Sport 2009-10-30 | Uppdaterad 2009-10-31
Växjö Lakers rånade Bofors på två poäng i onsdags i Karlskoga.
I kväll krossade man Bofors med hela 6–0 hemma i egna ishallen.
Första perioden
Tufft, tätt och intensivt.
Toppmatchen har öppnat i en rasande fart. Publiken har verkligen fått uppleva 20 händelserika minuter. När Bofors Fredrik Höggren satt i utvisningsbåset var det nära både 0–1 och 1–0 innan David Lundbohm krutade in Lakers ledningsmål. Strax före hade Patrik Lundh i Bofors och Robert Rosén i Lakers missat frilägen.
David Lundbohm var nära att göra 2–0 när lagkompisen Johan Andersson var utvisad. Erik Josefsson och Lundbohm kom två mot en i fyra mot fem, men den här gången räddade målvakten Micael Andersson.
I 15:e minuten hettade till ordentligt. Först åkte Fredrik Höggren på Lakersmålvakten Viktor Fasth, men domaren Mikael Sjökvist agerade inte. Några få sekunder senare blev istället Fasth utvisad i fyra minuter för spel med hög klubba. Gissa om Lakersklacken visade känslor i det läget...
Lakers boxplay var lysande i fyra minuter och en storspelande Viktor Fasth kunde hålla nollan.
Skott: 10–14.
Andra perioden
Lysande, Lakers.
Precis som mot Västerås nyligen exploderade Lakers i andra perioden. Bofors, som kom till den här matchen som serieledare, blev utspelat när Lakers gick från 1–0 till 4–0 på drygt åtta minuter.
Tom Linder gjorde 2–0 i fem mot fyra efter 1.50, Josh MacNevin sköt 3–0 från blålinjen efter 2.27 och Johan Andersson styrde in 4–0 efter 10.01.
I slutet av den blixtrande perioden hade Steve Saviano och Peter Tsimikalis jättelägen.
Bofors kom helt till korta och valde att byta målvakt efter 3–0-målet. Micael Andersson gick ut och Andro Michel kom in.
Skott: 9–5.
Tredje perioden
Lakers spelade kontrollerat och jobbade stenhårt över hela banan. Det gillade flertalet av de 2 505 åskådarna. Bofors var chanslöst sin jakt på mål och det som såg farligt ut klarade Viktor Fasth på ett utmärkt sätt.
Lakers radade upp farliga attacker och det blev två fullträffar i utdelning. Christian Magnusson gjorde 5–0 efter 14.44 och Anton Hedman 6–0 efter 18.27.
Avklädningen av Bofors var total.
Växjö Lakers fick stående ovationer och det var laget väl värt. Insatsen var helgjuten.
Viktor Fasth i målet var matchens störste. Bland utespelarna imponerade backen Christoffer Persson mest.
Nya förstakedjan med Anton Hedman, Robert Rosén och David Lundbohm är en succé.
Mer överraskande, och positivt, var att fjärdelinan med Christian Magnusson, Erik Josefsson och Sebastian Magnusson gjorde en riktigt bra match.
Men, som sagt, ingen Lakersspelare föll ur ramen.
Återvändande Erik Lindhagen spelade center mellan Gustav Hjalmarsson och Daniel Åhsberg.
Skott: 10–3. Totalt: 29–22.
Inför matchen:
50-16 i skott. Men 3-4 efter straffar i mål. Växjö Lakers målvakt Viktor Fasth gjorde en stormatch när Växjö vann borta mot serieledande Bofors i onsdags. Nu möts lagen igen.
- Att möta Bofors direkt igen ger en känsla av playoff. Jag erkänner direkt att Bofors var bättre än vi i onsdags, men vi tog på oss våra rånarluvor och snodde två poäng. Och det ber jag inte om ursäkt för. Men nu måste vi släppa puckarna snabbare om vi inte vill fastna i egen zon igen, säger Lakerstränaren Janne Karlsson.
Jeremias Augustin och Johan Markusson saknas i Växjö Lakers. Anton Hedman får fortsätta i förstakedjan tillsammans med Robert Rosén och David Lundbohm. Viktor Fasth lär fortsätta i målet och tillbaka är även Erik Lindhagen som gör comeback efter en utflykt Linköping.



LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
LÄS MER
SE ALLA JOBB (23 ST.)
ANNONSERA