Paula von Essen, Johan Hultberg, Stefan Hansen, Diana Vam, Kenan Harbas och Oskar Dahl diskuterade ungdomsfrågor. Höll i debatten gjorde Smålandspostens Elisabeth Anderberg och Ines Micanovic.

Unga företagsamma satsar på välgörenhet

Växjö 2010-03-26 | Uppdaterad 2010-03-26

Välgörenhet stod i cent­rum på årets Dag X-mässa, när 148 UF-företag visade upp sig bland vimlet i Tipshallen.


Över 7 000 besökte årets Dag X. Foto: Filip Sjöfors


Move it levde upp till sitt namn.


Mohammed Sherifi provade sina färdigheter i handbollsmålet.

FAKTA

Bästa UF-företag: Life Ticking. Amanda Hansson, Berina Numanspahic, Daniella Isaksson, Malin Lindvall och Sara Hansson från ProCivitas.

Bästa säljare: iNative. Lukas Morinder från ProCivitas.

Bästa monter: Wash & clean. Elina Lefvenhjelm, Linnea Olofsson och Lisette Ljung från Kungsmadsskolan.

LäS MER

- Det man ser i år är att vinsten ofta går till välgörenhet, säger Malin Olofsson, projektledare för Dag X.

Allt från nybakade muffins till ekologisk tvål stod framme bland montrarna i Tipshallen. Men den gemensamma nämnaren för många av de olika UF-företagen var att vinstpengarna går till väl­görande ändamål.
Amanda Hansson är vd för företaget LifeTicking som säljer armbandsur. Hon berättar att det finns en kreativ tanke bakom affärsidén.
- Beroende på vilken färg du väljer på klockan, kan du stödja olika typer av välgörenhet. Rosa går till bröstcancerforskning, grön till Naturskyddsföreningen, vitt till Unicef, och så vidare.
Tunes for Nature är ett annat företag som skänker bort sina intäkter.
- Vi arrangerar konserter, där varje entrébiljett bekostar planteringen av ett träd, och överskottet går till Världsnaturfonden. Hittills har vi haft två konserter med klassisk musik och pop, och i april har vi punk och metal på scenen, säger Maria Thyr.
Det är trettonde året i?rad som mässan Dag X äger rum i Växjö. Ung Företagsamhet är arrangör tillsammans med Växjö kommun. Ungdomar upp till och med sista året på gymnasiet får chansen att presentera sitt Ung Företagsamhet-företag, och sin produkt. Alla företag testas i fyra delmoment. De får lämna UF-rapport, göra en företagspresentation, intervjuas av juryn och bedömas i sin monter under Dag X. När alla moment vägs ihop utses vinnarna.
Första året, 1998, återfanns 35 utställare i Växjö konserthus foajé. ?I?dag är det totalt över 220 utställare, och mässan lockar mer än 7?000 besökare. Tillsammans fyller de hela Tipshallen.
- Det är en bra mötesplats, och intresset är stort, berättar Malin Olofsson.
Kommunal- och landstingsverksamheter fanns på plats och minglade med besökarna.
- Det vi gärna vill är att näringslivet också ska bli mer närvarande. Här kan företag komma i kontakt med det som kan bli deras framtida arbetskraft.
Någon konkret uppföljning på hur många som driver sina företag vidare efter Dag X görs inte. Men Malin Olofsson menar att statistik visar på en positiv tendens.
- Det finns siffror som visar att hela 23 procent startar eget företag inom en tioårsperiod. Det här är en mycket bra mötesplats.



Kommentarer

  • Var det inte flera pristagare?

    Fanns det inte flera kategorier av priser som delades ut?
    Tips:
    Gör ett reportage, lite kortare, av samtliga pristagare så de får lite mera reklam av sina firmor. Kanske med bilder på sina produkter eller från deras montrar.


  • Kanon bra av eleverna....

    Mycket bra mässa iår... Jag köpte å har eställt av dem som ställde ut,,,Mycket bra mässa... Kunde tagit en 10.a i inträde för de fattiga ¨hemlösa i andra länder eller i våt egen kommun... hade inte varit svårt att få in...


Kortkandidat nummer 2

Växjö [Uppdaterad i går 12:29]

NR 5 DALALA ABDELGANI, VÄXJÖ Läs mer


Kort om Bengt Germundsson

Växjö [Uppdaterad i går 09:53]


Läs mer


V historik

Växjö [Uppdaterad i går 10:01]


Läs mer


Toppnamnen

Växjö [Uppdaterad i går 09:51]


Läs mer


Hjärtefrågor

Växjö [Uppdaterad i går 09:47]


Läs mer


huvudnyheter just nu

Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från Kronoberg

Senaste nytt från TT Sverige/världen

logga
Logga
Bilen
Ford C-Max 1,8 FFV Style -07
Silver met. 8.000 mil 98.000 kr

VVS-konstruktör
VTB i Kristianstad AB söker VVS-konstruktör.
Arrow LÄS MER
Leveransadministratör samt personbilsmekaniker
Jeppssons söker leveransadministratör samt personbilsmekaniker.
Arrow LÄS MER
Kvalitetschef
Spaljisten AB söker kvalitetschef.
Arrow LÄS MER
Ansvarig för produktion och virkesflöden
Bergs Skog AB söker ansvarig för produktion och virkesflöden. Placering Mörlunda.
Arrow LÄS MER
Förvaltningschef för Kultur och Fritid
Oskarshamns kommun söker förvaltningschef för Kultur och Fritid.
Arrow LÄS MER
Försäljningsingenjör
Fogmaker International AB söker försäljningsingenjör.
Arrow LÄS MER
Account Manager
Atea söker en Account Manager. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Testledare
Visma Spcs AB söker testledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Projektledare VVS
VVS Specialisten AB söker projektledare VVS.
Arrow LÄS MER
Reporter
BLT söker reporter. Placering Karlshamn.
Arrow LÄS MER
Köpman
Reitan Servicehandel söker köpman till sin spelbutik på Storgatan 36 i Växjö.
Arrow LÄS MER
Försäkringsombud
Länsförsäkring Kronoberg söker försäkringsombud. Placering Växjö, Alvesta, Lessebo och Markaryd.
Arrow LÄS MER
Kock
Restaurang Artic Braås söker kock.
Arrow LÄS MER
Konstruktör
Atlas Copco Construction Tools i Kalmar söker Konstruktör.
Arrow LÄS MER
Servispersonal och sommelier
Kosta Boda Art Hotel söker servispersonal och sommelier.
Arrow LÄS MER
Kökschef och souschef
Möckelsnäs Herrgård AB söker kökschef och souschef. Placering Diö.
Arrow LÄS MER
Projektsäljare
HeadHunters söker projektsäljare. Placering Stockholm/Växjö.
Arrow LÄS MER
Teknisk projektledare
Primepower söker teknisk projektledare.
Arrow LÄS MER
Svetsare
BK Produkter AB söker erfaren svetsare. Placering Alvesta.
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo Maskin AB söker Svarvare/Fräsare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (38 ST.)
Arrow ANNONSERA