Lakers kan tvingas stoppa hockeyskolan

Sport 2010-03-10 | Uppdaterad 2010-03-11

Dröjer ishallsprojekten på Värendsvallen kan det få stora konsekvenser för Växjö Lakers ungdomsverksamhet.
– Vi kanske tillfälligt måste stoppa intaget av nya lag, säger klubbens ordförande Anders Öman.


Anders Öman och Växjö Lakers ledning försöker sänka kostnaderna för arenabygget.

Varje år börjar ett hundratal ungdomar i Växjö Lakers hockeyskola. Nu finns det risk för att klubben måste stoppa en årskull. Anledningen är problemen med ishallsprojekten.
– Det vi önskar och vill är att i möjligaste mån nå det ursprungliga projektet, men det handlar om att prioritera så att bygget kan bli verklighet. Den nya träningshallen är prioriterad för att stå färdig i höst, säger Anders Öman.
När ledningen i föreningen öppnade anbuden i förra veckan insåg de att det skiljde mycket mellan dessa och klubbens budgeterade kostnad. Växjö Lakers och byggfirmorna bakom anbuden arbetar nu med att sänka kostnaderna. Hela bygget synas. Enligt Anders Öman kan det till exempel handla om ett två meter smalare hall eller att man skippar innertaket på vissa ställen. Men även mindre kostnader, som att hitta billigare klinkers, undersöks i nuläget.
– Vi vänder på varenda sten just nu. Det är därför det känns som mycket jobb, säger Anders Öman som inte vill avslöja hur mycket som skiljer mellan klubbens budget och anbuden.
I ursprungsplanen skulle en entreprenör preliminärt vara klar i slutet av mars. Nu kommer tidsplanen att ändras men förhoppningen är att det max ska vara en månad. Det kan innebära att även byggstarten för en ny träningshall och den stora arenan skjuts framåt. Det skapar stora problem för en klubb som är i akut behov av fler isytor.
– Skulle vi inte komma fram i de frågorna, då har vi ett annat problem att vi kan komma att stoppa intaget av nya lag. Vi kan inte driva den här verksamheten med de isytorna vi har.
Redan i dag åker Lakerslag runt till flera orter i Kronobergs län för att kunna träna. Och de som redan spelar i klubben kommer att prioriteras att få göra det även framöver.
– De lagen som finns, de prioriterar vi, men vi tar i så fall inte in några nya årskullar. Jag hoppas verkligen att vi kan komma i mål, men gör vi inte det står vi där jag beskriver. Det går inte att lura verksamheten att tro att vi har istider när vi inte har det.
Samtidigt som klubbledningen vrider och vänder på kostnaderna för framtiden förebereder man sig för en betydligt mer närliggande kvalserie. I år kan Växjö Lakers förbereda sig rejält eftersom platsen är klar utan kvalspel.
– Nu blir det en liten minisemester där vi kan ladda batterierna och ta tag i de sakerna vi vill komma ikapp med. Publiken kan början känna längtan, säger Anders Öman som avslöjar att biljettförsäljningen ser bra ut så långt.
Han tror på en jämn kvalserie.
– Jag är helt säker på att den här kvalserien kommer att leva hela vägen för vår del.



Kommentarer

  • Till Öman

    Det känns lite fel att göra avkall på kavliten för att spara pengar. Satsa lite mer pengar så arenan blir som det först var tänkt! Annars blir det som med det mesta annars här i Växjö - halvdant! Se ex. biografen på Oxtorget, simhallen osv...


  • Suck !

    Vore det inte bättre att minska J-lagens 5 pass i veckan till 4 för att bereda plats för ytterligare spelare i föreningen. Detta handlar enbart om en intern prioritering av de tider som faktiskt är tillgängliga.


  • Undrande

    Jo, så går ju att göra om man vill minska kvaliten på J-lagen. Men det hoppas jag du förstår att man inte vill. Som Öman säger så går det inte att trolla med istider som inte finns. Men nu hoppas vi att arenaprojektet funkar som tänkt så att alla kan få istider, gärna lite mer tjejer också så den verksamheten kan utvecklas.


  • sv Undrande

    Precis, och prioriterar är exakt det man gör! Man satsar alltså på de lag som finns men kan bli tvugna att minska intagningen under ett år om inga istider finns. Vad är det du suckar över och inte begriper?


  • Fråga ?

    Det jag undrar är varför ni inte planerar för fler åskådare på en gång. I ett 25-års-perspektiv kommer ca 5000 platser att vara alldeles för lite om man betänker kombinationen av event och ishockey, möjligheter till landskamper osv osv.


  • Svar från Anders Öman

    Alla som är väl insatta i vår istidproblematik inser att detta är ett jätteproblem och har varit så under många år. Att minska istiderna för våra befintliga lag är fel väg att gå då vi istället skulle öka tiderna för att hålla kvalitetsnivån. Exempelvis så vill vi att våra J-LAG ges möjlighet till ännu mer träning inte mindre. Nu får vi verkligen hoppas att vi inte kommer till att minska istider eller stoppa intaget av nya spelare utan hittar en lösning där vi kan komma igång med bygget så att en träningshall kan stå klar i höst. Det är ju det vi alla vill.


  • Till Undrande

    Kör 3 pass på juniorerna så kan allmänhetens åkning få ett pass till!
    Växjö ska kvala mot elitserien vännen och då vill du minska juniorernas antal pass.
    Tänk om, tänk klart och återkom med kreativa lösningar.


  • !

    I veckan belyses Lakers senaste bokslut i Smp likt Trojas för några veckor sedan.


  • Öman

    Varför spara på de unga och inte ge alla möjligheten? De finns möjligehter att ge ett nytt lag tider. De är inte på lördag eller söndag morgon som bristerna är som störs... eller?
    P03 kan väl träna på söndagar alt lördagar kl 09.00-11.00??? Där efter matcher till kl 18-19 på kvällen...


  • Kvalitet

    Håller med Skurk, det blir lite snett när pengabrist gör att kvalitétskraven sänks. Man måste bygga rejält om det ska kunna åldras med stil. Tanken med Arenastaden är ju att det ska ske en kvalitetshöjning av arenorna och omgivningarna. Om det bara blir en ny samling plåtlådor som byggsts med snåla budgetar så missas målet. Det kommer inte bli roligare än dagens Värendsvall. Eftersom det här är en av stadens största och viktigaste mötesplatser så tycker jag kommunen borde ta ett större finansiellt ansvar.


  • Taifare

    5000 räcker bra som det är nu. Kommer bli en supereventarena också, överlägset allt vi har i Växjö. Sen kommer arenan vara förberedd för att på ett ganska enkelt sätt utökas med fler platser om så krävs. Problemet med istider är en realitet, inget som nån hittat på. Nu hoppas vi att byggpris och kalkyl kan samstämma så vi får en lösning på problemen och att alla får dom istider man önskar.


  • Huajajaj

    Är det inte i Växjö som i rikets övriga kommuner att barnantalet minskar? Isf vore det väl inga problem med istider? Men det är väl ett skrämselskott detta med.


  • Buiessnes före idrott

    nu är Öman ute och cyklar trhjuling igen, istidsproblemet har varit legio sedan öman startade om HC som lakers.

    Öman kunde prioriterat Träniongsytor under hela denna period, det behövs ingen Arena för ökade Träningstider, Man får mycket träningshallar för 300 miljoner.

    kommunen har rustat upp nuvarande hall för 10 miljoner redan, uppgradera denna och bygg 2 träningshallar istället, så behöver inga bli utan istider, en mycket billigare lösning och så undviker man kapitalförstöring.

    Lakers styrelse börjar bli desperat när man hotar med, först damlaget och nu hockeyskolan, gå inte på Ömans bluff.


  • Skatteverket

    Du verkar tämligen oinsatt i det mesta, du har ju inte ens fattat att det behövs ett lok för att vagnarna skall rulla. Skall vagnarna kunna fyllas måste loket bli starkare. Gör oss en tjänst och återkom när du greppat problematiken och hur den bör lösas på bästa sätt. Tack för ditt intresse.


  • svar till "Buiessnes före idrott"

    VAR har kommunen lagt dessa 10 miljoner? Sluta babbla en massa du inte förstår dig på.... Go Öman Go, börja bygg i morgon.


  • Bra "Undrande"!!!

    Håller fullt med. Det handlar om en internprioritering av de tider som finns och ingenting annat. Givetvis ska inte killar& tjejer födda 2004 behöva stå utanför Växjö Lakers! Föreningen bedriver idag en elitverksamhet som inte får plats i Kommunens ishall och i väntan på nya isytor är det väl självklart att barnen prioriteras?!


  • Hopplöst

    Har sagt det förr men begriper inte varför smp vill att man ska kommentera artiklar som skrivs.De som kommentera är oftast bara avundsjuka o supportrar från andra lag som inte vill annat än skapa osämja o bråk för varandra.Acceptera varandra genom att skriv ut era namn annars borde inte smp ta in kommentaren


  • Klubbmärke

    Det finns småklubbar utanför Växjö som skulle ta imot nya kullar med glädje.

    Visst, det kostar lite att köra bil men jag är säker på att alla andra avgifter är billigare.

    Kör själv Lill-Kålle till Lenhovda 4ggr i veckan, 16 mil.

    Men det är ju klart, "pappa" måste ju godkänna klubbmärket på jackan...........


  • Funderingar

    När jag läser artikeln får jag känslan av att det är synd om Lakers och att det är någon annans fel. Om Öman & Co lagt en mer sannolik budget från början hade det inte blivit något dröjsmål. Jag trodde Öman hade jobbat med detta tidigare... Eftersom det har varit brist på istider sedan tidigare varför är det så akut precis nu - problemet har ju funnits länge och alla har varit medvetna om det. Tråkigt om det dras ner på kvaliteten och bygget blir halvdant - då blir det väl kommunen/skattebetalarna som får fixa till det om några år...tyvärr!


  • kanon

    larsson i tingsryd är på g till lakers.han vet hur man får fram talanger en av dom bästa faktisk grattis till det lakers


  • Oj va synd det är om Lakers

    Ännu ett försök att mjölka pengar från komunen.


  • Micke J

    Håller med dig till 100%
    Inför åtminstone inloggning för att få kommentera och kräv helst att man skriver under eget namn.
    Jag garanterar att vi blir av med 98% av alla gnälliga, bittra och avundssjuka kommentarer röarande Lakers bums!

    Vore extremt skönt att slippa alla dessa pinsamma människor som inte har något positivt att ge utan bara är ute efter att smutskasta och förstöra!


  • sv Växjöbo

    Akut.. tja, kanske därför att det är fler och fler som vill spela hockey...?

    Antingen gör vi som de flesta vill och bygger en ny anläggning med arena för ett elitlag och andra evenemang samt bättre förutsättnignar för ungdomar och damer att träna och utvecklas!

    Eller gör vi som de bittra och livrädda ljungbyborna och bönderna vill:
    Ingenting - och fokuserar på att hata andra andra lag istället...


  • Fråga till anders öhman

    Om nu träningsmöjligheterna har varit prio ett varför har ni då inte byggt tak över uterinken när folk har tjatat på detta på LLs forum sen uterinken byggdes. Han har blivigt hånad mobbad idiotförklarad av sina egna LLs fans. Känns som ni ligger i underläge hos komunen. Blir liksom tvingade att ta till falska bortförklaringar. Ni har haft många år på er att fixa detta.


  • Roy

    Hoppas Lakers gör som ljungby istället. Satsa på en ny arena helt klart men varför i helvete dyra träningsanläggningar. Upp med några tält så som i ljugnby. Hur svårt ska det vara att vara ekonomisk i Lakers


huvudnyheter just nu

Läs i dagens Smålandsposten

Nyheter [Uppdaterad 2012-02-11]

I Smålandsposten i dag: Växjö: Det stora bandyslaget • Inblick - Kjells dotter orkade inte leva med sin sjukdom • Personligt - Nils, 18n år arbetar för helnykter livsstil • Älmhult Bildningsförbundet ABF sluter cirkeln Krönika: Kjell Johansson, fiskekrönika om fiskelåtar som platsar i Globen.• Lördag: Om samlare.


Träd tas ner för nytt kafé

Växjö [Uppdaterad 2012-02-11]

Det blir ett nytt och modernt kafé med uteservering på Stortorget. Däremot får två träd ta stryk och göra nytta som ved för att ge plats åt kaféet. Läs mer

 

Träd tas ner för nytt kafé

Är det rätt att fälla träd på Stortorget för att ge plats för kafé

Visa resultat




Sport

SMPsporten på twitter



Senaste inläggen på Daniels blogg

Senaste inläggen från Fotbollsbloggen

Senaste inläggen på Lokalfotbollsbloggen

Mest läst på Sporten senaste dygnet


Sportmedarbetare

Dan Magnusson

Sportchef
Telefon: 0470-77 06 62

Sportmedarbetare

Daniel Enestubbe

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 64

Sport

Kristian Ferm

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 65

Sportmedarbetare

Sven Elofsson

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 61

Sportmedarbetare

Ola Netterström

Sportreporter
Telefon: 0470-77 06 63

Sportmedarbetare

Daniel Rydström

Sportreporter
Telefon: 0476-48751

Nyheter

Gilla oss på Facebook


Kalendern

Har ni haft föreningsmöte?

Klicka på länken nedan för att skicka in ett referat från föreningsmötet till oss. Vi är intresserade av att få del av dessa möten och en del av texterna kommer vi publicera i tidningen.

SOS Alarm

Vart var blåljusen på väg?

Sedan tidigare har smp.se servat dig med blåljusutryckningar i form av en lista. Nu kan du får dem även på karta.

Mest läst på smp.se senaste dygnet


Senaste nytt från TT Sverige/världen

Senaste nytt från Kronoberg

logga
Logga
Bilen
Ford Kuga 2,0 TDCi Titanium -09
Svart 4.973 mil 219.000 kr

Semestervikarier
Xylem söker semestervikarier till Emmaboda
Arrow LÄS MER
Verksamhetschef
Regionförbundet i Kalmar län söker verksamhetschef.
Arrow LÄS MER
Area Manager
Getinge Disinfection AB söker Area Manager i Växjö
Arrow LÄS MER
Controller
Getinge Disinfection AB söker Controller till Växjö
Arrow LÄS MER
Personalchef
Högström & Co söker Personalchef till västra Småland
Arrow LÄS MER
Industrielektriker/Automationstekniker
Södra söker Industrielektriker/Automationstekniker till Mönsterås
Arrow LÄS MER
Sales Area Managers
Norden Machinery AB söker Sales Area Managers.
Arrow LÄS MER
Konstruktörer inom Melanik, El/Automation & Mjukvara
Getinge Disinfektion AB söker Konstruktörer till Växjö
Arrow LÄS MER
Biskopssekreterare
Svenska Kyrkan/Växjö stift söker biskopssekreterare.
Arrow LÄS MER
Projektledare/konstruktör
ECMEC ab söker projektledare/konstruktör. Placering Virserum.
Arrow LÄS MER
Läkarsekreterare
Astrakanen söker Läkarsekreterare till Nybro
Arrow LÄS MER
Researcher
Högström & Co söker Researcher till Växjö
Arrow LÄS MER
Sjuksköterskor
Euro Accident söker sjuksköterskor till Växjö
Arrow LÄS MER
Skogsinspektor
Södra Skog söker skogsinspektor. Placering Broby.
Arrow LÄS MER
Teknisk chef
CA Fastigheter AB söker teknisk chef. Placering Karlskrona.
Arrow LÄS MER
Redovisningsansvarig
ExpoClean söker Redovisningsansvarig till Växjö
Arrow LÄS MER
Säljare
Swecon Anläggningsmaskiner AB söker säljare. Region Kronoberg och Blekinge.
Arrow LÄS MER
Regionsäljare
Värmebaronen söker Regionsäljare till Småland
Arrow LÄS MER
Utvecklingschef/Instrumentingenjör
Södra söker Utvecklingschef/Instrumentingenjör till Växjö och Mörrum
Arrow LÄS MER
Teknisk säljare
AriVislanda söker Teknisk säljare i Vislanda
Arrow LÄS MER

arrow SE ALLA JOBB (51 ST.)
Arrow ANNONSERA