Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Personligt 2009-04-21 | Uppdaterad 2009-04-21
– Det är en gåva på gott och ont. Det säger Marion Appeltoft i Lönashult, 75 år som är synsk. Människor från hela Norden har sökt hennes hjälp för att hitta allt från försvunna människor och djur till borttappade ting. Nu har hon trappat ner, för en del fall har berört henne mycket illa och har påverkat hennes hälsa.
Hennes speciella gåva som klärvoajant har bland annat hjälpt människor att hitta allt från flockar med bortsprungna kor i Härjedalen till människor som har försvunnit.
– Jag kan inte förklara hur det fungerar men det är som att slå på en strömbrytare i hjärnan, förklarar Marion.
Många söker hennes hjälp som en sista utväg och hon har under åren också fått ta emot många bevis på människors tacksamhet. Bland annat från den jublande glade ägaren till de återfunna korna i Härjedalen som skickade henne ett stort fång med rosor.
Med ålderns rätt har hon trappat ner.
– Jag är glad och tacksam för att jag har den gåvan eftersom jag genom den har pratat med så många människor och fått lära mig så mycket på köpet. Däremot så har jag har slutat med att hjälpa människor att finna borttappade saker utom när det gäller väldigt ömmande fall, fortsätter hon.
Ryktet om att Marion Appeltoft är synsk har spritt sig över stora delar av Skandinavien och människor kontaktar henne med jämna mellanrum. Kunskapen har spridits från mun till mun och genom bekantas bekanta.
– Senast ringde en igår och en annan dag fick jag ta emot 32 telefonsamtal. Men när det ringde en person och ville ha hjälp med att hitta en tappad blus så blev jag nästan arg, berättar hon.
Själv håller hon en viss distans till sin "gåva".
– Man kan kalla mig synsk, medium eller knäppskalle. Allt stämmer och jag fick redan som liten unge veta att jag var lite konstig.
Marion Appeltoft är troende men har lämnat Svenska kyrkan.
– Jag tror på Gud, Jesus och den helige Ande men jag måste vara ärlig mot mig själv och kyrkan har enligt min mening blivit alltför materialistisk, vilket inte passar mig. Min tro däremot är personlig och den står jag för.
Hemmavid är hon roddare (uttalas råddare) åt maken Åge som är en flitigt anlitad dragspelare på olika fester inom föreningar och på danser.
– Det är jag som kör bilen och bär på prylarna som han behöver. Men spelar eller sjunger gör jag inte. Jag håller mig helst i bakgrunden. Åge är flitigt anlitad och under den närmaste tiden har han spelningar på olika platser varje vecka.
Marions övriga lediga tid går bland annat åt till att sköta hus och hem.
– När man är 75 år går livet väldigt fort samtidigt som jag går väldigt sakta, konstaterar Marion Appeltoft med ett leende till sist.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA