Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sport 2012-05-28 | Uppdaterad 2012-05-28
Grimslöv AIF är ett av de stora namnen i svenskt bågskytte. I söndags höll klubben sin egen årliga tävling och SM-silvermedaljören Anna Johansson vann som planerat de klasser som hon deltog i.
Efter två dagars tävlande i Grimslövsträffen hade hemmaskytten Anna Johansson vunnit allt det hon ställde upp i. Även om motståndet inte var speciellt mangrant (en medtävlande i söndags och ensam i lördags) höll slutpoängen hög klass.
– Jag tyckte ändå inte att det kändes jättebra. Jag har en ny båge och vi har inte ställt in den till 100 procent ännu. Vi får se hur lång tid det tar innan det funkar, det beror på hur lång tid vi lägger ner på den, säger hon.
Med sina 571 poäng på söndagen var hon hela 69 poäng bättre än tvåan i klassen. Det, tillsammans med det soliga vädret, gjorde att Anna såg ljusare på dag två.
– Nu regnade det inte i alla fall, men det gick okej på 20 och 40 meter i lördags också.
Förutom Anna Johansson stod det 68 andra tävlande och siktade in sig på den lilla gula mittpricken. Ålderspannet på bågskyttarna sträckte sig mellan 10 och 70 år och upptagningsområdet var alla klubbar mellan Stockholm och södra Skåne.
– Vi bestämde oss för att köra tre-serier i stället för vanliga sex då vi ville locka lite fler ungdomar. Även om vi hade hoppats på en lite större uppslutning så är det bra med folk och det är många fler än vad andra klubbar runtomkring har på sina tävlingar, säger en nöjd tävlingsledare i Monica Knutsson.
På smp.se kan läsarna genom läsarkommentarer tycka till i de flesta frågor, både om det som finns på sajten och sådant som engagerar i nyheter och reportage. Smp.se:s ansvarige utgivare har juridiskt ansvar för innehållet i kommentarerna. Därför kommer vi ta bort kommentarer som bryter mot våra regler, kommentarer kan raderas, helt eller delvis. smp.se kan också välja att stänga av möjligheten att kommentera vissa artiklar.
Så här vill vi att det ska fungera:
* Vi ser helst att inläggen undertecknas med ditt namn.
* Vi värdesätter snabba och raka inlägg, därför får kommentarer till artiklar max vara 700 tecken.
* Ditt inlägg ska ha en vänlig, civiliserad ton och hålla sig till ämnet.
* Debattspråket är svenska.
* Länkar och bilder accepteras, men leder de till olämpligt eller ovidkommande innehåll plockas de bort.
* Din kommentar kan komma att användas i andra sammanhang på smp.se eller i papperstidningen.
Det här vill vi slippa:
* Inlägg som kränker andra personer. Respektera andras uppfattning.
* Kommentarer om etnisk grupp, kön, sexuell läggning, politisk tillhörighet, yrke eller religion om det saknar betydelse i sammanhanget.
* Stötande uppförande som obscena ord eller sexistiska yttranden.
* Inlägg som är obegripliga eller av nonsenskaraktär.
* Hot, trakasserier eller lögner.
* Utpekande av andra personer som brottslingar.
* Uppmaningar till brottslig verksamhet.
* Kommersiella budskap. Vill ni annonsera, ta kontakt med vår annonsavdelning.
* Material som skyddas av upphovsrättslagen. Du får alltså bara bidra med sådant som du själv har skrivit, har upphovsrätten till eller fått tillstånd att publicera.


