Vet du vad du äter?

Växjö 2008-11-19 | Uppdaterad 2008-12-15

Hur nyttig är maten vi handlar? Familjen Karlsson på Gamla Norr i Växjö har börjat få upp ögonen för alla tillsatser som finns i våra livsmedel.
- Behövs verkligen alla dessa tillsatser, undrar Mattis Karlsson, när han läser innehållsdeklarationen på smörgåsskinkan.


Vilket paket fläsk ska jag ta? Mattis Karlsson har mycket att välja mellan. Han planerar att laga stekt fläsk med löksås.


Mina hjälper pappa Mattis med att plocka ihop mat­varorna. Denna gång blev det veckohandling på Ica Maxi på Samarkand.

FAKTA

Se webb-tv om mat­seriens upplägg.

LäS MER

Ungefär en gång i veckan storhandlar Anneli och Mattis Karlsson. Däremellan får de komplettera lite då och då i den lokala affären på Gamla Norr. De är inte trogna någon särskild butik. Ibland blir det Ica, ibland City Gross. Smålandsposten följde med dem till Ica Maxi på Samarkand.
Denna gång åker hela familjen med. Barnen Kalle och Mina brukar också ha åsikter om vilken mat som ska handlas.
– Om det blir kött och fågel ska det vara svenskt, säger Anneli bestämt.
Samma inställning har Mattis. Det har hänt att de har beställt någon låda Bonnakött, som är lokalt producerat kött från bönder i trakten. Bonnaköttet känns tryggt och är godare, framhåller de. En del grönsaker kan de få från föräldrarna som har lite mindre odlingar av potatis, morötter och lök. Annars köper de alla grönsaker i affären. De går sällan på torget i Växjö och handlar.
På Maxi plockar Anneli till sig mejeriprodukter. Hon väljer den feta röda mjölken och riktigt smör. Inga lightprodukter.
– Nej, vi är skeptiska till lightmat. Ofta finns så mycket tillsatser, titta bara på lätt-crème fraiche, säger Anneli.
Vispgrädden de väljer är dock 36-procentig och har en längre hållbarhet. Vanlig vispgrädde är 40-procentig. Den 36-procentiga grädden har stabiliseringsmedel som tillsats, vilket inte den vanliga vispgrädden har.
I grönsaksdisken säljs både svenska och utländska äpplen.
– Vi väljer svensk frukt. Men barnen gillar mest de riktigt gröna äpplena (Golden Delicious) som kommer från utlandet, säger Mattis.
Kalle plockar till sig en förpackning färdiglagad risgrynsgröt. Barnen är inte särskilt kräsna, förklarar Mattis. De äter det mesta. Men helst skulle han vilja få dem att äta mera av husmanskost. Som stekt fläsk, raggmunkar och liknande.
På Maxi finns en stor avdelning med färdiglagad mat. Som frysta pizzor, mat i portionsstorlekar, färdiga fiskgratänger, kåldolmar och wienerschnitzlar. Familjen Karlsson undviker denna typ av mat.
– Vi prövade färdig pizza för en tid sedan. Men barnen ratade det, säger Mattis.
En färdiglagad schnitzel Cordon Blue från Findus innehåller inte bara kött och potatis. Här finns också ett 20-tal olika tillsatser, bland annat smakförstärkare.
– Ser inte bra ut ...
Anneli och Mattis bakar inte så mycket bröd själva. De köper bröd som barnen gillar och denna gång blir det färska frallor och Pågens Lingongrova.
Avdelningen med flingor och müsli är stor. Sjuårige Kalle tittar lystet på ett paket Kellogs Coco pops rock, söta flingor med ganska mycket socker och tillsatser. Med hjälp av Indiana Jones försöker tillverkaren dra uppmärksamhet till paketet. Men några söta Kellogsflingor blir det inte. Mattis tar ett paket havregryn.
– Jag äter gröt nästan varje dag till frukost, säger han.
Det förekommer allt fler ekologiska produkter i mat­affärerna. Mattis och Anneli handlar vissa ekologiska livsmedel, som mjölk. Men ekoprodukterna är inte särskilt viktiga för dem.
– Ofta är det en prisfråga, säger Anneli.
– Ekologiskt har blivit en trend, jag tror produkterna har svårt att konkurrera med andra i längden, menar Mattis.
I dag väljer de i alla fall ekologisk vitlök. Men valet är kanske inte så medvetet.
Anneli och Mattis har blivit alltmer uppmärksamma på tillsatserna i maten.
– Det är så mycket man ska ta ställning till. Om det finns socker i maten, transfetter, härdat fett eller konstiga tillsatser. Jag har börjat titta allt oftare efter tillsatser i maten. Och man vill ju veta vad barnen får i sig, säger Anneli.
Mattis håller med:
– Det är svårt att hitta påläggsskinka utan tillsatser.



huvudnyheter just nu

Diesel stals från två företag

Alvesta [Uppdaterad i dag 09:40]

Klockan 01.30 natten mot lördag upptäcktes två inbrott på Åredavägen i Alvesta. Det är företagen DK Maskin och Hydromekano som drabbats, men polisen vet ännu inte tillvägagångssättet för inbrotten. Det som stulits är diesel från en traktor.


SMP-live med Andreas Wihlborg

Sport [Uppdaterad i går 14:06]

Öster vinner och vinner i superettan. Närmast väntar Varberg hemma på Värendsvallen där laget har tio raka vinster. Matchhjälten från Borlänge Andreas Wihlborg var gäst i SMP-livestudion inför matchen.

 


Växjöredaktionen

Linnégatan 2
351 70 Växjö

Kontaktinformation Växjöredaktionen
nyhet.red@smp.se
Telefon: 0470 -77 06 07


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Senaste nytt Växjö

VISA:


Mest läst på Växjö senaste dygnet


Sport

Följ Öster-Varberg

Tio raka segrar. Öster dominerar på Värendsvallen och i hela superettan. På lördag kommer nykomlingen Varberg på besök. Följ matchen direkt på smp.se. Avspark klockan 16.


Nyheter

Läs i dagens Smålandsposten

I Smålandsposten i dag: Växjö: Linnéuniversitetet - Högtidligt vid promovering • Inblick: Din mat - Grisbonden kämpar för överlevnad • Tingsryd: Förskolan Bullerbyns Vattenfest • Personligt: Maria friade till Fredrik • Marknad: Klassiska racerbilar från tiden det begav sig • Lördag: Mors dag!

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

logga
Logga
Bilen
Ford Fiesta 1.6TDCI 75Hk TITANIUM -10
Röd 1.300 mil 129.000 kr

Redovisningsansvarig samt HR-ansvarig
IST Sverige AB söker redovisningsansvarig samt HR-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Nattportier samt extra receptionist
Quality Hotel Växjö söker nattportier samt extra receptionist.
Arrow LÄS MER
Brand Manager
Galvin Green söker Brand Manager.
Arrow LÄS MER
Ekonom
Xylem Water Solutions AB söker ekonom. Placering Emmaboda.
Arrow LÄS MER
Säljare till dagligvaruhandeln
Axellus Sverige AB söker säljare till dagligvaruhandeln. Distrikt, del av Småland inklusive Öland.
Arrow LÄS MER
Sommarjobb
Blidingsholms Gård söker sommarjobbare för receptionsarbete till camping och kanotuthyrning samt visst arbete i caféet.
Arrow LÄS MER
Kalkylator/Konstruktör/Arbetsledare
LR-Installation söker Kalkylator VS, Kalkylator EL, Konstruktör VS, Arbetsledare7Säljare tvätt-storkök, Arbetsledare/Säljare VS i Kalmar
Arrow LÄS MER
Ekonomiansvarig/Controller
Alfing i Älmhult söker Ekonomiansvarig/Controller
Arrow LÄS MER
Svarvare/Fräsare
Willo söker Svarvare/Fräsare i Växjö
Arrow LÄS MER
Strategisk Inköpare
Stena Aluminium söker Strategisk Inköpare
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor och Administratör
Euro Accident Health Care söker Sjuksköterskor och Administratör med sjukvårdserfarenhet
Arrow LÄS MER
Informations- och kommunikationsansvarig
IST Sverige AB söker informations- och kommunikationsansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
MPS/IT-ansvarig
Willo AB söker MPS/IT-ansvarig. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
VD
Dasa Control Systems AB söker VD.
Arrow LÄS MER
Chef samt teamledare
Bevola A/S söker chef samt teamledare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
HR Specialist
Oskarshamns kommun söker HR Specialist i Oskarshamn
Arrow LÄS MER
Ekonomichef
Kalmarsunds Gymnasieförbund söker Ekonomichef
Arrow LÄS MER
Projektledare
Hansa Bygg AB söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Konstruktör samt verktygsmakare
Verktygsteknik Småland AB söker konstruktör samt verktygsmakare. Placering Växjö.
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
LSAB söker teknisk säljare till sågverks- och hyvlerikunder i södra Sverige.
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (45 ST.)
Arrow ANNONSERA