Växjö 2010-02-10 | Uppdaterad 2010-02-10
Ingrid jobbade i Strängnäs stift samtidigt som biskop Sven Thidevall. Det här är hennes historia.
Det är en skakande berättelse om hur den kvinnliga medarbetaren i Strängnäs stift, vi kan kalla henne Ingrid, säger sig ha behandlats av biskop Sven Thidevall. Det är Ingrids fackliga ombud som berättar hennes historia.
Själv vågar hon inte.
Hon är fortfarande, fem år efter händelserna, rädd för Sven Thidevall.
Alltihop började hösten 2003. Ingrids man, som också jobbade inom Svenska kyrkan, hade fått sluta sin tjänst och Sven Thidevall anställdes i Ingrids församling som tillförordnad kyrkoherde.
– Han ville att Ingrid skulle sluta sin tjänst eftersom hennes man fått gå. Hon hade inte gjort något formellt fel. Sven Thidevall talade illa om henne bakom ryggen på henne, berättar det fackliga ombudet som inte heller våga gå ut med sitt namn.
Ombudet berättar om ett tillfälle då Sven Thidevall skällt ut Ingrid och en medarbetare hade hört samtalet. Men när Ingrid konfronterade medarbetaren så blev svaret att nej, hon hade inget hört.
Vad var det Sven Thidevall klagade på?
– Han började med att säga att hon hade för hög lön, men den var ju förhandlad. Han tyckte vid flera tillfällen att hon inte arbetade tillräckligt mycket. Det hon gjorde dög inte. Men han kunde inte klaga på hennes arbete. När hon på möten blev ifrågasatt och försvarade sig så förlöjligade han henne, berättar fackombudet.
Hur uttryckte han sig?
– Det han sa var inte rakt på, utan djävulusiskt uttänkt. Så att det tar i hjärtat, säger det fackliga ombudet.
Ombudet berättar att Ingrid en gång var så rädd för Sven Thidevall att hon låste in sig på toaletten och ombudet fick åka till arbetsplatsen och hjälpa henne. En annan gång kunde Ingrid inte köra bil hem utan hennes man fick komma och hämta henne.
– Sven Thidevall kan vara hur trevlig som helst men vända på en sekund, säger ombudet.
Ingrid blev till slut sjuk.
Hon förlorade synen på ena ögat och fackombudet berättar att läkaren sagt att det var stressrelaterat. Enligt fackombudet fick Ingrid inte söka vilken läkare hon ville utan Sven Thidevall anvisade henne till en speciell läkare.
Hösten 2005 köptes Ingrid ut. Göran Björling, regional ombudsman för Lärarnas Riksförbund, var med vid förhandlingen och träffade Sven Thidevall två, tre gånger.
– Han uppträdde förhandlingsmässigt korrekt. Han har uppträtt inom ramen för vad som är acceptabelt vid förhandlingar, säger Göran Björling.
I avtalet står det att Ingrid inte fick söka jobb i pastoratet. Är det en vanlig formulering?
– Nej, det är relativt ovanligt och inte en juridiskt hållbar formulering. Vi gjorde bedömningen att det inte hade någon praktisk betydelse.
Varför användes formuleringen?
– Arbetsgivaren ville att det skulle stå så, det var inget vi någonsin skulle komma på att formulera.
Efter att hon köpts ut hade Ingrid svårt att få jobb men nu jobbar hon i Linköpings stift.
– Idag mår jag bra och är tacksam över att ha fått tillbaka min yrkesidentitet som jag tidigare tappat totalt. Jag är skyldig att berätta min historia, säger Ingrid.
Smålandsposten har sökt Sven Thidevall för en kommentar. I ett mejl avböjer han att kommentera eftersom det pågår en polisutredning mot honom.
Linnégatan 2
351 70 Växjö
Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (22 ST.)
ANNONSERA