter. De har ingen servicekänsla. Det är den överlägset största banken i Sverige och då ska man banne mig finnas på många orter också.


  • Enda fungerande kontoret?

    Dalbo är ju det kontor som fungerar, kontoret på Storgatan har den sämsta tänkbara servicen för den som på något vis vill hantera kontanter. Dessutom är det en oerhört stor skillnad i bemötandet från kassapersonalen. Dalbos flickor är trevliga och effektiva, Kassapersonalen på Storgatan är ofta EN person som ofta engagerar sig i annat än kunden. Vill man sätta in växelmynt på kontot har Dalbo själva hand om hanteringen, på Storgatan bryr man sig inte om maskinen är ur funktion eftersom den sköts av ett annat företag. SKANDAL!


  • Och vem tar notan?

    Så här hette det i somras samtidigt som Swedbank brottades med enorma kredtidförluster i Baltikum:
    "Swedbank håller fast vid sina bonussystem. -Vi tycker att vi har en bra balans mellan fast och rörlig ersättning, säger Thomas Backteman på förlusttyngda Swedbank."

    Ett tydligt budskap. Banken respekterar inte dem som står för notan - dvs kunderna.

    Bankernas motprestation när de nedrustar servicen borde bli att bekosta och undervisa i datoranvändning för alla dem som inte har kunskaper om det. Statsmakterna kan säkert ta fram något tvingande regelverk som reglerar detta.


  • Swedbank är bäst

    Många skrattretande kommentarer här. Byta bank för att kontoret läggs ner? Dålig service på nära håll? Vilken annan bank har kontor i Braås? För den som behöver kontanter kan det fortsättningsvis göras på ICA Brås. Dåliga tider i stan? Vilken bank är det som har öppet 10-18 medan andra stänger kl 15? Ni argumenterar felaktigt och motsägelsefullt. Jag är kund i Swedbank och tänker fortsätta vara det. Tvärtom vad vissa säger har Swedbank den bästa servicen. Överlägset bäst internet- och telefonbank där jag dygnet runt kan göra mina ärenden i lugn och ro, samt 30-40% bättre öppettider än någon annan bank. Att alla inte har internet är en sak, men att prata i telefon gör ung som gammal, Swedbanks telefonbank är öppen 7-23. Det kallar jag service! Börja använd sjäkvbetjäningstjänsterna, så ska ni se att bankerna kan höja era "räntor" om nu det är så viktigt. Det är besöken på kontoren som kostar pengar. Försök lägga ihop 1+1 innan ni skriver.

    Avslutningsvis kan vara värt att notera att Swedbank ensamt har FLER kontor i Kronoberg än ALLA ANDRA bankerna tillsammans! Glöm inte det.


  • Dalbos flickor

    Dalbos flickor får ej följa med till storgatan de är ju bara vikarier Swedbank går ut med att all personal får erbjudande att följa med flytten men så är inte fallet, det ska bara låta bra.


  • Bankautomat

    Nu när Swedbank stänger i Braås, så måste det finnas en uttagsautomat så man kan ta ut pengar. För på ICA kan man inte alltid ta ut kontanter. Jag har hört att de har sagt till en kund att han inte fick ta ut pengat p g a att de inte hade tillräckligt med kontanter för tillfället. Ska det behöva vara så här i Braås.

    Nu måste också Volvo reagera på detta och kräva en uttagsautomat, för alla bor ju inte i Växjö.

    Alla pengar banken tjänar på nedläggningen ger de till cheferna som bonus. Så gör Swedbank eller hur?


  • Dalbos flickor

    Det är väldigt duktiga flickor i kassorna på Dalbo. Ring och erbjud dem jobb om ni har möjlighet.

    Dålig stil att skriva så Swedbank..


  • Byt bank !!!

    Nu är väl snart måttet rågat ...
    Bara ett kontor i Växjö, Hur skall man på "lilla" Storgatan kunna betjäna alla dessa kunder
    Men bankledningen bryr sig väl inte. Baltikumfiaskot skall ju betalas


  • Vd händer ???

    Allt skall till Storgatan i Växjö. Hur skall detta fungera?? Parkeringar??? Personal ??? Alla Dalbokunder till Storgatan !!! Hur skall det fungera ??
    Förmodligen inte alls, men ingen bryr sig .
    Byt bank !!!


  • nordea

    Välj en vettig bank som Nordea istället så slipper ni dessa bekymmer =)


  • Tråkiga kommentarer.

    Är ni så naiva och tror att denna nedläggning inte är genomtänkt. Det är 2010 nu och alla företag gör en konsekvensanalys innan man gör nåt sånt här. Om en bank är olönsam måste den läggas ned annars måste avgifter och annat höjas och skulle det inte bli liv då??????? Fatta nån gång att banken är beroende av nöjda kunder och då måste man fatta ibland tråkiga beslut.


  • trist

    Vem tänker på pensionärerna? Får de som mångåriga och trogna bankkunder helt sonika skylla sig själva för att de bor på fel plats? Många har aldrig använt en dator. Kunde man inte använda några av alla bonusmiljoner till att hjälpa dem? Trist för Braås som berövas ännu en samhällsfunktion. Sticker en så sticker alla. Vilka planer har Växjö kommun för att upprätthålla en grundservice i Braås samhälle även i framtiden, eller står man bara och ser på?


  • Men

    Alla som är missnöjda med att swedbank läggs ner kan väl gå till något annat företags bankkontor i Braås. Nej just det finns ju inte heller. Gnällputtar!


  • Rottne och Ingelstad nästa ...

    Först Teleborg Synd..Sedan Dalbo och Braås. Hur länge är kontoren i Ingelstad och Rottne kvar ??? Och sen får väl alla åka till Lammhult, för visst behöver Möbelrikets mekka en bank ...


  • Tack till dalbo

    Vad synd! Tusen tack till alla er på dalbo kontoret för den service vi har fått vid våra husköp...
    Joakim med familj


  • Bank kontor

    Lägg ner skiten.
    Så dyrt som det är att tex gå in och betala en räkning. Bökigt att ta ut och sätta in pengar.
    Så anser i alla fall jag att bankerna sedan länge slutat att ge service till kunderna och att då har kvar kontor är meningslöst.


  • Håller oxå på Dalbo

    Var på storgatan och skulle prata ekonomi , totalt noll koll , gick då till dalbo - vilken skillnad på service , som natt och dag !!
    Jättetråkigt att denna bank försvinner


  • LÄGG NER ALLT

    Bäst vore att lägga ner hela Swedbank efter deras oprofessionella och förlusttyngda verksamhet i Österled som nu får betalas av de svenska kunderna. Dessutom anser man sig förtjänt av bonus som också får betalas av de sistnämnda. Inte undra på att resultatet blir som det blir


  • Dalbo, II B or not..........

    Det kommer att bli lite ovant att gå till ett annat kontor än Dalbo. Man kommer att sakna den (aldrig mindre), tvåsiffriga skillnaden mellan din nummerlapp och det nummer som var näst i tur. Hade man tur kunde man bara behöva vänta 30 minuter. Ett bankkontor med så dålig omsättning på antalet besökare är väl enligt Swedbanks intelligenselit inte tillräckligt för att motivera fortsatt verksamhet. Som teknolog har jag vetat att ekonomiutbildade har en dörr som står och slår någonstans. Hoppla. Om inte service är lönsamt, stänger man. Tragiskt.


  • Är ni dumma på riktigt?

    Det enda fungerande Swedbank kontoret i stan, Dalbo ska ni lägga ner??


  • om fem år...

    ?finns Swedbank nog bara på nätet, om ens där


  • ..

    När banken lägger ner i Braås då gäller de ju för ica å fixa ALLA uttag, så man inte står där en dag och dom nekar en pengar för dom har inga! De ha ju hänt tidigare å då ha banken fortfarande varit i bruk..


  • det ska vara som det alltid varit

    Det är dumt att anpassa samhället till verkligheten, det är ju bättre att låta saker vara som de alltid varit. Bankomatkort använde förvisso min morfar på 80-talet... internetbanken använder min 75-årige far, men provar man inte så kan man ju inte, säkrast att låta bli. Själv ska jag aldrig sluta använda kontanter för det är ju sååå praktiskt, säkert o bra för samhället, betalkort är ju något lurt o farligt, internetbanken kan någon säkert avläsa för denna någon är sååå intresserade av mina räkningar....På 1800-talet fanns det dessutom en affär i varje gathörn, det vill jag ha igen..


  • Företagare

    När Swedbank Dalbo försvinner blir det hopplöst för oss företagare/hantverkare mm som verkar i området. knöla ner i city som stressad företagare med stora firmabilar, Lastbilar på lunchen e inget alternativ. Bankväxlar mm går inte att fixa på internet. Som största bank måsta man hålla servicegraden i förhållande till antalet kunder.


  • Iddiot

    Vad gör man dagligen på banken!!?


  • Slut med smidigheten

    Synd på Dalbo då det går att parkera där.Parkera i stan är ju hopplöst.Fult att säga att alla får följa med om det inte är sanning.Tjejerna behandlar folk med respekt,det gör dom verkligen inte i stan.


  • Mest nöjda bankkunder

    http://www.kvalitetsindex.se/images/stories/resultat/2009/bank/table01-large.gif


  • Swedbank närmar sig graven...

    Det är ett arrogant (igen) "beslut" av Swedbank - för att inte skriva brott mot allmänheten!
    Det finns folk som varken kan röra sig långt, alle hantera en dator...
    (Endast dumbommarna med höga löner utgår ifrån att alla idag har en dator hemma, eller kan hantera den.., ellaer är friska för att betala för buss/taxi för att sköta banken..)

    Dåvarande chef från SWEDBANK sade:
    "Kunder skall inte förvänta sig att ha räntan på sina insatta pengar på sina lönekonton"...

    Sedan dessa har jag flyttat till en annan bank: det är lätt och oftast billigare + ränta från första kronan hos en annan bank.
    Ju mindre Swedbank kontor i Sverige - desto mindre spelar det någon roll att stanna "kvar" i en "rutet slott" som närmar sig graven skapad på egen hand...
    Man borde behålla sina kontor med mindre anställda på mindre antal timmar.

    Här är en lista över alla banker i Sverige:

    http://sv.wikipedia.org/wiki/Lista_%C3%B6ver_banker_i_Sverige

    Vi ses hos en annan bank!


  • svar till alex..

    Ja den statistiken talar sitt tydliga språk, Nordea har ökat kundnöjdheten klart mest under denna tid. Inte så konstigt eftersom de lyssnat på sina kunder o anpassat sina tjänster. Läste förresten att de blivit utsedda till världens 4:e starkaste bank, ingen annan Svensk bank var med på lista som omfattade de 40 stabilaste bankerna i världen... För att få perspektiv på vilken bank vi har i Norden så kan detta exemplifieras genom att lägga samman börsvärdet av Handelsbanken, SEB o Swedbank så fattas det fortfarande ett halvt Swedbank innan Nordeas börsvärde uppnås. Royal Bank of Scotland o Deutsche Bank ligger långt efter i stabilitetsligan. Sträck på er Svenskar...


  • växande verksamhet?

    I dagens tidning kan vi en rekryteringsannons utläsa att Swedbank har en "växande verksamhet i Växjö och Kronobergs län".
    Så var det med den saken....


  • Uttagsautomat!

    Jag utgår från att man kommer att ha en uttagsautomat i Braås efter att banken har stängt för gott. Det är den minsta rimliga servicenivån om banken ska kunna utge sig för att vara serviceinriktad. Att förlita sig på öppettider i en dagligvarubutik håller inte. De kan snabbt ändras. Bra med tydliga besked från banken om detta redan nu!


  • Älmeboda

    Den överlägst bästa swedbanken i småland...........hoppas dom blir kvar-


  • Bankautomat

    Tro inte att en automat kommer att sättas upp. Det blir lokalhyra och maskinen kostar säkert en jäkla massa. Vänj er Och Ni som ska byta bank. Lycka till Ingen annan bank finns inte ens i Rottne. Det vår många år sedan de försvann. Bra jobbat Swedbank att Ni klarat det så länge som Ni har.


  • Nördbanken

    Till nöjd nordekaund: den banken är sämst av alla, låga ränter o struntar i kunder o service.

    En fördel färr när man kunde nå dem på posten, men sen blev det svensk kass service...


  • Svar till

    Kanske ska tilläggas att Nordea tillsammansmed bl a Swedbank tillhör de banker med absolut lägst kundbetyg. Störst börsvärde är knappast något positivt snarare tvärtom, vem är det som sponsrar vinsterna och därmed börsvärdet?


  • Eken

    Sparbanken Eken i Ryd, Göteryds Sparbank, Långasjö Sockens Sparbank, Skatelöv och Västra Torsås Sparbank, Älmeboda Sparbank och Åryds är jättebra.

    När de övriga tog lång tid på sig o inte ville ge mig lån på 1/2 lägenhetsvärdet, så fixade Eken det samma dag...

    De har också fått mycket bra betyg i undersökningar.


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i dag 10:02]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Sådan är 80-talisten – självsäker och kreativ • Inblick - Inget darr på armen vid robotkirurgi • Personligt - Anneli Bengtsson 30 år – kock som värnar husmanskost • Älmhult - Lars Meding släpper egen platta Krönika: Lisa Syrén - Låt alla vara med i ett nytt Komhall


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Honda Accord 2,0 Elegance Sedan -06
Ljusblå 12.500 mil 84.000 kr

Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Sommarvikarier
Vi söker vikarier till flera av våra redaktioner. Du får arbeta i attraktiva tidningsmiljöer och inspirerande sommarlandskap. För samtliga jobb är kravet att du har någon form av journalistutbildning och /eller erfarenhet från redaktionellt arbete. Vi beh
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
KAM/Distriktssäljare
Hydro Aluminium Profiler AB söker KAM/Distriktssäljare. Placering Vetlanda.
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Marknadscontroller
Kalmar Energi söker Marknadscontroller till Kalmar
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Bovärd
Allbohus söker Bovärd
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Miljöinspektör
Nybro kommun söker miljöinspektör.
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Säljare
Alwex Transport AB söker Säljare till Växjö
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
ebm-papst AB söker teknisk säljare till distrikt sydost (s. Småland-Blekinge).
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (47 ST.)
Arrow ANNONSERA