Isländske forwarden Kjartan Finnbogason, som provspelar för Öster, jagar bollen sedan Ljungbys målvakt Linus Rosholm blivit överspelad.

Kjartan vill sätta Öster på kartan

Sport 2010-02-07 | Uppdaterad 2010-02-10

Kjartan vill gärna vara med och sätta Öster på kartan igen.
I går gjorde den isländske provspelaren Kjartan Finnbogason ett av målen när Öster 3–0-besegrade Ljungby IF.


Mittbacken Martin Malitic, provspelare från IFK Värnamo, i aktion under Östers 3-0-match mot LIF.

LÄNKAR

Efteråt sa han:
– Jag hoppas det löser sig. Jag har bara hört bra saker om Öster. Det är en fin gammal klubb som är på väg uppåt igen. Det skulle vara spännande att få vara med på den resan. Dessutom verkar Växjö vara en trevlig stad.
Men 24-åringen inte bara sa rätt saker – han gjorde mycket rätt på planen också.
Finnbogason sög på ett naturligt sätt åt sig bollarna i rollen som targetforward. Han löpte ofta rätt, var spänstig i huvudspelet och sökte sig gärna in i boxen där han högg målhungrigt. Men han spelade även osjälviskt och enkelt när så krävdes.
Hans 3–0-mål var ett säkert avslut sedan han frispelats av duktige Alexander Henningsson. Men en stund senare svarade Kjartan för ett riktigt elegant nummer. Det målet dömdes dock bort för offside.
– Det var absolut inte offside, säger Finnbogason, som visade lite gnälltendenser under matchen när han ofta slog ut med armarna och ifrågasatte domslut.
Han tillhör norska Sandefjord, men var ifjol utlånad till skotska Falkirk. Där missade han dock nästan två månader av säsongen pga en ledbandsskada i höger knä.

Utöver Öster är det i dagsläget Oslo-klubben FC Lyn, jumbo i Tippeligan gångna säsongen, som visar intresse för Kjartan.
Redan som 17-åring lämnade han Island för skotska Celtic. Det var Martin O'Neill som ville ha honom till Glasgowklubben. Men snart ersattes O'Neill på managerstolen av Gordon Strachan och då var det slut på det roliga för Kjartan.
– Den där jävla lille Strachan gav mig inga chanser, säger Finnbogason och betonar att han står för det uttalandet.
Östers tränare Andreas Ottosson uttalar sig aldrig så kontroversiellt... Om Kjartans insats i Östertröjan sa han till exempel:
– Kjartan har helt klart intressanta kvaliteter. Han är duktig på att hålla fast bollen, bra i huvudspelet och vill göra mål. Men han har inte tränat en enda gång med oss och det är svårt att spela i en helt ny omgivning. Ibland höll han i bollen lite för länge.
Kommer ni att erbjuda Kjartan kontrakt?
– Det får vi ta oss en funderare på, svarar Otto.

Samma svar lämnar tränaren på frågan om sydafrikanen Jabu Malanghus eventuella comeback i Växjöföreningen.
Den här söndagskvällen showade Jabu friskt inför 438 åskådare i Tipshallen. Hans teknik och rörlighet (inte minst utan boll) är härlig att se – men han slog också bort en hel del sistapass.
– Yttermittfält är en lite ovan roll för Jabu, men jag tycker han kom mer och mer ju längre matchen led, säger Otto.
Jabu gjorde 2–0-målet framspelad av Freddy Borg, som ofta var irriterande bollkär men å andra sidan fixade många frisparkar tack vare det...
IFK Värnamos 21-årige mittback Martin Maletic, som också visar upp sig för Öster dessa dagar, ställdes inte på några större prov och fick utgå i slutet efter att ha fått en spark i magen.
Bäst i Östers backlinje var Carl-Johan Lindblad, en av de tipselitspelare som fick chansen.
Men det var 24-årige Enes Smajlovic, ojämn i går, som både startade och avslutade anfallet som gav 1–0 i första minuten.
Då hade flera av åskådarna inte hunnit in i hallen eftersom matchen startade före utsatt tid. Det var förhoppningsvis ett olycksfall i arbetet. Tar man entré måste man, för att undvika onödig irritation, se till att matchen startar i rätt tid.



Kommentarer

  • !

    jabu, och även maletic känns som bra kort. Islänningen, svårt att säga.


  • Provspelarna håller inte i superettan !

    Islänningen är inte bättre än de anfallare som redan finns i truppen. Jabu har för dålig fysik och är för liten. Katenda är mycket bättre. Det behövs spelare som går direkt in i startelven och det gör inte dessa spelarna. Imonerade inte mot Ljungby som spelar i division 2.


  • Värva Jabu. Nu!

    Det vore självklart tjänstefel av Öster att inte värva Jabu. Hans färdigheter besitter ingen annan i dagens trupp.


  • Jabu är klockren

    Inget att tveka: värva Jabu. Islänningen mera svårläst. Bra bollspelare, klok. Men är han en avslutare som sätter sina chanser? Vet ej.


  • Jabu

    Seriöst Jabu är helt outstanding. Inget att ens diskutera. En klasspelare helt enkelt. Islänningen gav mig lite Teever vibbar.


  • Re: QQQ

    Med din kommentar borde du vara tränare för ett allsvenskt lag. Du låter ju som världens bästa tränare med din bedömning av Östers spelare.


  • Jösses..

    QQQ: Jag är glad att du inte sitter i Östers organisation med det omdömet...


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad i går 11:54]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad i går 09:36]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Sport

SMPsporten på twitter



Senaste inläggen på Daniels blogg

Senaste inläggen från Fotbollsbloggen

Senaste inläggen på Lokalfotbollsbloggen

Mest läst på Sporten senaste dygnet


Sportmedarbetare

Dan Magnusson

Sportchef
Telefon: 0470-77 06 62

Sportmedarbetare

Daniel Enestubbe

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 64

Sport

Kristian Ferm

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 65

Sportmedarbetare

Sven Elofsson

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 61

Sportmedarbetare

Ola Netterström

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 63

Sportmedarbetare

Daniel Rydström

Sportreporter
Telefon: 0476-48751

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Mondeo 2,0 5D TITANIUM -08
Grå 7.024 mil 121.000 kr

Konsult
Högström & Co söker konsult till Växjö
Arrow LÄS MER
Projektledare
Produktutvecklarna i Växjö söker projektledare.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Servicetekniker
Rydbergs Lastbilar söker Servicetekniker till Kalmar och Nybro
Arrow LÄS MER
Ingenjörer
Devellum AB söker ingenjörer inom el & automation, mekanisk konstruktion samt projektledning. Placering Kalmar och Oskarshamn.
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Tandhygienist
Tandvårdsteamet söker tandhygienist.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör
Södra söker industrielektriker, automationstekniker, instrumentingenjör samt arbetsmiljöingenjör. Placering Mönsterås samt Mörrum.
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Kommunikatör
Unionen Småland söker Kommunikatör till Kalmar
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (53 ST.)
Arrow ANNONSERA