Sport 2010-03-15 | Uppdaterad 2010-03-15
I lördags fick lilla Urshult en svensk mästare.
Anna Forsmark, 36, tog då hem sitt första singelguld någonsin i dart.
– Obeskrivligt, säger hon.
Anna Forsmark har tränat dart sedan 1995 och har under många år tävlat på elitnivå. Sedan tidigare har hon ett SM-guld i mixedklassen.
Under årets SM, som avgjordes i Kungälv, kom fullträffen för Forsmark, som tävlar för Göteborgsklubben GBDA. Efter en kombination av lätt inledande lottning och god form blev det final mellan Anna och fjolårets SM-vinnare Carina Ekberg från Löddeköpinge.
Spelformen var cup med direkteliminering och fram till finalen handlade det om matcher i bäst av fem set. Finalen avgjordes i bäst av sju.
Det blev ingen dramatisk final. Anna Forsmark kunde ganska ohotat dra ifrån och vinna med 4–1.
– Mentalt kände jag att jag kunde spara på krutet lite i de andra matcherna och satsa allt på finalen, berättar Forsmark.
SM-guldet innebär dessutom att Anna Forsmark får en gratisplats till Winmau World Masters i England i höst. En tävling dit bara de bästa i respektive land får delta.
GRATTIS Anna!!!!
Blir kul att få följa din fortsatta karriär!
Tänka sig - SM-guld till en Kronobergare/Urshultbo!
Än en gång GRATTIS, och så lycka till i fortsättningen naturligtvis!



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (51 ST.)
ANNONSERA