Kontakt: 0470-77 05 00 kundcenter@smp.se
Nyhetstips: 0470-77 06 07 nyheter@smp.se
Sport 2012-02-20 | Uppdaterad 2012-02-20
Modo har 69 poäng och Växjö Lakers har 68.
Efter kvällens match i Vida Arena kan Lakers parkera på slutspelsmark.
– Den i Lakers som börjar på bänken kan komma in i spel efter tio minuter. Det gäller för killarna att visa vilka som vill vara på isen, säger Lakers tränare Janne Karlsson.
Kvällen före Modo-besöket vill Janne inte släppa sin startuppställning.
Spelar Josh Soares som gjort sina mål mot Modo?
Spelar Steve Saviano som senast petades, trots att han avgjorde på sin straff mot Linköping?
Vilken av målvakterna börjar?
Det är några av snackisarna bland hemmafansen.
– Jag diskuterar inte gamla matcher. Jag har bara fokus på Modo och jag ser enbart framåt, säger Janne Karlsson bestämt.
Vi tar en trevare. Ställer du över Steve Saviano igen?
– Steve vilade senast och han är lika aktuell som alla de andra, blir det bestämda svaret.
Janne Karlsson vill att ingen ska känna sig given.
– Jag väljer de jag tror är bäst anpassade för att möta ett skickligt Modo. Jag kan mycket väl gå ned på folk tidigt och det blir ett krig.
– För oss är det hårt arbete som gäller. Är vi ödmjukt som lag, och gör det vi kommit överens om, kan vi slå alla lag. Gör vi inte det kan vi förlora mot alla lag.
En som är van att göra grovjobbet i defensiven är Jeremias Augustin. Även "Jerry" känner att i kväll smäller det.
– När vi fick stryk mot Modo borta (6–2) gick det snabbt i början och nu måste vi vara med från start för att möta deras offensiv. Vi får flytta upp positionerna.
– Men vi har en bra trend hemma i Vida Arena. Vi har en bra publik som känns som en extra spelare, vi har bra stämning i truppen, och vi har fått självförtroende, säger Jeremias Augustin.
Modo-tränaren Ulf Samuelsson talar också om matchens betydelse när sju omgångar återstår.
– Det är tre ytterst viktiga poäng som står på spel. När man möter lag som precis som vi kämpar kring strecken så blir det lite extra krydda till det hela, säger han till klubbens hemsida.
Den luttrade förre NHL-kämpen har respekt för Växjö Lakers.
– Det kommer att bli en tuff fight. Det är vi fullt medvetna om. Växjö har som nykomlingar gjort en bra säsong så här långt. De spelar en disciplinerad hockey och har ett bra försvarsspel.
– Det gäller att vi har smartness i allting vi tar oss för. Gäller att vi är disciplinerade över hela banan samtidigt som vi också vågar i det offensiva spelet. Vi vet att vi är kreativa och skickliga och det måste vi utnyttja.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (45 ST.)
ANNONSERA